Ulga w postępowaniu egzekucyjnym ZUS
Przedsiębiorca zalegający z opłacaniem należności względem ZUS może spodziewać się egzekucji administracyjnej lub sądowej. Posiadanie zadłużenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych upoważnia instytucję do przejęcia majątku płatnika oraz związanych z jego działalnością osób trzecich. Pewna grupa przedsiębiorców może ubiegać się jednak o specjalną ulgę w postępowaniu administracyjnym lub sądowym, co ostatecznie doprowadzi do uchylenia dochodzenia należności przez urząd. Sprawdź jakie są rodzaje ulg w postępowaniu egzekucyjnym ZUS i kto może się o nie ubiegać.
Kto może skorzystać z ulgi w postępowaniu egzekucyjnym ZUS?
Ulga w postępowaniu egzekucyjnym ZUS kierowana jest do wszystkich przedsiębiorców, którzy zalegają z opłacaniem składek (są dłużnikami ZUS) i mają z tego tytułu problemy z prowadzeniem swojej działalności. W przypadku gdy taka sytuacja wywołana jest bezpośrednio przez prowadzoną egzekucję, albo płatnik znajduje się w trudnej sytuacji materialnej lub rodzinnej, może ubiegać się o udzielenie ulgi. Każdy wniosek o udzielenie ulgi musi być jednak odpowiednio uzasadniony. Podmiotami uprawnionymi do złożenia tego dokumentu są:
- byli oraz obecni płatnicy składek,
- małżonkowie odpowiadający z majątku wspólnego za dług płatnika,
- pełnomocnicy przedsiębiorcy lub inne osoby, które są odpowiedzialne za jego dług,
- osoby trzecie, które zostały pociągnięte do odpowiedzialności za nieopłacone składki.
Uzyskanie ulgi w postępowaniu egzekucyjnym ZUS
Aby uzyskać ulgę w postępowaniu egzekucyjnym, osoba upoważniona musi złożyć odpowiedni formularz ZUS. W zależności od rodzaju ulgi o który się ubiega, trzeba będzie wybrać odpowiedni dokument. Przedsiębiorca musi przedstawić także znaczący powód ubiegania się o przyznanie ulgi, ponieważ pozytywne rozpatrzenie wniosku zależy od występujących okoliczności. Należy pamiętać, że samo złożenie wniosku nie gwarantuje przyznania ulgi w postępowaniu egzekucyjnym ZUS.
Decyzja ZUS o przyznaniu ulgi w postępowaniu egzekucyjnym
Po rozpatrzeniu dokumentów, przedsiębiorca otrzyma decyzję podjętą przez urząd w formie postanowienia. Istnieje możliwość odwołania się od decyzji ZUS, ale tylko w wybranych sprawach. Przedsiębiorca może odwołać się w ciągu 7 dni od postanowienia dotyczącego:
- zawieszenia postępowania egzekucyjnego ZUS,
- zwolnienia spod egzekucji części majątku dłużnika ZUS,
- uchylenia podjętych czynności egzekucyjnych.
Nie można więc odwołać się od decyzji w sprawie wypłacania środków z zajętego przez ZUS rachunku bankowego.
Rodzaje ulg w postępowaniu egzekucyjnym ZUS
Osoby uprawnione do złożenia dokumentów o ulgę w postępowaniu egzekucyjnym mogą ubiegać się aż o cztery różne rodzaje upustów. Każdy z nich wymaga złożenia jednak innego zestawu formularzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zakres ulgi ustalany jest przez urząd indywidualnie dla każdego dłużnika.
Dostępne ulgi w postępowaniu egzekucyjnym ZUS to:
- tymczasowe zawieszenie postępowania egzekucyjnego (Wniosek o wstrzymanie egzekucji ZUS REZ),
- zezwolenie na wypłaty z zajętego przez ZUS rachunku bankowego (dokumenty potwierdzające wyjątkowe okoliczności upoważniające do wypłat, takie jak konieczność uregulowania alimentów czy wypłaty pensji pracownikom),
- zwolnienie spod egzekucji części majątku dłużnika (wniosek REM),
- całkowite uchylenie czynności egzekucyjnych (wniosek REU).
Większość wniosków wymaga złożenia także dokumentów udowadniających istnienie sytuacji upoważniających do przyznania ulgi. Mogą to być sprawozdania finansowe za 3 ostatnie lata obrotowe, wyciągi z księgi przychodów, oświadczenie o stanie majątkowym, wyciąg z ewidencji lub PIT. Jeżeli dokumenty składa pełnomocnik, należy dołączyć formularz PEL.
Tymczasowe zawieszenie postępowania egzekucyjnego ZUS
Jeżeli wniosek o tymczasowe zawieszenie postępowania egzekucyjnego zostanie zaakceptowany, przedsiębiorca może liczyć na szereg korzyści. Przede wszystkim, ZUS nie będzie mógł podejmować nowych czynności egzekucyjnych względem przedsiębiorcy. W tym czasie zadłużony płatnik składek może zgromadzić środki na dobrowolną spłatę zaległych składek, bez zakłóceń w działaniu przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zawieszenie postępowania egzekucyjnego nie upoważnia do zarządzania majątkiem zajętym przez ZUS.
Zezwolenie na wypłaty z rachunku bankowego
Akceptacja wniosku o zezwolenie na wypłaty z zajętego rachunku bankowego upoważnia płatnika do przeprowadzania koniecznych wypłat z konta podlegającego egzekucji.
Zwolnienie spod egzekucji części majątku dłużnika ZUS
Zwolnienie spod egzekucji określonego we wniosku składnika majątkowego upoważnia płatnika do samodzielnego dysponowania środkami finansowymi. W przeciwnym wypadku pieniądze zostałyby przekazane bezpośrednio do ZUS. Płatnik nie posiada jednak całkowitej swobody w rozporządzaniu majątkiem – w dokumencie o zwolnienie należy wykazać potrzeby, które pokryją zwolnione środki.
Uchylenie czynności egzekucyjnych
Uchylenie czynności egzekucyjnych oznacza anulowanie pewnych działań dokonanych w ramach postępowania egzekucyjnego ZUS. W takiej sytuacji podjęte przez urząd kroki nie będą miały żadnych skutków. Uchylenie nie zwalnia jednak płatnika z konieczności pokrycia kosztów egzekucyjnych.
Czytaj więcej:
ZUS zajęcie egzekucyjne kontakt: https://www.zus.pl/firmy/ulgi/umorzenia/ulgi-w-ramach-postepowania-egzekucyjnego
- 2Udostępnienia
- 2