Ubezpieczenie chorobowe
Aktualizacja 7 września 2022
Czym jest ubezpieczenie chorobowe ZUS? Kto obowiązkowo podlega pod ubezpieczenie chorobowe, a kiedy można zdecydować się na ubezpieczenie dobrowolnie? Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu chorobowym ZUS.
Co to jest ubezpieczenie chorobowe ZUS?
Ubezpieczenie chorobowe należy do grupy ubezpieczeń społecznych. Jego celem jest zapewnienie ochrony finansowej osób, które nie mogą podejmować się pracy ze względu na chorobę lub okres macierzyństwa. Opłacanie składek chorobowych uprawnia do wypłaty świadczeń za czas niezdolności do pracy. Oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał na rzecz ubezpieczonej osoby pewną sumę pieniędzy. Zawieszona zostanie także konieczność opłacania składek.
Co daje ubezpieczenie chorobowe ZUS?
Osoba objęta ubezpieczeniem chorobowym ma prawo do otrzymania z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kilku różnych świadczeń, w zależności od zaistniałej sytuacji:
- zasiłek chorobowy
- świadczenie rehabilitacyjne
- zasiłek opiekuńczy
- zasiłek macierzyński
- zasiłek wyrównawczy
Często zdarza się, że ubezpieczenie chorobowe bywa mylone z ubezpieczeniem zdrowotnym. Różnica jest jednak taka, że ubezpieczenie chorobowe upoważnia do wypłaty świadczeń w razie choroby lub macierzyństwa, a zdrowotne do bezpłatnego leczenia NFZ. Ubezpieczenie chorobowe nie jest również obowiązkowe dla wszystkich interesantów rozwiązujących swoje sprawy w ZUS.
Kto obowiązkowo podlega ubezpieczeniu chorobowemu ZUS?
Osoby które muszą być objęte obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym ZUS to:
- pracownicy
- członkowie spółdzielni kółek rolniczych lub rolniczych spółdzielni produkcyjnych
- mundurowi odbywający służbę zastępczą
Objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym następuje w momencie wystąpienia przymusu podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu oraz ubezpieczeniom rentowym.
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ZUS
Przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ZUS jest możliwe w sytuacji, gdy:
- wykonuje się pracę nakładczą
- pracuje się na podstawie umowy zlecenia lub współpracuje się z osobą zatrudnioną w oparciu o ten rodzaj umowy
- prowadzi się się pozarolniczą działalność gospodarczą
- pracuje się na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub aresztu
- osoba jest duchownym
- otrzymuje się stypendium doktoranckie
Objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem obowiązuje od dnia wskazanego we wniosku. Ta data nie może być jednak wcześniejsza od dnia składania dokumentu w placówce ZUS lub przez PUE.
Czy warto płacić dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ZUS?
W większości przypadków zdecydowanie się na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ZUS okazuje się być dobrym pomysłem. Gwarantowany zasiłek chorobowy w razie niespodziewanego osłabienia pomoże zachować miesięczny przychód na niewiele mniejszym poziomie, dzięki czemu budżet nie zostanie zachwiany chwilową nieobecnością w pracy.
Jak otrzymać dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ZUS?
Zgłoszenie do ubezpieczenia realizowane jest na formularzu ZUS ZUA. W tym celu należy uzupełnić w bloku VIII pole 5 oraz 6. Poprawnie uzupełniony druk należy przesłać drogą elektroniczną do ZUS-u, w czym może pomóc Platforma Usług Elektronicznych.
Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe dla przedsiębiorców
Jeżeli przedsiębiorca chce zostać objęty dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym ZUS, musi spełnić dodatkowy warunek. Zgłoszenie do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i chorobowego musi nastąpić:
- w ciągu tygodnia od daty powstania obowiązku do ubezpieczeń
- do końca stycznia danego roku, jeżeli rozpoczęto lub wznowiono działalność gospodarczą w styczniu i skorzystano z małego ZUS-u plus. W przypadku gdy do końca miesiąca brakuje mniej niż 7 dni, to termin wynosi dokładnie tydzień.
Przedsiębiorcy objęci ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do wypłaty dwóch świadczeń: macierzyńskiego i chorobowego (po 90 dniach opłacania składki).
Ustanie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Chorobowe ZUS przestaje obejmować ubezpieczonego od:
- dnia wskazanego przez niego wcześniej we wniosku, ale nie wcześniej niż od dnia w którym składa się zgłoszenie do wyrejestrowania
- dnia w którym ustaje tytuł do podlegania temu ubezpieczeniu (na przykład zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej)
Podstawa prawna:
Artykuł 11 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych
Czytaj więcej:
Składka na ubezpieczenie chorobowe: https://zus-info.pl/skladka-chorobowa-zus/
ZUS ubezpieczenie chorobowe: https://www.zus.pl/en/firmy/rodzaje-ubezpieczen/ubezpieczenie-chorobowe
ZUS wniosek o przywrócenie do ubezpieczenia chorobowego wzór: https://www.zus.pl/en/-/przywrocenie-terminu-do-oplacenia-skladek-na-ubezpieczenia-dobrowolne-emerytalne-i-rentowe
- 181Udostępnienia
- 181