Emerytura w Niemczech
Aktualizacja 1 września 2022
Niemiecka emerytura dostępna jest dla każdej osoby, która pracuje w Niemczech i osiągnęła określony przepisami wiek. Jest on stopniowo podnoszony z uwagi na rosnącą średnią życia i dojść ma do 67 roku. Prawo do świadczenia emerytalnego przysługuje po pięciu latach pracy i zaliczają się do niego te okresy, kiedy odprowadzano składki związane z ubezpieczeniem emerytalnym.
Jaki jest wiek emerytalny w Niemczech?
Świadczenie emerytalne w pełnej wysokości należy się osobie, która osiągnęła określony wiek oraz przez minimum pięć lat opłacała składki na ubezpieczenie emerytalne. Dla osób urodzonych przed 01.01.1947 rokiem, wiek emerytalny wynosi 65 lat. Kolejne roczniki osiągają go po ukończeniu 65-67 lat, a osoby, które urodziły się po 1964 roku, osiągną wiek emerytalny po ukończeniu 67 lat.
Przeczytaj również: Jaki jest wiek emerytalny w Polsce?
Kto ma prawo do emerytury w Niemczech?
Prawo do emerytury w Niemczech mają osoby, które, według aktualnych przepisów, ukończyły 65 rok życia – zarówno kobiet i mężczyzn, a także przez minimum 5 lat opłacały ubezpieczenie emerytalne.
Co ważne ustawowy wiek emerytalny będzie stopniowo zwiększany i finalnie ma dojść do 67 lat.
Jest możliwość uzyskania emerytury w wieku 60 lat i dotyczy ona osób, które pobierały rentę związaną z niezdolnością do pracy albo rentę opiekuńczą, a do tego mają udokumentowany odpowiednio długi staż pracy.
Kiedy należy się niemiecka emerytura?
Prawo do ubiegania się o niemiecką emeryturę przysługuje osobie, która przez minimum pięć lat opłacała ubezpieczenie emerytalne. Dodatkowo do uzyskania świadczenie emerytalnego należy osiągnąć określony przepisami wiek. Aktualnie zarówno dla kobiet jak i mężczyzn wiek ten został ustanowiony na 65 lat, jednak stopniowo będzie on zwiększany. Ze względu na wydłużającą się średnią życia, ostatecznie dojdzie on do 67 roku życia.
Wysokość świadczenia emerytalnego jest uzależniona od wysokości składek, które zgromadzone zostały przez cały okres pracy w Niemczech. Przepisy, oprócz wykonywania pracy zarobkowej, określają również inne okresy składkowe, takie jak:
- studia,
- szkolenia,
- wychowanie dzieci,
- opieka nad chorym członkiem rodziny,
- czas choroby,
Ile wynosi minimalna emerytura w Niemczech?
Koncepcja minimalnej emerytury w Niemczech nie istnieje. To w jakiej wysokości będzie ona wypłacana zależy jedynie od wysokości zarobków oraz odprowadzanych składek emerytalnych. Emerytura w Niemczech wyliczana jest punktowo i uzależniona jest od wysokości zarobków.
Przeczytaj również: Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?
1 stycznia 2021 roku w życie weszła ustawa mówiąca o podstawowej emeryturze – Grundrente, która to została wprowadzona jako wsparcie dla osób osiągających najniższe dochody. Grundrente to dodatek emerytalny dla osób, które przez co najmniej 33 lata oprowadzały składki i zostaje automatycznie wypłacane osobom, które pobierają najniższe świadczenia. O Grundrente nie trzeba się samodzielnie starać.
Świadczenie te zostanie wypłacone tym, którzy pobierają emeryturę w wysokości poniżej 1250 euro dla osób samotnych oraz 1950 euro w przypadku małżeństw i par.
Komu przysługuje najniższa emerytura?
W niemieckim systemie emerytalnym nie ma pojęcia najniższej emerytury. Świadczenie zostaje wyliczone na podstawie wysokości zarobków i wysokości odprowadzanych składek emerytalnych.
