Prewencja rentowa ZUS
Aktualizacja 26 września 2022
Czym charakteryzuje się rehabilitacja lecznicza ZUS? Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS? Sprawdź jakie choroby podlegają rehabilitacji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Co to jest prewencja rentowa ZUS?
Prewencja rentowa to rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ramach prewencji rentowej ZUS pracownicy, którym grozi utrata zdolności do pracy, mogą zostać skierowani do sanatorium współpracującego z urzędem. Wymagane będzie jednak złożenie odpowiednich dokumentów, które umożliwią wydanie orzeczenia i skierowanie pracownika na rehabilitację w ośrodku.
Kto może skorzystać z prewencji rentowej?
Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji ZUS skierowana jest do pracowników, którym grozi utrata zdolności do pracy, ale istnieje możliwość poprawy stanu ich zdrowia po pobycie w ośrodku. Trzeba również spełnić jeden z dodatkowych warunków:
- posiadanie statusu osoby ubezpieczonej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,
- pobieranie świadczenia rehabilitacyjnego albo zasiłku chorobowego,
- pobieranie renty z tytułu niezdolności do pracy.
W wyjątkowych sytuacjach rehabilitacja w ramach prewencji rentowej ZUS jest oferowana osobom w czasie kontroli zwolnienia lekarskiego, gdy lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę. Z rehabilitacji można skorzystać także starając się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Jakie schorzenia podlegają prewencji rentowej ZUS?
Wyróżnia się dwa systemy rehabilitacji, w zależności od schorzenia posiadanego przez interesanta:
- rehabilitacja lecznicza w trybie stacjonarnym (skierowanie do ośrodka współpracującego z ZUS), w przypadku schorzeń:
- narządów ruchu i głosu,
- narządów ruchu, które zostały spowodowane wypadkiem
- układu krążenia i oddechowego
- psychosomatycznych
- onkologicznych (w przypadku leczenia gruczołu piersiowego)
- rehabilitacja lecznicza w trybie ambulatoryjnym w ramach prewencji rentowej ZUS (codzienny dojazd do miejsca rehabilitacji), w przypadku schorzeń:
- narządów ruchu
- układu krążeniowego
Wniosek o rehabilitację leczniczą ZUS
Jakie dokumenty trzeba sporządzić, aby otrzymać skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS? Interesant może przygotować przede wszystkim druk PR-4, który uzupełnia jego lekarz. Wniosek nie musi jednak przybierać sformalizowanej formy i istnieje możliwość wystawienia go na dowolnym formularzu. Kluczowe znaczenie będą miały zawarte we wniosku dane, takie jak:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- dane adresowe i kontaktowe,
- rozpoznanie medyczne sporządzone przez lekarza w języku polskim,
- opinia na temat rokowania odzyskania zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji,
- dokumentacja medyczna dotychczasowego leczenia,
- informacja wyjaśniająca, że składany wniosek dotyczy rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS.
Orzeczenie i skierowanie na rehabilitację leczniczą
Potrzebne orzeczenie wydawane jest przez lekarza orzecznika ZUS po przeprowadzeniu odpowiednich badań. W czasie badania u lekarza orzecznika należy posiadać przy sobie dokumentację z dotychczasowego leczenia, ponieważ orzeczenie można wystawić także na podstawie samych dokumentów. Wydanie orzeczenia o konieczności podjęcia się rehabilitacji jest jednoznaczne z otrzymaniem skierowania do ośrodka współpracującego z ZUS.
Dostarczanie wniosku o rehabilitację leczniczą do ZUS
Zestaw dokumentów należy dostarczyć osobiście do wybranej placówki ZUS. Jeżeli lekarz wystawi wniosek o rehabilitację leczniczą w czasie wystawiania zwolnienia e-ZLA, nie ma obowiązku dostarczania go do ZUS. W takiej sytuacji dokument zostaje automatycznie skierowany do urzędu.
Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji ZUS
Sprawdź najważniejsze informacje na temat rehabilitacji leczniczej i dowiedz się, jak wygląda proces leczenia.
-
W podstawowym wymiarze rehabilitacja lecznicza ZUS trwa 24 dni. Ordynator ośrodka może jednak podjąć decyzję o jej skróceniu lub wydłużeniu. Gdy rehabilitacja dobiega końca, pacjent otrzymuje z sanatorium kartę zawierającą informację o jej przebiegu oraz aktualnym stanie zdrowia.
Gdzie ZUS wysyła do sanatorium?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie posiada swoich własnych ośrodków. Podpisuje jednak umowy z kurortami na terenie całej Polski, najczęściej w miejscowościach uzdrowiskowych. Jeżeli sanatorium spełnia określone przez urząd warunki, może stać się ośrodkiem do którego ZUS wysyła swoich klientów.
Pełna lista ośrodków rehabilitacyjnych ZUS, podzielonych ze względu na rodzaj leczonych schorzeń znajduje się pod adresem:
https://www.zus.pl/documents/10182/167791/Wykaz_O%C5%9Brodk%C3%B3w_20220701.pdf/84064875-c116-3b55-be64-b3b508992eaa?t=1658150008427
oraz:
https://www.zus.pl/documents/10182/167791/Mapa_2022_07_01.pdf/1151c06e-ce6f-6da5-a758-e4ce195d3ead?t=1658149978163
Jak wybierane są ośrodki ZUS?
Przede wszystkim, sanatorium musi spełniać wymagania medyczne, lokalowe, prawne i kadrowe narzucone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Osoba odpowiedzialna za reprezentację ośrodka może podjąć decyzję o wzięciu udziału w ogólnopolskim konkursie ofert ogłaszanym przez ZUS. Aby uzyskać więcej informacji na temat wymagań, warto skontaktować się z infolinią ZUS pod numerem telefonu: 22 560 16 00.
Czytaj więcej:
Prewencja rentowa ZUS: https://www.zus.pl/swiadczenia/prewencja-i-rehabilitacja/prewencja-rentowa/kierowanie-na-rehabilitacje-lecznicza-w-ramach-prewencji-rentowej-zus
Skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS druk PR-4: https://www.zus.pl/documents/10182/788036/0507_18+PR-4_23.02.2018.pdf/cc8b95de-2e02-4875-b263-7be1a2ea20a2
- 6Udostępnienia
- 6