Emerytury stażowe ZUS 2022
Aktualizacja 1 września 2022
Emerytury stażowe to sformułowany przez NSZZ Solidarność projekt obywatelski. Jego założenia zakładają, że przejście na emeryturę powinno zostać powiązane z długością posiadanego stażu pracy, a nie osiągnięciem wieku emerytalnego. Emerytury dotyczyłyby osób ubezpieczonych w powszechnym systemie emerytalnym oraz w rolniczym systemie ubezpieczeń. Cieszący się popularnością projekt otrzymał już ponad 200 tysięcy podpisów od zainteresowanych obywateli. Jak aktualnie wygląda sytuacja związana z emeryturami stażowymi ZUS? Dowiedz się na czym dokładnie polega projekt emerytur stażowych i jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby przejść na emeryturę zgodnie z jej założeniami.
Pierwsze wzmianki o projekcie pojawiły się 7 lipca 2021 roku. To właśnie wtedy NSZZ Solidarność udostępniła informacje o proponowanym rozwiązaniu i rozpoczęła zbieranie podpisów wśród obywateli. Inicjatywa ustawodawcza szybko zdobyła wymaganą ilość podpisów (ponad 100 tysięcy) i trafiła do parlamentu już 30 września 2021.
Założenia emerytur stażowych ZUS
Projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada przede wszystkim zmiany dotyczące warunków przejścia na emeryturę. Aktualnie wystarczy osiągnąć odpowiedni wiek emerytalny, aby zacząć korzystać ze świadczeń. Nowe rozwiązanie sugeruje, by przejście na emeryturę zależało przede wszystkim od przebytego stażu pracy. Zgodnie z założeniami projektu:
- kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 39 lat udowodnionego okresu składkowego i nieskładkowego
- mężczyźni przechodziliby na emeryturę po 44 latach udowodnionego okresu składkowego i nieskładkowego
W obu przypadkach trzeba spełnić kluczowy warunek. Aby skorzystać ze świadczenia, trzeba najpierw zgromadzić w ZUS-ie taką ilość składek, która wystarczy na pokrycie comiesięcznej wypłaty w wysokości 120% minimalnej emerytury.
Konsekwencją emerytury stażowej jest możliwość przejścia na emeryturę w znacząco młodszym wieku. Osoby, które zaraz po skończeniu szkoły podjęły się pracy zawodowej, otrzymałyby prawo do świadczenia o wiele wcześniej niż w obecnym systemie. Projekt bywa jednak krytykowany, ponieważ wczesne przejście na emeryturę wiązałoby się także z niższymi świadczeniami. Trzeba jednak pamiętać, że jest to decyzja dobrowolna.
Propozycję wspierają także Związki Zawodowe, które sugerują, że większa elastyczność w systemie emerytalnym przyczyniła się do zwiększenia dochodów państwa. Przede wszystkim, rzadziej dochodziłoby do ukrywania przez pracowników i pracodawców rzeczywistych zarobków. Do NFZ trafiałaby także większa liczba składek zdrowotnych. Jedynym warunkiem, któremu sprzeciwiają się związki zawodowe jest konieczność zgromadzenia w ZUS opisanych wcześniej środków.
Emerytura stażowa ZUS – przykłady
Jak w praktyce wyglądałyby emerytury przydzielane ze względu na odbyty staż pracy? Aby lepiej zrozumieć temat, warto posłużyć się przykładami.
- Kobieta rozpoczęła pracę w wieku 18 lat i urodziła się po 31 grudnia 1948 roku. Przepracowała zawodowo 39 lat i odłożyła do ZUS odpowiednią ilość składek, więc przysługuje jej prawo przejścia na emeryturę w momencie, gdy osiągnie wiek 57 lat.
- Mężczyzna rozpoczął pracę w wieku 20 lat i urodził się po 31 grudnia 1948 roku. Przepracował zawodowo 44 lat i zgromadził w ZUS odpowiednie środki, więc może przejść na emeryturę w wieku 64 lat.
Trzeba pamiętać, że przejście na emeryturę pozostawałoby dobrowolne. Chcąc skorzystać z posiadanego prawa, wystarczyłoby złożyć wypowiedzenie u pracodawcy i wysłać do ZUS odpowiednie wnioski emerytalne. Jeżeli jednak wyrażałoby się chęć przepracowania kilku dodatkowych lat, opłacając tym samym większą liczbę składek, można by było liczyć na wyższe stawki świadczenia.
Kiedy zaczną obowiązywać emerytury stażowe ZUS?
ZUS emerytury stażowe – najnowsze wiadomości. Prace nad projektem zostały podjęte 14 grudnia 2021 roku. Aktualnie emerytury stażowe muszą zostać jeszcze rozpatrzone przez Marszałka Sejmu. Zostanie sprawdzona zgodność proponowanej ustawy z konstytucją, a także nastąpi kontrola uzyskanych podpisów. W przypadku gdy ustawa przejdzie pomyślnie procedury legislacyjne i uzyska podpis prezydenta, zacznie obowiązywać w ciągu 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Należy pamiętać także o etapach, jakie musi przejść każda ustawa. Od daty złożenia projektu do Marszałka, Sejm ma 3 miesiące na rozpoczęcie pierwszego czytania. Następnie następuje drugie i trzecie czytanie, po którym Senat ma 30 dni na odrzucenie lub akceptację ustawy. Może również zdecydować o wprowadzeniu poprawek, co wiąże się z koniecznością przeanalizowania ich przez Sejm. Gdy projekt ustawy zostaje przyjęty, Marszałek kieruje go do podpisu prezydenta. 14 dni po podpisaniu odpowiednich dokumentów, ustawa oficjalnie zaczyna obowiązywać na terenie kraju. Niestety, aktualnie brakuje informacji na temat, czy ustawa o emeryturach stażowych zostanie podpisana przez prezydenta. Spekulacje zakładają jednak, że emerytura stażowa może zacząć obowiązywać już od 2023 roku.
- 3Udostępnienia
- 3