Fundusz Solidarnościowy ZUS
Co to jest Fundusz Solidarnościowy ZUS?
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) to państwowy fundusz celowy, dzięki któremu możliwe jest udzielanie wsparcia finansowego, społecznego, zawodowego i zdrowotnego osobom niepełnosprawnym oraz emerytom i rencistom. Fundusz znany był wcześniej jako Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, ale 21 grudnia 2019 roku nazwa uległa zmianie. Składka na Fundusz Solidarnościowy ZUS jest częścią składki na Fundusz Pracowniczy i nalicza się ją od tej samej podstawy wymiaru.
Składka na Fundusz Solidarnościowy ZUS
Dla Funduszu Solidarnościowego ZUS stosuje się te same zasady, co w przypadku ustalania obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy. Oznacza to, że jeżeli za danego pracownika płaci się składki na FP, trzeba uwzględnić również odpowiednią kwotę z tytułu FS. Składka na Fundusz Solidarnościowy opłacana jest przez płatnika za te same grupy ubezpieczonych, dla których występuje obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Pracy. Stosuje się również identyczną podstawę wymiaru i te same zwolnienia. Wysokość składki pokrywana jest w całości przez płatnika.
Sprawdź najważniejsze informacje o Funduszu Pracy ZUS: https://zus-info.pl/fundusz-pracy-a-zus/
Ile wynosi składka na Fundusz Solidarnościowy?
Wysokość składki na Fundusz Solidarnościowy wynosi 1,45% podstawy wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składkę opłaca się łącznie z należnościami na Fundusz Pracy, co ostatecznie daje sumaryczną wartość 2,45% podstawy wymiaru.
Jakie są terminy opłacania składki na Fundusz Solidarnościowy?
Składki na Fundusz Solidarnościowy, Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Pracowniczy należy odprowadzać każdego miesiąca. Obowiązujący termin jest identyczny jak w odniesieniu do składek na ubezpieczenia społeczne. W przypadku Funduszu Solidarnościowego będzie to termin:
- do 10 dnia następnego miesiąca, w przypadku osób fizycznych odprowadzających składki za samych siebie,
- do 15 dnia następnego miesiąca, w przypadku pozostałych płatników.
Jak rozliczyć składki na FS w ZUS?
Kwotę odpowiednich składek należy wykazać w deklaracji rozliczeniowej na druku ZUS DRA. W bloku oznaczonym cyfrą VII, czyli Zestawieniu należnych składek na FP i FGŚP przedsiębiorca powinien podać:
- w polu numer 1 – kwotę należności z tytułu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy ZUS (1% + 1,45% = 2,45%),
- w polu numer 2 – kwotę należności z tytułu składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (0,10%),
- w polu numer 3 – sumę wpisanych uprzednio wartości
Czytaj więcej:
Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy: https://www.zus.pl/pracujacy/fundusze-pozaubezpieczeniowe/fundusz-solidarnosciowy
- 2Udostępnienia
- 2