Jak wysłać dokumenty do ZUS przez PUE?
Platforma Usług Elektronicznych to narzędzie, które umożliwia kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przez Internet. Posiadanie konta PUE znacząco przyśpiesza rozwiązywanie spraw z zakresu świadczeń i ubezpieczeń. Jak wysłać pismo do ZUS przez PUE? Sprawdź instrukcję krok po kroku i dowiedz się, w jaki sposób wysyłać i odbierać dokumenty ZUS online.
Tworzenie elektronicznych dokumentów ZUS
Jak przekazać dokumenty do ZUS? Po zalogowaniu się do PUE użytkownik może wybrać opcję “Dokumenty i wiadomości”. Następnie należy wcisnąć przycisk “Dokumenty robocze” i “Utwórz nowy”. Skutkuje to wyświetleniem listy dostępnych do uzupełnienia formularzy ZUS.
Wszystkie druki zostały pogrupowane ze względu na swoje typy. Aby odnaleźć potrzebny formularz, najszybszą metodą będzie skorzystanie z filtra. Po znalezieniu wymaganego dokumentu, należy zaznaczyć go na liście i wybrać opcję “Utwórz dokument”. W ten sposób zostanie wyświetlony formularz z pustymi polami do uzupełnienia. Teraz użytkownik może rozpocząć wprowadzanie najważniejszych danych, a następnie zapisać i zamknąć formularz.
W przypadku gdy użytkownik chce zweryfikować poprawność wprowadzonych danych, może otworzyć druk za pomocą przycisku “Edytuj” i następnie “Sprawdź”. W ten sposób podświetlone zostaną wszystkie braki oraz błędy w druku.
Wysyłanie dokumentów do ZUS przez PUE
Użytkownik który zakończył uzupełnianie interesującego go druku może rozpocząć proces przesyłania dokumentu do ZUS przez PUE. W tym celu należy wybrać go na liście zapisanych dokumentów roboczych i wcisnąć przycisk “Szczegóły/wyślij”. Przed wysłaniem zostaną wyświetlone najważniejsze informacje o uzupełnionym druku.
Wysłanie dokumentu do ZUS nie jest skomplikowanym procesem. Jeżeli uzupełniony formularz jest poprawny, z otwartego okna należy wybrać opcję “Wyślij do ZUS”. Skutkuje to wyświetleniem okna wyboru, w którym powinno się zaznaczyć sposób uzyskania odpowiedzi urzędu. Użytkownik ma do wyboru drogę elektroniczną, przesyłkę pocztową albo możliwość odbioru osobistego. Wybrana opcja musi być zatwierdzona przyciskiem “OK”.
W kolejnym kroku użytkownik będzie musiał jeszcze wybrać sposób weryfikacji tożsamości. Jeżeli autoryzacja nie jest możliwa, użytkownik może wybrać opcję “Pozostaw jako zlecenie” i dokończyć przesyłanie dokumentu później. Autoryzacja usługi może być zrealizowana przez:
- podpis ePUAP – wybranie tej opcji skutkuje przekierowaniem na stronę ePUAP, gdzie użytkownik będzie mógł się zalogować i złożyć podpis.
- podpis profilem PUE – ta opcja dotyczy tylko wybranych przez ZUS wniosków, które nie wymagają dodatkowego potwierdzenia. Aby złożyć dokument wystarczy być zalogowanym użytkownikiem platformy PUE ZUS.
- elektroniczny podpis kwalifikowany – w tym przypadku aplikacja wyświetli prośbę o podpisanie oświadczenia PIN-em do posiadanego przez użytkownika certyfikatu.
- podpis osobisty – użytkownik może potwierdzić dokument posiadanym e-dowodem osobistym, o ile posiada odpowiednie oprogramowanie i czytnik NFC. Należy podać również numer CAN i wprowadzić PIN do posiadanego podpisu.
Pomyślne zakończenie procesu autoryzacji zakończy się przesłaniem dokumentu do ZUS przez PUE. Trafia on bezpośrednio do systemu informatycznego urzędu, dlatego przesłanie każdego dokumentu generuje unikatowy numer Urzędowego Poświadczenia Przedłożenia (UPP). Przesłany druk zostanie przeniesiony również z folderu “Dokumenty robocze” do “Dokumenty wysłane”.
Odbieranie dokumentów ZUS przez PUE
W momencie gdy ZUS udzieli odpowiedzi na portalu PUE, użytkownik zostanie poinformowany o tym fakcie przez wiadomość SMS lub e-mail. Żeby odebranie dokumentu było możliwe, należy elektronicznie podpisać UPD, czyli Urzędowe Poświadczenie Doręczenia. Gdzie znaleźć odpowiedź z urzędu?
W celu zapoznania się z listą odebrania dokumentów należy zalogować się do PUE i przejść do sekcji “Skrzynka odbiorcza” w “Panelu ogólnym” oraz wcisnąć przycisk “Pokaż”. Otworzy się okno “Wiadomości”, w którym znajdują się wszystkie nieodebrane dokumenty.
Alternatywną metodą jest przejście do sekcji “Dokumenty i wiadomości” a następnie do “Korespondencja z ZUS”. Kolejnym krokiem będzie wybranie opcji “Skrzynka odbiorcza”, co spowoduje otworzenie się dwóch sekcji – jedna z nich zawiera dokumenty wymagające poświadczenia odbioru, a druga listę dokumentów odebranych.
Odbiór dokumentów z poświadczeniem odbioru
Dokument który wymaga od użytkownika poświadczenia odbioru znajduje się w sekcji “Dokumenty wymagające poświadczenia odbioru”. Aby odczytać dokument, należy potwierdzić swoją tożsamość z wykorzystaniem:
- podpisu ePUAP – należy wybrać opcję opisaną jako “Potwierdź profilem zaufanym ePUAP” albo wcisnąć przycisk “Potwierdź” a następnie “Profilem zaufanym ePUAP”
- profilu PUE – należy wybrać opcję opisaną jako “Potwierdź profilem PUE” albo wcisnąć przycisk “Potwierdź” a następnie “Profilem PUE”
- elektronicznego podpisu kwalifikowanego – należy wybrać opcję opisaną jako “Potwierdź podpisem kwalifikowanym” albo wcisnąć przycisk “Potwierdź” a następnie “Podpisem kwalifikowanym”
- podpisu osobistego – należy wybrać opcję opisaną jako “Potwierdź podpisem osobistym” albo wcisnąć przycisk “Potwierdź” a następnie “Podpisem osobistym”
Istnieje możliwość odebrania wielu dokumentów jednocześnie. Aby tego dokonać, przy kolumnie opisanej jako “Wybór” należy zaznaczyć pola przypisane do dokumentów, które chce się poświadczyć.
Opcje odebranych dokumentów ZUS
Po odebraniu dokumentu można wyświetlić ich zawartość, wydrukować ich zawartość oraz zapisać na dysku posiadanego urządzenia. Gdy dokument nie jest już potrzebny, warto przenieść go do archiwum, by nie utrudniał identyfikacji otrzymanych w przyszłości druków. Wiadomości w archiwum można wyświetlić wybierając w PUE opcję “Pokazuj archiwalne”. W ten sposób możliwe będzie także przywrócenie ich do standardowego widoku poprzez przycisk “Przywróć z archiwum”.
Czytaj więcej:
- 3Udostępnienia
- 3