ZUS a OFE
Co to jest OFE?
Otwarty Fundusz Emerytalny OFE to instytucja prywatna, która gromadzi środki na wypłatę świadczenia emerytalnego. Od 1999 roku, czyli reformy emerytalnej, OFE przestały już powstawać. Przynależność do II filaru jest od 2014 roku całkowicie dobrowolna. Jeżeli osoba ubezpieczona w ZUS zdecyduje się na przynależność do OFE, część składek będzie trafiać na konto w drugim filarze.
Kto może należeć do OFE?
Od 2014 roku przynależność do OFE jest dobrowolnym wyborem pracownika. Podejmując się zatrudnienia pracownik może podjąć decyzję, czy całość składek emerytalnych chce przekazywać do ZUS, czy też lokować ich część na OFE. Na podjęcie decyzji ma 4 miesiące od rozpoczęcia pierwszej pracy. Otwarte Fundusze Emerytalne prowadzone są przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne, które inwestują przekazywane im środki osób ubezpieczonych w akcje.
Osoby urodzone po 1968 roku były obowiązkowo zapisywane do OFE, o ile rozpoczęły pracę i odprowadzały składki na ubezpieczenie emerytalne między 1999 a 2014 rokiem.
Osoba może stać się członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego również w przypadku, gdy OFE realizuje podział środków objęty małżeńską wspólnością majątkową, a współmałżonek nie posiada jeszcze rachunku w jakimkolwiek OFE. W takiej sytuacji Fundusz do którego należy partner założy konto dla współmałżonka.
Jak działa OFE?
Środki trafiające do Otwartego Funduszu Emerytalnego są inwestowane w akcje spółek. Ulokowany w ten sposób kapitał może przynieść zdecydowanie większe korzyści posiadaczom konta, ale wiąże się także z ryzykiem. Dostęp do środków uzyskuje się po uzyskaniu wieku emerytalnego, ale 10 lat przed jego osiągnięciem zaczynają pojawiać się na subkoncie ZUS. Trzeba pamiętać, że korzystanie z OFE nie jest bezpłatne – należy opłacać kwoty należne za zarządzanie oraz manipulacyjne.
Likwidacja OFE
Od wielu lat pojawiają się w Polsce przesłanki o likwidacji OFE. Osoby ubezpieczone miałyby podjąć decyzję o tym, czy chcą w całości przenieść swoje oszczędności do ZUS, czy też umieścić je na Indywidualnym Koncie Emerytalnym. Otwarte Fundusze Emerytalne miały zostać zlikwidowane do stycznia 2022 roku, jednak aktualnie prace nad ustawą zostały wstrzymane. Dla ZUS likwidacja OFE wiązałaby się z koniecznością gromadzenia większej liczby środków osób, które do tej pory z niego korzystały.
Jak przenieść środki z OFE do ZUS
Aby przenieść środki zgromadzone na Otwartym Funduszu Emerytalnym, potrzebny będzie wniosek o przeniesienie środków z OFE do ZUS. Wzór deklaracji wyrażającej chęć przeniesienia środków z OFE do ZUS nie został jeszcze udostępniony na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Deklaracja przeniesienia środków z OFE do ZUS pojawi się z pewnością w momencie likwidacji OFE. Jeżeli OFE zostanie zlikwidowane i osoba która nie osiągnęła wieku emerytalnego nie złoży takiej deklaracji, środki zostaną automatycznie przekazane do IKE.
Inaczej wygląda sytuacja, w której osoba osiągnęła już wiek emerytalny i nie złożyła żadnej deklaracji. Jeżeli dojdzie do likwidacji OFE, wszystkie środki zostaną wtedy automatycznie przeniesione na konto ZUS.
Co wybrać – OFE czy ZUS?
Osoby podejmujące pierwszą pracę mogą zastanawiać się, czy bardziej opłacalną opcją będzie ZUS czy OFE. Podejmując decyzję trzeba rozważyć wiele różnorodnych aspektów.
