Zasiłki ZUS
ZUS Zasiłek to świadczenie pieniężne, które wypłaca państwo osobom w trudnej sytuacji. W Polsce można otrzymać kilka rodzajów zasiłków, m.in.:
Zasiłki ZUS posiadają różne okresy przysługiwania, oraz przeznaczenie. Żeby móc starać się o zasiłek należy podlegać ubezpieczeniu chorobowemu przynajmniej przez 30 dni przy ubezpieczeniu obowiązkowym lub 90 dni przy ubezpieczeniu dobrowolnym. Wyjątkiem jest zasiłek macierzyński, z którego można skorzystać nawet po 1 dniu ubezpieczenia chorobowego.
Jak otrzymać zasiłek ZUS?
Aby skorzystać z pomocy oferowanej przez Ubezpieczenia Społeczne, należy spełnić warunki potrzebne do otrzymania zasiłku ZUS. Jeżeli osoba spełnia wszystkie warunki, może się o niego starać. W celu uzyskania zasiłku należy złożyć odpowiedni wniosek w placówce ZUS-u, lub przez konto PUE ZUS, jeżeli takie posiadamy.
Zasiłek chorobowy ZUS
Zasiłek ZUS – chorobowy możne uzyskać osoba, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym (dobrowolnym lub obowiązkowym). Zasiłek można otrzymać w przypadku niezdolności do pracy podczas okresu, w którym osoba objęta jest ubezpieczeniem chorobowym. Nie może on jednak trwać dłużej niż 182 dni lub 270 dni w przypadku niezdolności wywołanej gruźlicą, lub wywołanej ciążą.
Wysokość zasiłku chorobowego
Wynagrodzenie chorobowe standardowo wynosi 80% podstawy, w przypadku przebywałeś w szpitalu, zasiłek ten wynosi 70% podstawy.
Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest: wypadek w pracy lub w drodze do pracy, w czasie ciąży lub przez poddanie się badaniom potrzebnym kandydatom na dawców komórek, tkanek lub narządów osobie przysługuje 100% podstawy.
Zasiłek chorobowy do 33 dni lub 14 dni, w przypadku pracowników po 50 roku życia, opłaca pracodawca. Po tym okresie zasiłek finansowany jest przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
Zasiłek opiekuńczy
Zasiłek opiekuńczy ZUS przysługuje Ci, jeżeli posiadasz ubezpieczenie chorobowe w ZUS-ie. Z zasiłku możesz skorzystać, jeżeli nie możesz pracować, bo musisz opiekować się dzieckiem do 8 roku życia lub dzieckiem niepełnosprawnym do 18 roku życia.
Jeżeli matka dziecka urodzonego do maksymalnie 8 tygodni nie może opiekować się dzieckiem, to ubezpieczony ojciec, który musi zostać z dzieckiem, może starać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje maksymalnie:
- 60 dni – przy opiece nad dzieckiem do 8 roku życia, lub do lat 14 jeżeli dziecko jest chore.
- 14 dni – jeżeli chodzi o opiekę nad dzieckiem, które ma ponad 14 lat.
- 30 dni – przy opiece nad dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat
Łączny okres zasiłku nie może trwać dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Wypłaca się go za dni, w których sprawowana jest opieka nad dzieckiem, również w dni ustawowo wolne od pracy.