Umowa zlecenie a ZUS
Aktualizacja 7 września 2022
Czy jest ZUS od umowy zlecenia? Jaki ZUS od umowy zlecenia 2022? Dowiedz się więcej o umowie zleceniu w kontekście rozliczania z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Czym jest umowa zlecenie?
Umowa zlecenie to umowa cywilno-prawna regulowana przez Kodeks Cywilny. Umowa zlecenie zobowiązuje zleceniobiorcę do wykonania określonej czynności prawnej (na przykład pracy) dla zleceniodawcy. Warunki wywiązania się z tego obowiązku zostają określone w momencie podpisywania umowy. Charakteryzuje ją kilka szczegółów:
- brak obowiązku wykonywania zlecenia w określonym miejscu i czasie
- zlecenie nie musi być wykonywane osobiście przez zleceniobiorcę
- umowa zlecenie nie musi być płatna
- wynagrodzenie nie musi być wypłacane regularnie każdego miesiąca
- jeżeli zleceniobiorca wyrządzi szkodę swojemu pracodawcy, odpowiada za to własnym majątkiem
Czy umowę zlecenie należy zgłosić do ZUS?
Każda umowa zlecenia lub umowa o świadczenie usług stanowi tytuł do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym oraz ubezpieczeniami społecznymi. Zleceniobiorca powinien być zgłoszony do odpowiednich ubezpieczeń z każdego tytułu, nawet jeżeli dwie umowy zawarte są z tym samym płatnikiem składek.
Zgłoszenie umowy zlecenia do ZUS
Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia powinny zostać zgłoszone na dwóch formularzach:
- ZUS ZUA – w celu zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych
- ZUS ZZA – w celu zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego
Czy umowę zlecenie że studentem trzeba zgłaszać do ZUS?
W wyjątkowej sytuacji znajdują się studenci zatrudnieni wyłącznie na podstawie umowy zlecenia. Przepisy są dla nich bardzo korzystne. Studenci do 26 roku życia nie mają obowiązku opłacania podatku dochodowego ani opłacania składek ZUS. Ubezpieczenie zdrowotne przysługuje im z uczelni lub od rodzica, który opłaca składki zdrowotne. Oznacza to więc, że studenta zatrudnionego na podstawie umowy zlecenia nie trzeba zgłaszać do ubezpieczeń ZUS.
Umowa zlecenie a ubezpieczenia ZUS
Zleceniobiorcy są obowiązkowo objęci ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym. Istnieje także możliwość dobrowolnego zgłoszenia się do ubezpieczenia chorobowego.
Ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie są obowiązkowe dla zleceniobiorców, którzy są jednocześnie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu. Jeżeli jednak umowa cywilnoprawna została podpisana z własnym pracodawcą lub wykonywana praca jest na rzecz tego pracodawcy, to ubezpieczenia stają się obowiązkowe.
Brak obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego uniemożliwia przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego ZUS.
Obowiązki płatnika składek względem zleceniobiorcy
Zleceniodawca ma obowiązek:
- zgłoszenia zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z wykorzystaniem formularza ZUS ZUA / ZUS ZZA w ciągu 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń
- wyrejestrowania zleceniobiorcy z ubezpieczeń z wykorzystaniem formularza ZUS ZWUA w 7 dni od daty daty ustania obowiązku ubezpieczeń
- przekazywać każdego miesiąca do ZUS rozliczenie składek za zleceniobiorcę z wykorzystaniem formularza ZUS RCA / ZUS RZA
- zgłoszenia lub wyrejestrowania członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego z wykorzystaniem formularza ZUS ZCNA w ciągu 7 dni od dnia poinformowania o tym zleceniodawcy
- potrącania z dochodów należnych składek ZUS za każdy miesiąc działania umowy
Jak obliczyć wysokość składek społecznych w przypadku umowy zlecenia?
Jeżeli w podpisanej umowie określono odpłatność za realizację zadań kwotowo, prowizyjnie albo w stawce godzinowej lub akordowej to podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wykonywania pracy w ramach tej umowy.
W przypadku gdy w podpisanej umowie określono odpłatność w innej formie niż wymienione powyżej, to podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota. Nie może być ona niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia w danym roku.
Do podstawy wymiaru składek nie są brane pod uwagę zasiłki otrzymywane z tytułu ubezpieczeń społecznych. Zleceniobiorców obowiązują także przepisy w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne. Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne nie może przekroczyć 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce.
Składki na ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe zleceniodawca oblicza i opłaca od tej samej kwoty, która stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nie stosuje się jednak ograniczenia do 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce, ale podstawa wymiaru składki na ubezpieczenia chorobowe nie może przekraczać miesięcznie 250% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Jak rozliczać składki z dwoma płatnikami?
Osoba realizująca dwie różne umowy u innych płatników składek (na przykład umowa o pracę u jednego i umowa zlecenie u drugiego), ma obowiązek poinformowania płatników o przekroczeniu kwoty rocznej podstawy wymiaru składek. W przeciwnym wypadku to osoba ubezpieczona ponosi skutki błędnego zawiadomienia, które spowodowałoby nieopłacenie należnych składek.
Obliczanie składki na ubezpieczenie zdrowotne
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne stanowi ta sama kwota, co na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Zostaje ona jednak pomniejszona o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne. Nie obowiązuje także zasada ograniczenia do kwoty 30-krotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce. Kto płaci składkę zdrowotną od umowy zlecenia? Koszt ubezpieczenia pokrywany jest w całości przez zleceniobiorcę.
Ile wynoszą składki ZUS na umowie zleceniu?
Jakie składki ZUS od umowy zlecenia? Poniżej rozpisano dokładną listę składek:
- ubezpieczenie emerytalne – 19,52% podstawy wymiaru składki
- ubezpieczenie rentowe – 8% podstawy wymiaru składki
- ubezpieczenie chorobowe – 2,45% podstawy wymiaru składki
- ubezpieczenie wypadkowe – od 0,67 do 3,33% podstawy wymiaru składki
- ubezpieczenie zdrowotne – 9% podstawy wymiaru składki
Zleceniodawca opłaca również składki na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, jeżeli zatrudnia przynajmniej jednego pracownika. Wszystkie środki przekazywane są do ZUS przez płatnika składek, bez względu na to, kto je finansuje.
Umowa zlecenie z emerytem
Jakie składki płaci emeryt od umowy zlecenia? Emeryt zatrudniony na umowę zlecenie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. W przypadku emerytów nie trzeba opłacać składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarancyjnych Świadczeń Pracowniczych.
Emeryt, który podjął pracę, powinien powiadomić o tym ZUS, może to się przyczynić do zwiększenia lub zmniejszenia świadczeń.
Czytaj więcej:
https://www.zus.pl/en/-/zgloszenie-zleceniobiorcy-do-ubezpieczen-spolecznych-i-zdrowotnego
- 21Udostępnienia
- 21