Osoby, które osiągają najniższe dochody otrzymają z automatu dodatek emerytalny – Grundrente, który został wprowadzony jako wsparcie dla najmniej zarabiających.
Zmiany w emeryturze: Nowi emeryci muszą płacić więcej podatku
Początek roku 2022 przyniósł kilka zmian dotyczących niemieckich emerytur. Dla nowych emerytów zmiana dotyczy wysokości stawki podatkowej. Oprocentowanie stawki emerytury, która podlega opodatkowaniu wzrosło z 81 do 82%, co oznacza, że wolne od podatku pozostanie 18% pierwszego rocznego świadczenia brutto.
Emerytura – jak uzyskać
Uzyskanie emerytury w Niemczech jest możliwe po spełnieniu kilku warunków. Podstawą jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Od 2012 roku w Niemczech działa system, który stopniowo podnosi wiek emerytalny z 65 na 67 lat. Co roku następuje jego wydłużenie o miesiąc.
Dodatkowo przez minimum pięć lat należy opłacać składki emerytalne.
Wysokość emerytury w Niemczech – od czego jest zależna?
Wysokość świadczenia emerytalnego w Niemczech zależna jest od kilku czynników. Wymienić należy:
- wysokość zarobków,
- wysokość odprowadzanych na emeryturę składek,
- staż pracy,
- punkty emerytalne,
- współczynnik momentu przejścia na świadczenie emerytalne,
- współczynnik wartości świadczenia.
Jak wnioskować o niemiecką emeryturę?
Świadczenie emerytalne w Niemczech nie zostaje wypłacane automatycznie. Aby móc je otrzymywać należy złożyć odpowiedni wniosek, można to zrobić na kilka sposobów:
- online – za pośrednictwem witryny DRV. Co ważne niektóre dokumenty należy i tak dosłać pocztą tradycyjną.
- Pocztą
- Osobiście – po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie, wnioski te można wypełnić przy pomocy pracownika Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalno-Rentowego – DRV.
DRV w swoich zaleceniach mówi o tym, aby wniosek taki złożyć na około 3 miesiące przed zaplanowanym przejściem na emeryturę. Jest to wystarczająca ilość czasu, dzięki której można skompletować wszystkie dokumenty.
Jak podwyższyć kwotę emerytury w Niemczech?
Jeśli świadczenie emerytalne nie jest wystarczające i nie pozwala na pokrycie wszystkich kosztów utrzymania można wówczas skorzystać z ochrony socjalnej. Jest to prawo, które przysługuje tym emerytom, których dochód nie przekracza 789 euro miesięcznie. Wnioskowanie o ten dodatek łączy się z udokumentowaniem wszystkich wpływów oraz miesięcznych wydatków.
Niemcy: Różnice w poziomie emerytur
W Niemczech widoczne są różnice w poziomie emerytur na wschodzie i zachodzie kraju. Obywatele zachodniej części kraju otrzymują średnio o 12% wyższe świadczenie emerytalne niż mieszkańcy wschodniej jego części.
Przeczytaj również: Ile mogą dorobić emeryci w Polsce?
Wiek emerytalny: granica została podniesiona w 2022 r.
1 stycznia 2022 roku podniesiony został wiek emerytalny w Niemczech. Jest to skutek wdrażanych, od 2012 roku, zmian związanych z wydłużeniem wielu emerytalnego do 67 lat.
Aktualnie wiek emerytalny w Niemczech wynosi 65 lat oraz 11 miesięcy.
Ciekawostka: ile wynosi emerytura olimpijska w Niemczech?
Olimpijscy medaliści w Niemczech mogą liczyć na 650 euro miesięcznie. Jest to wsparcie przekazywane z niemieckiej fundacji pomocy sportowej. Aktualnie w Niemczech toczą się rozmowy związane z możliwością wprowadzenia w tym kraju emerytur dla olimpijczyków.
- 2Udostępnienia
- 2