Ulgi ZUS
Przedsiębiorcy spełniający warunki określone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą liczyć na różnorodne ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Jakie są najkorzystniejsze ulgi ZUS? Płatnicy znajdujący się w pewnych sytuacjach mogą rozliczać się z obniżonych składek. Wyróżnia się także sytuacje, gdy nie płaci się ich wcale. Najkorzystniejsze warunki przygotował ZUS dla nowych firm. Sprawdź jak wygląda przejście z ulgi na start na Mały ZUS i poznaj pozostałe rodzaje ulg ZUS.
Co to jest ulga ZUS?
W ZUS ulga jest upoważnieniem do redukcji kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej wybieranie ulgi tyczą się opłacania składek w wymiarze niższym niż pozostali płatnicy, którzy nie mogą z nich skorzystać. Istnieją także ulgi związane z zaleganiem płatnika w opłacaniu składek, które pozwalają uniknąć kosztownych konsekwencji. Upusty przyznawane są przedsiębiorcom spełniającym tylko i wyłącznie określone dla danego rodzaju warunki.
Ulga na start ZUS
Najkorzystniejszą ulgą w ZUS jest “Ulga na start“. Oferta skierowana jest do przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Skorzystanie z upustu sprawia, że przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ZUS aż przez 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności. Nadal trzeba będzie jednak opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w sytuacji, gdy działalność gospodarcza zostanie zawieszona, nie zawiesza się okres 6 miesięcy trwania ulgi. Raz przyznany upust nie może zmienić daty zakończenia swojego obowiązywania.
Preferencyjne składki ZUS
Przedsiębiorca po 6 miesiącach korzystania z “ulgi na start” może przejść do opłacania preferencyjnych składek ZUS. Składki preferencyjne oblicza się w oparciu o zadeklarowaną kwotę, która nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. W takiej sytuacji płatnik składek zostaje zobowiązany do opłacania ubezpieczeń społecznych, jednak wysokość składek jest o wiele niższa. Preferencyjne składki obowiązują przez 24 miesiące od skorzystania z oferty urzędy.
Osobno liczy się podstawę wymiaru na ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe. Korzystając z preferencyjnych składek ZUS nie stosuje się ograniczenia do kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe nie może przekroczyć także 250% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Ulga Mały ZUS Plus
Korzystając z Małego ZUS-u Plus, przedsiębiorcy mogą opłacać składki na ubezpieczenia od podstawy wymiaru, która zależy od osiągniętych przez nich dochodów w poprzednim roku kalendarzowym. Taka możliwość jest oferowana płatnikom, gdy przychód z tytułu prowadzenia działalności w ciągu roku nie przekracza 120 000 zł. Prowadzona działalność musi być jednak wpisania do CEIDG, a łączny czas prowadzenia działalności w ubiegłym roku przekroczył 60 dni.
Ulgi za zaległości w opłacaniu składek ZUS
Gdy przedsiębiorca zalega z opłacaniem należności do ZUS, musi liczyć się z konsekwencjami. Opłacanie składek należy do obowiązków płatnika i jest traktowane przez urząd jako sprawa priorytetowa. Z tego względu kary dla płatników mogą być wyjątkowo dotkliwe. Za zaległe składki naliczają się dodatkowe odsetki, a gdy upomnienia ZUS nie przynoszą skutku, urząd ma możliwość rozpoczęcia egzekucji z majątku. Wyróżnia się jednak kilka sytuacji, które usprawiedliwiają taką sytuację.
Ulgi dla płatników zalegających z opłacaniem składek ZUS to:
Czytaj więcej:
Ulga ZUS: https://www.zus.pl/-/-maly-zus-plus-w-2021-r-wyjasnienia-z-przykladami
- 4Udostępnienia
- 4