Rozliczenia z ZUS
Aktualizacja 7 września 2022
Rozliczenia składek ZUS
Każdy płatnik składek, musi co miesiąc rozliczać się z ZUS-em. Do opłacenia są składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne za siebie, oraz swoich pracowników, jeżeli takich posiada. Do comiesięcznego rozliczenia należy składać wnioski. W zależności od tego czy płatnik korzysta z ulg: “Małego ZUS-u”, “Ulgi na start”, czy składek preferencyjnych. Dlatego zostań z nami i przeczytaj stronę dalej, aby dowiedzieć się jakie deklaracje zus są do tego potrzebne.
Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS
Potrzebujesz zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek? Wypełnij wniosek o zaświadczenie RWN i wyślij do ZUS-u. Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdzi stan rozliczeń i wyda zaświadczenie, jeżeli nie będziesz mieć zadłużenia w opłacaniu składek w ciągu 7 dni.
Dokumenty rozliczeniowe ZUS
Do rozliczenia z ZUS-em potrzebna będzie deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA do rozliczenia składek oraz wypłaconych w danym miesiącu świadczeń. Jeżeli zatrudniasz pracowników, potrzebne będą imienne raporty miesięczne ZUS RCA o składkach i świadczeniach. Jeżeli Twój pracownik ma inny tytuł ubezpieczeń społecznych potrzebny będzie imienny raport ZUS RZA. Natomiast w przypadku, gdy Twój pracownik ma przerwę w opłacaniu składek lub musisz wykazać wypłacone świadczenia potrzebny będzie formularz ZUS RSA
30 krotność ZUS
Jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku przekracza 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, to płatnik nie musi opłacać nadwyżki tych składek za ubezpieczonego. Do ustalenia, czy wystąpiło przekroczenie tej kwoty, zlicza się składki ze wszystkich tytułów ubezpieczonego. Nie ma znaczenia czy przekroczenie wynika z obowiązkowych składek, czy dobrowolnych. Dlatego przeprowadzana jest weryfikacja ZUS, czyli ustalenie, czy doszło do przekroczenia, wymaga złożenia wniosku RRP, można go złożyć za pomocą PUE lub osobiście.
Nadpłaty w ZUS
Nadpłata pojawia się wtedy, gdy opłaciłeś składki w zawyżonej wysokości. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, można złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek.
W przypadku gdy złożymy taki wniosek, nadpłata:
- pomniejszy zaległości, jeżeli takie występują,
- będzie wliczona do bieżących lub przyszłych składek,
- otrzymasz zwrot pieniędzy (należy złożyć wniosek RZS-P).
Zwrot nadpłaty otrzymasz w ciągu 30 dni od dnia, w którym wpłynie wniosek
- 4Udostępnienia
- 4