Zasiłek Chorobowy ZUS
Aktualizacja 7 września 2022
Kto może otrzymać zasiłek chorobowy ZUS? Kiedy ZUS wypłaca chorobowe i jak wygląda procedura wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS? Ile czasu ma ZUS na wypłatę chorobowego? Dowiedz się więcej o zasiłku chorobowym ZUS i ile wynosi.
Co to jest zasiłek chorobowy ZUS?
Zasiłek chorobowy to rodzaj świadczenia wypłacanego osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS. Wypłata środków następuje w sytuacji, gdy osoba staje się tymczasowo niezdolna do pracy ze względu na wypadek lub chorobę. Wypłacane przez ZUS chorobowe może różnić się wysokością i terminem przekazywania pieniędzy.
Komu przysługuje świadczenie chorobowe ZUS?
Na wypłatę świadczenia mogą liczyć osoby, które są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Dotyczy się to przede wszystkim:
- pracowników
- członków rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub kółek rolniczych
- osób odbywających służbę zastępczą
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ubezpieczenie chorobowe może mieć również charakter dobrowolny. Tyczy się to osób, które:
- wykonują pracę nakładczą
- wykonują pracę na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług lub współpracują z taką osobą
- wykonują za opłatą pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności albo aresztowania
- są duchownymi
- pracują jako niania, czyli w oparciu o umowę uaktywniającą
- prowadzą pozarolniczą działalność lub współpracują z taką osobą
Kiedy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego?
Po jakim czasie ZUS wypłaca chorobowe? Prawo do zasiłku otrzymuje się po upływie ustalonego czasu ubezpieczenia chorobowego, co definiuje się terminem “okres oczekiwania”. Oznacza to, że musi minąć określona ilość czasu w którym osoba jest objęta ubezpieczeniem, aby zyskać prawo do wypłaty zasiłku. Okres oczekiwania uzależniony jest od charakteru ubezpieczenia:
- osoby ubezpieczone obowiązkowo otrzymują prawo do wypłaty zasiłku chorobowego ZUS po 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia
- osoby ubezpieczone dobrowolnie otrzymują prawo do wypłaty zasiłku chorobowego ZUS po 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia
Do okresu ubezpieczenia zaliczają się również poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, w przypadku gdy przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 30 dni albo jest spowodowana urlopem bezpłatnym lub wychowawczym.
Do okresu wyczekiwania zaliczany jest także okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, który przyznano w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.
Czy można otrzymać zasiłek chorobowy bez okresu wyczekiwania?
Tak, jednak jest to sytuacja wyjątkowa. Bez okresu wyczekiwania można otrzymać świadczenie jeżeli:
- osoba jest absolwentem szkoły lub uczelni i została objęta ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu
- świadczeniobiorca jest posłem lub senatorem i przystąpił do ubezpieczenia w 90 dni od ukończenia kadencji
- świadczeniobiorca jest funkcjonariuszem Służby Celnej i stał się pracownikiem KAS
- osoba jest ubezpieczona, a jej niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do lub z pracy
- osoba jest ubezpieczona obowiązkowo i posiada 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego
Ile czasu przysługuje prawo do zasiłku chorobowego?
Zasiłek chorobowy przyznawany jest przez okres trwania niezdolności do pracy, ale nie dłużej niż:
- 182 dni
- 270 dni (jeżeli niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą albo w trakcie ciąży)
W okresie niezdolności do pracy który przypada po ustaniu ubezpieczenia, zasiłek chorobowy nie może przysługiwać dłużej niż przez 91 dni. Wyjątek stanowią sytuacje, w której przyczyną niezdolności do pracy jest konieczność poddania się badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, narządów i innych tkanek (oraz zabieg ich pobrania) lub niezdolność do pracy spowodowana jest gruźlicą albo wystąpiła w trakcie ciąży.
Co wlicza się do okresu zasiłku chorobowego?
Do okresu zasiłkowego wliczają się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe.
Do jednego okresu zasiłkowego wliczają się niezależnie od przyczyny niezdolności do pracy okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy i okresy poprzedniej niezdolności do pracy, jeżeli przerwa nie przekroczyła 60 dni.
Co nie wlicza się do okresu zasiłku chorobowego ZUS?
Pod uwagę nie są brane okresy niezdolności do pracy przypadające przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, w przypadku gdy po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie trwania ciąży.
Kiedy nie otrzymuje się zasiłku chorobowego?
Wyróżnia się kilka sytuacji w których prawo do zasiłku chorobowego nie występuje:
- niezdolność do pracy spowodowana została poprzez umyślne przestępstwo albo wykroczenie, co potwierdza orzeczenie sądu
- niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu, co oznacza lekarz w odpowiednim formularzu
- zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane
- wykonywano w czasie zwolnienia lekarskiego pracę zarobkową
Zasiłek chorobowy ZUS nie przysługuje również za okres niezdolności do pracy:
- za który zachowane zostało prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych
- w którym przebywało się na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym
- w którym osoba jest aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności
- który przypada w czasie usprawiedliwionej nieobecności w miejscu pracy, za który nie zachowano prawa do wynagrodzenia, w okresie od dnia śmierci pracodawcy do dnia zakończenia umowy o pracę lub rozwiązania umowy o pracę na czas określony
Lekarz pełniący rolę orzecznika w ZUS może skrócić okres zwolnienia lekarskiego przez określenie innej daty ustania niezdolności do pracy. Za okres po tej dacie nie zostanie wypłacony zasiłek chorobowy.
