Skip to content

Formularze

Udostępnione przez ZUS wnioski do pobrania, lista formularzy online. Sprawdź aktualną bazę druków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i sprawdź jak poprawnie uzupełnić dokumenty.

Na stronie znajdują się najczęściej wyszukiwane formularze ZUS i wnioski potrzebne do przyznania świadczeń takich jak: emerytura, renta, świadczenia przedemerytalne, ulgi np.: Mały ZUS, Ulga na start. Zobacz listę dostępnych formularzy dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W formularzach znajduje się opis, instrukcja wypełnienia oraz odnośnik, który pozwala pobrać ZUS druki.

Znajdź formularz ZUS, którego szukasz

Staramy się cały czas aktualizować listę formularzy  dostępnych na stronie.  Udostępniamy na bieżąco wnioski ZUS. W ZUS formularze do pobrania znajdują się na oficjalnej stronie urzędu, brakuje jednak opisu ułatwiającego ich uzupełnianie.

Dofinansowanie

PR-5 ZUS

Wyrejestrowanie z ubezpieczenia

Formularz ZUS ZWUA

Przeliczanie emerytury / renty

Wniosek ERPO

Oświadczenie ERP-9

Oświadczenie ERO

Świadczenie uzupełniające

Oświadczenie ERO

Wniosek ESUN

Przyznanie świadczenia w drodze wyjątku

Oświadczenie ERP-15

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające

Wniosek ERSU

Oświadczenie ERO

Formularz ERU

Niezrealizowane świadczenia

Wniosek ENS

Wniosek Rp-18

Osiąganie przychodu

Oświadczenie EROP

Formularz ZUS RMUA

Wycofanie wniosku

Wniosek EWS

Odwołania

ZUS OL-4

ZUS ZAS-58

Refundacja składki na ubezpieczenie OC / AC

Wniosek EOC/AC

Druki ZUS online

Pełna lista formularzy ZUS to najszybsza metoda na zapoznanie się z polami dokumentów i uzyskanie wsparcia w zakresie metod ich poprawnego uzupełniania. Każdy udostępniony przez ZUS formularz został skrupulatnie opisany, dzięki czemu druk może zostać uzupełniony zgodnie ze stanem faktycznym bez żadnych wątpliwości ze strony wnioskodawcy. Druki ZUS można złożyć w formie papierowego dokumentu lub przesłać drogą elektroniczną poprzez kreator na platformie PUE.

Jakie są druki do ZUS?

Każdy udostępniony przez ZUS druk to sformalizowany dokument, którego przeznaczenie jest jednoznacznie określone przez urząd. Poprawne uzupełnienie pól formularza umożliwia rozwiązanie konkretnej sprawy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, na przykład ustalenie prawa do świadczenia macierzyńskiego. Wnioski ZUS rozpatrywane są zawsze bez zbędnej zwłoki po stronie urzędu.

Czy są nowe druki ZUS?

Ze względu na zmiany w Polskim systemie ubezpieczeń społecznych, każdego roku mogą pojawiać się nowe druki ZUS do pobrania. Z tego względu baza formularzy jest stale aktualizowana, aby dostarczać użytkownikom najświeższych informacji o obowiązujących dokumentach. Najnowsze formularze ZUS pojawiły się ze względu na zmiany wprowadzone przez Polski Ład w 2022 roku. Przykładem może być nowy wzór druku RCA. Sprawdź wszystkie najnowsze druki ZUS w bazie dokumentów online.

Jak napisać podanie do ZUS?

Nie wszystkie dokumenty składane do ZUS mają postać formularza. Skargi i podania można złożyć:

  • w formie pisemnej na adres Centrali ZUS (ulica Szamocka 3, 01-748 Warszawa)
  • w formie faksu do Centrali ZUS (22 667 13 659)
  • za pośrednictwem poczty elektronicznej ([email protected])
  • ustnie do protokołu w wybranej placówce ZUS, odpowiedniej dla adresu zamieszkania osoby ubezpieczonej

Sformalizowaną postać przybierają najczęściej przygotowane przez ZUS wnioski

Oceń

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 10

Brak głosów - oceń jako pierwszy!