ZUS Zasiłek chorobowy
Zasiłek chorobowy ZUS możne uzyskać osoba, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym (dobrowolnym lub obowiązkowym). Zasiłek można otrzymać w przypadku niezdolności do pracy podczas okresu, w którym osoba objęta jest ubezpieczeniem chorobowym. Nie może on jednak trwać dłużej niż 182 dni lub 270 dni w przypadku niezdolności wywołanej gruźlicą, lub wywołanej ciążą.
Prawo do zasiłku
Prawo do zasiłku standardowo nabywa się po 30 dniach ubezpieczenia chorobowego lub 90 dniach przy dobrowolnych ubezpieczeniach. Okres ten może być przerwany maksymalnie do 30 dni, lub jest spowodowana urlopem wychowawczym, lub odbywaniem służby wojskowej jako żołnierz niezawodowy.
Zasiłki chorobowe bez okresu wyczekiwania można skorzystać, jeżeli jesteś:
- Absolwentem wyższej szkoły i zostałeś objęty ubezpieczeniem chorobowym maksymalnie do 90 dni od ukończenia szkoły lub ukończenia studiów wyższych,
- Ubezpieczony, a niezdolność do pracy została spowodowana przez wypadek w drodze do pracy, lub z pracy,
- Posłem lub senatorem i przystąpiłeś do ubezpieczenia maksymalnie do 90 dni od ukończenia kadencji,
- Funkcjonariuszem Służby Celnej, który przyjął pracę w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej.
Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia
Po ustaniu zatrudnienia można starać się o wypłatę zasiłku od ZUS-u. Aby uzyskać świadczenie ZUS, niezdolność do pracy musi trwać od 30 dni i powstać maksymalnie do 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub 3 miesięcy w przypadku choroby zakaźnej.
Wysokość zasiłku chorobowego
Wynagrodzenie chorobowe standardowo wynosi 80% podstawy, w przypadku przebywałeś w szpitalu, zasiłek ten wynosi 70% podstawy.
Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest: wypadek w pracy lub w drodze do pracy, w czasie ciąży lub przez poddanie się badaniom potrzebnym kandydatom na dawców komórek, tkanek lub narządów osobie przysługuje 100% podstawy.
Zasiłek chorobowy do 33 dni lub 14 dni, w przypadku pracowników po 50 roku życia, opłaca pracodawca. Po tym okresie zasiłek finansowany jest przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
Zasiłek chorobowy – potrzebne dokumenty
Do uzyskania zasiłku chorobowego potrzebne jest zwolnienie lekarskie, może ono być wystawione za granicą, należy je wtedy przetłumaczyć na język polski lub wystawione w formie online (e-ZLA).
Aby otrzymać zasiłek w wysokości 100% podstawy, należy dodatkowo złożyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan ciąży (może to być zwolnienie lekarskie oznaczone kodem „B”). Jeżeli osoba stara się o zasiłek z powodu wypadku, należy dołączyć kartę wypadku
Jeżeli zasiłek wypłaca ZUS, potrzebne będzie również zaświadczenie Z-3 lub Z-3, jeżeli osoba jest objęta ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu.
Dokumenty potrzebne do zasiłku można złożyć za pomocą PUE ZUS.