Przede wszystkim, przekazywanie części składek do OFE wiąże się z ryzykiem. Choć inwestycja w akcje może okazać się korzystna, środki można także stracić. Zaletą rozwiązania jest możliwość dziedziczenia zgromadzonych środków w wysokości 7,3% podstawy wymiaru składki – trafia ona na subkonto. Wypłata świadczeń nie podlega także opodatkowaniu. Pod uwagę trzeba wziąć także możliwą likwidację OFE i konieczność podjęcia decyzji o przeniesieniu środków do ZUS lub IKE.
Przekazywanie całości środków do ZUS jest bezpieczniejszym wyborem, ponieważ nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Wyższe składki wiążą się także z wyższą kwotą świadczenia emerytalnego w przyszłości. Środki nie będą inwestowane, ale zaczną podlegać waloryzacji. Wadą tego systemu jest jednak brak możliwości dziedziczenia oszczędności i opodatkowanie wypłaty.
Jak sprawdzić czy jestem w OFE czy ZUS?
Jak sprawdzić składki OFE wraz z danymi instytucji, która obsługuje posiadane konto? Wszelkie informacje na temat posiadania konta w OFE można uzyskać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wystarczy zalogować się do usługi i przejść do zakładki Ubezpieczony, a następnie sekcji OFE. Znajdują się tam najważniejsze informacje o nazwie instytucji która obsługuje Otwarty Fundusz Emerytalny, datę rejestracji i zawarcia umowy. W ten sposób uda się ustalić, czy ubezpieczony należy do OFE.
Jak sprawdzić ile mam w OFE?
Odpowiedź na to pytanie jest również bardzo prosta. Korzystając z PUE należy przejść do sekcji “składki przekazane do OFE” w której znajdują się informacje na temat przekazanych do OFE składek emerytalnych. Informacji na temat zgromadzonych aktualnie środków nie da się jednak uzyskać przez PUE ZUS. Aby sprawdzić ile środków udało się zgromadzić na OFE, trzeba skontaktować się z instytucją obsługującą konto. Uzasadnione jest to faktem, że ilość przekazanych składek nie jest jednoznaczna z ilością zgromadzonych środków – pieniędzy może być odpowiednio więcej lub mniej, w zależności od skuteczności inwestycji.
Jak odzyskać pieniądze z ZUS i OFE po śmierci ubezpieczonego?
Odzyskanie pieniędzy z Otwartego Funduszu Emerytalnego nie jest problemem, ponieważ środki podlegają dziedziczeniu, Osoba należąca do OFE może wyznaczyć osobę, która zostanie uprawniona do wypłaty zgromadzonych oszczędności po jej śmierci. Wyznaczony w ten sposób beneficjent nie musi być członkiem rodziny.
Jeżeli potomek emeryta nie wie czy należał on przed śmiercią do OFE, powinien zwrócić się do wybranej placówki ZUS z prośbą o udostępnienie takiej informacji. Jeżeli okaże się, że emeryt należał od OFE, zostanie udostępniona nazwa odpowiedniej instytucji. Należy zgłosić śmierć członka Otwartego Funduszu Emerytalnego i złożyć dokumenty, które to potwierdzą oraz wniosek o wypłatę świadczeń. Wypłata środków następuje w ciągu 3 miesięcy od otrzymania zestawu dokumentów. Warto wziąć pod uwagę, że nie ma określonego terminu w którym należy się zgłosić po należne świadczenie.
Wypłatą zgromadzonego majątku zajmuje się ZUS. Po zgłoszeniu śmierci emeryta i złożeniu wniosku o wypłatę środków pieniądze przekazywane są z OFE do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Urząd dokonuje następnie podziału środków zapisanych na subkoncie między osoby uprawnione.
Czytaj więcej:
ZUS OFE: https://www.zus.pl/pracujacy/twoje-konto-w-zus/ofe/czlonkostwo-w-ofe
- 4Udostępnienia
- 4