Chorobowe ZUS nie przysługuje także od dnia następnego po wyznaczonym terminie badania przez lekarza, jeżeli badanie lekarskie będzie uniemożliwione albo nie zostaną dostarczone na wezwanie posiadane wyniki badań w określonym terminie.
Zasiłku chorobowego nie można wypłacić za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, w sytuacji gdy:
- posiada się praco do emerytury albo renty z tytułu niezdolności do pracy
- posiada się prawo do renty lub emerytury inwalidzkiej
- kontynuuje się działalność zarobkową, która daje tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym, albo posiada się prawo do świadczeń za okres choroby
- występuje prawo do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego
- osoba posiada uprawnienia do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego
- nie nabyto prawa do zasiłku w czasie ubezpieczenia, ze względu na nieprzepracowanie wymaganego okresu wyczekiwania
- ubezpieczenie ustało po wyczerpaniu pełnego okresu pobierania zasiłku chorobowego
- posiada się prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Kody jednostek chorobowych ZUS
Na zwolnieniu lekarskim znajduje się miejsce na specjalny kod jednostki chorobowej, na podstawie której może zostać podjęta decyzja o nieprzyznaniu świadczenia.
- Kod A – niezdolność do pracy po przerwie która nie przekroczyła 60 dni, spowodowana przez tę samą chorobę
- Kod B – niezdolność do pracy kobiety w ciąży
- Kod C – niezdolność do pracy która jest bezpośrednim skutkiem nadużywania alkoholu
- Kod D – niezdolność do pracy wywołana gruźlicą
- Kod E – niezdolność do pracy wywołana chorobą zakaźną, która wylęga się dłużej niż 14 dni lub inną chorobą, której objawy ujawniają się dopiero po 14 dniach
Ile wynosi zasiłek chorobowy w ZUS?
W ZUS zasiłek chorobowy wypłacany jest każdego miesiąca. Osoba która spełnia odpowiednie warunki, otrzyma świadczenie w wysokości:
- 80% podstawy wymiaru, także za czas pobytu w szpitalu
- 100% podstawy wymiaru, także za czas pobytu w szpitalu, jeżeli niezdolność do pracy nastąpiła na skutek wypadku w drodze do lub z pracy, w czasie ciąży lub przez poddanie się niezbędnym badaniom lekarskim dla dawców tkanek, komórek i narządów
Zasiłek chorobowy ZUS ile wynosi dla pracowników? Podstawę wymiaru stanowi dla pracowników przeciętne wynagrodzenie miesięczne wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy lub za miesiące ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 12 miesięcy kalendarzowych tego ubezpieczenia.
Dla osób niebędących pracownikami, podstawa wymiaru zasiłku stanowi przeciętny miesięczny przychód, od którego opłaca się składkę na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy. Przychodem jest kwota od której opłaca się składkę na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składek.
Jak ZUS wypłaca chorobowe? Wypłata następuje na wskazany przed świadczeniobiorcę rachunek bankowy. Jeżeli rachunek nie został wskazany, pieniądze zostaną wysłane na przesłany wcześniej do ZUS adres zamieszkania.
Wynagrodzenie chorobowe a składki ZUS
W podstawie wymiaru składek ma ubezpieczenie społeczne nie bierze się pod uwagę wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków. Od świadczenia chorobowego nalicza się jedynie składki na ubezpieczenia zdrowotne.
Kiedy ZUS wypłaca chorobowe?
Wypłata zasiłku chorobowego jest obowiązkiem pracodawcy przez 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (w przypadku pracowników w wieku starszym niż 50 lat 14 dni). Kiedy ZUS płaci chorobowe? Jeżeli świadczenie chorobowe zostanie przyznane na dłużej, obowiązek spada na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do urzędu trzeba jednak dostarczyć e-ZLA w ciągu 7 dni, w przeciwnym wypadku wysokość świadczenia może zostać obniżona.
ZUS wypłata chorobowego termin
Wiele świadczeniobiorców może zastanawiać się, którego dnia miesiąca ZUS wypłaca chorobowe. Jak sprawdzić kiedy ZUS wypłaca chorobowe? Wypłata zasiłku następuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów potwierdzających prawo do przyznania zasiłku. Oznacza to, że nie istnieje konkretny termin wypłaty zasiłków dla wszystkich świadczeniobiorców w Polsce. W temacie takim jak zasiłek chorobowy ZUS termin wypłaty ustalany jest indywidualnie.
Jak sprawdzić wypłatę zasiłku chorobowego z ZUS?
Dzięki Platformie Usług Elektronicznych klienci ZUS mają możliwość kontrolowania wielu aspektów związanych z funkcjonowaniem urzędu. Wykorzystując PUE ZUS zasiłek chorobowy także może być z łatwością kontrolowany. Przechodząc do okna “Zasiłki – wypłaty i zwroty” świadczeniobiorcy mogą sprawdzić ilość otrzymanych i zwróconych zasiłków wraz z datami. W większości przypadków data wypłaty pierwszego świadczenia z tego tytułu będzie datą wypłaty środków również w kolejnych miesiącach.
Co zrobić gdy ZUS spóźnia się z wypłatą zasiłku chorobowego?
Ze względu na znaczącą ilość wniosków o wypłatę zasiłków chorobowych, termin ich rozpatrywania w ZUS może się nieco wydłużyć. W takim przypadku warto złożyć wniosek o przyśpieszenie rozpatrywania sprawy. To jedyna metoda na przyśpieszenie procesów które muszą zajść po stronie urzędu.
Czytaj więcej na:
Ile czasu ma ZUS na wypłatę zasiłku chorobowego? https://www.zus.pl/swiadczenia/zasilki/zasilek-chorobowy/z-ubezpieczenia-chorobowego
- 4Udostępnienia
- 4