Skip to content

Autor: Mikołaj Olszewski

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilku lat zajmuję się tworzeniem specjalistycznych opracowań z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Doświadczenie w pracy dziennikarza pomaga mi tworzyć aktualne artykuły, wyjaśniające nawet najbardziej zawiłe przepisy w przystępny sposób. Celem prowadzonego przeze mnie serwisu jest pomoc w rozpowszechnianiu wiedzy o działaniach ZUS, między innymi o zasadach przyznawania świadczeń. Udzielam także porad dotyczących poprawnych metod uzupełniania dokumentów.

9 komentarzy

 1. Alicja
  4 maja 2022 @ 13:55

  Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie dla emerytów wprowadzone po raz pierwszy w ubiegłym roku przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Została wypłacona jesienią 2021 roku i miała być świadczeniem jednorazowym. Okazało się jednak, że w roku 2022 14-tka również będzie wypłacona, prawdopodobnie po raz ostatni.

  odpowiedz

 2. Zenia
  4 maja 2022 @ 14:31

  Chyba każdy widzi, że czasy są trudne, inflacja wciąż rośnie, emerytury seniorów są niewielkie, wiec dodatkowy zastrzyk gotówki na pewno każdemu się przyda. Czternasta emerytura nie jest dla wszystkich taka sama, jak to się dzieje w przypadku wypłacanej w kwietniu trzynastki. Tutaj obowiązuje kryterium dochodowe. W 2021 roku, aby otrzymać pełną 14-tkę, nie można było otrzymywać miesięcznie więcej pieniędzy niż 2900 zł. Czy to jest sprawiedliwe czy nie, co myślicie?

  odpowiedz

 3. Olo
  4 maja 2022 @ 17:24

  Po co wprowadzono czternastą emeryturę?

  odpowiedz

  • Myśląca
   4 maja 2022 @ 22:23

   Jeżeli ktoś całe życie dużo pracował, godziwa emerytura mu się należy. Czasy urawniłowki skończyły się dawno temu. Tylko…wydaje się, że nie tędy droga.

   odpowiedz

 4. poto
  4 maja 2022 @ 22:15

  Na pierwszy rzut oka odpowiedź na to pytanie wydaje się być banalna. Tak na logikę czternastą emeryturę wprowadzono po to, aby wspomóc najbiedniejszych. Czy faktycznie jednak rzecz jest tak oczywista? Wydaje mi się, że ma to na celu podzielenie społeczeństwa i o to w tym wszystkim chodzi. Ale to tylko moje subiektywne zdanie.

  odpowiedz

 5. Garni
  4 maja 2022 @ 22:19

  Wiadomo, emerytury w Polsce są bardzo niskie. Oczywiście dla przeciętnego zjadacza chleba. Dla prominentów bywają bardzo wysokie. Dla polityków również!!!!

  odpowiedz

 6. Bożenka
  5 maja 2022 @ 11:47

  Tak naprawdę ochłap w postaci czternastej emerytury nie poprawia w znaczący sposób sytuacji najbiedniejszych. Raczej powoduje brak wyrzutów sumienia polityków, którzy sobie podwyżki, dodatki, premie itd. dają hojną ręką. Ech, mogą myśleć o sobie pozytywnie, jako o dobroczyńcach ludzkości, jakie to miłe! Jakże to pieści ich ego! A w jak znaczący sposób podnosi słupki wyborcze partii rządzącej! Przecież na tę partię głosują głównie emeryci, czyli ludzie starsi, ubodzy. Trzeba im więc dać, niech te słupeczki szybują w górę! A ile? Mniejsza o to. Jak ktoś ma tysiąc z kawałkiem emerytury, to dla niego każda złotówka jest na wagę złota! Może wreszcie wykupi leki albo zakupi trochę opału na zimę…

  odpowiedz

 7. Emerytka
  5 maja 2022 @ 12:21

  Jestem emerytką, więc dostałam czternastkę rok temu. Och, nie wiadomo, co zrobić z tą kolosalną sumą! Chyba jedynie kupić wnukom prezenty na gwiazdkę. Przepracowałam 33 lata w zawodzie nauczyciela. Pięć lat studiowałam, potem kończyłam studia podyplomowe i wiele kursów doszkalających. Taki to zawód. Oczywiście, płacąc za nie z własnej kieszeni, nie należę do tych, którzy rządzącym poprawią słupki wyborcze. Jakże mogłabym to zrobić, gdy widzę, jak bardzo ten rząd gardzi nie tylko nauczycielami, ale w ogóle inteligencją. I jeżeli po 33 latach pracy otrzymałam 2 tysiące emerytury, to ta nieszczęsna czternastka jest kpiną, jest jałmużną daną na otarcie łez. Ja na szczęście jestem jeszcze na tyle zdrowa, aby dorobić, udzielając korepetycji i na leki mi na razie wystarcza. Może, zamiast z miną dobroczyńców rzucać emerytom ten ochłap na stół, postarać się o to, by ludzie w tym kraju byli godziwie wynagradzani za swoją pracę oraz by otrzymywali godziwe emerytury. Chyba to byłoby lepsze wyjście. Dla kogo? Dla ludzi. Dla społeczeństwa. Dla wszystkich pracujących. Dla emerytów. Nie dla rządu. I nie dla wiodącej w Polsce partii. Jedynej sprawiedliwej…

  odpowiedz

 8. Marian
  5 maja 2022 @ 14:44

  Stała czternasta emerytura, jaką zresztą obiecał prezes, byłaby dla rządu nie do udźwignięcia. Tak piszą. Podwyżki dla nauczycieli, lekarzy, administracji, ratowników medycznych itd. też byłyby nie do udźwignięcia. A może lepiej czytać wprost: nie podniosłyby słupków wyborczych. Więc byłyby bezcelowe. Lepiej dać bezrobotnym lub tym, którzy w życiu nie splamili się pracą. Ech, Polska… Szkoda, że uciekają z kraju młodzi, najzdolniejsi ludzie, bo tutaj zarabiają grosze, nie mają szans na własne mieszkanie, ba! często nie dostaną nawet kredytu, bo nie mają zdolności kredytowej.

  odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *