Skip to content

PUE ZUS

Co to jest PUE ZUS i do czego służy? Jak uzyskać dostęp do PUE, by przesyłać do ZUS dokumenty w wersji cyfrowej? Czy można skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przez Internet? Sprawdź najważniejsze informacje o PUE w jednym miejscu.

Co to jest PUE?

PUE ZUS – Platforma Usług Elektronicznych ZUS to narzędzie, którego zadaniem jest ułatwienie rozwiązywania spraw w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Usługa znana jest także jako ZUS online, e ZUS czy ZUS NPI (Nowy Portal Informacyjny). Dzięki Platformie Usług Elektronicznych można przeglądać dane zgromadzone na koncie ZUS, składać wnioski, umówić się na wizytę, sprawdzić dane pracowników i wiele więcej. Aby rozpocząć korzystanie z PUE, należy założyć konto i potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić na kilka sposobów np. poprzez wizytę w placówce, za pomocą bankowości Internetowej, albo z wykorzystaniem Profilu Zaufanego ePUAP.

Informacje dotyczące PUE ZUS

Poniżej przedstawiono kompleksowe poradniki na temat platformy PUE. W serwisie znajdują się artykuły, dzięki którym można dowiedzieć się jak zarejestrować profil, zalogować się do PUE i podjąć wybrane przez użytkownika działania. PUE ZUS to rozbudowane narzędzie do rozwiązywania spraw z zakresu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Platforma Usług Elektronicznych umożliwia szybkie nawiązanie kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, przesyłanie wniosków w postaci elektronicznej i kontrolę postępu założonych spraw.

ZUS PUE rejestracja

Masz problem z zarejestrowaniem się na Platformie Usług Elektronicznych?

ZUS PUE Logowanie

Poznaj wszystkie metody logowania się do PUE ZUS.

ZUS PUE Profil

Sprawdź czym jest profil PUE i jakie możliwości oferuje.

PUE ZUS rejestracja

Aby cieszyć się z benefitów Platformy Usług Elektronicznych, trzeba najpierw założyć profil. Proces rejestracji PUE został dokładnie opisany w odrębnym artykule. Trzeba pamiętać, że do założenia konta potrzebne będzie potwierdzenie tożsamości w wybrany przez użytkownika sposób. Największą popularnością cieszy się aktualnie Profil Zaufany ePUAP. Rejestracja na PUE ZUS staje się o wiele prostsza z wykorzystaniem wybranych systemów bankowości elektronicznej. Sprawdź który bank wybrać do rejestracji profilu PUE.

Kto może korzystać z PUE ZUS?

Platforma została stworzona dla licznej grupy odbiorców. Z usług PUE korzystają każdego miesiąca użytkownicy należący do takich grup jak:

 • Osoby ubezpieczone (przede wszystkim pracownicy)
 • Płatnicy składek (przedsiębiorcy i osoby prowadzące działalność pozarolniczą)
 • Świadczeniobiorcy (osoby korzystające ze świadczeń emerytalnych i rentowych)
 • Komornicy
 • Lekarze

Celem platformy jest ułatwienie kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych wszystkim jego klientom. Aby skorzystać z usług PUE ZUS, trzeba jednak spełnić wcześniej kilka warunków:

 • Klient musi mieć skończone 13 lat
 • Interesant musi założyć konto w PUE
 • Potwierdzić swoją tożsamość

PUE ZUS logowanie

Chcąc skorzystać z ZUS PUE zaloguj się najpierw do platformy w wybrany przez siebie sposób. Po założeniu konta w PUE, istnieje już możliwość ukończenia procesu logowania. Wykorzystuje się w tym celu podane przy rejestracji dane. Pomyślne zalogowanie do PUE pozwala cieszyć się usługami dostępnymi całkowicie zdalnie, bez wychodzenia z domu. Od tej pory przesyłanie wniosków i uzupełnianie formularzy może odbywać się bez osobistego kontaktu z urzędnikiem.

Jak zalogować się do PUE ZUS? W ZUS PUE logowanie odbywa się za pośrednictwem Profilu Zaufanego ePUAP, podpisu certyfikowanego lub przeprowadza się logowanie do ZUS przez bank. Systemy bankowości elektronicznej cieszą się szczególną popularnością, ponieważ współpraca z ZUS umożliwia znaczne skrócenie procesu rejestracji i logowania do PUE.

PUE ZUS zaloguj się do usługi

Sprawy w PUE ZUS

Dzięki PUE istnieje możliwość rozwiązania spraw w ZUS online. Niezależnie od tego, czy pełni się funkcję płatnika składek, czy pracownika – Platforma Usług Elektronicznych ZUS umożliwia załatwianie większości spraw bez wychodzenia z domu. Na platformie można rozwiązać przede wszystkim kwestie związane ze składaniem wniosków z zakresu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych. W odpowiednich zakładkach znajdują się poszczególne usługi, z których można skorzystać po pomyślnym zalogowaniu.

1. PUE ZUS dla ubezpieczonych:

 • sprawdzenie stanu konta ZUS
 • obliczenie prognozowanej emerytury dzięki kalkulatorowi ZUS
 • złożenie wniosku o przyznanie świadczenia ZUS 500+
 • sprawdzenie informacji o posiadanych ubezpieczeniach, do których zostało się zgłoszonym przez pracodawcę
 • sprawdzenie informacji o podstawach i składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
 • ustalenie, czy członkowie rodziny zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego
 • sprawdzenie aktualnych informacji o posiadach zwolnieniach lekarskich e-ZLA
 • złożenie wniosku o przyznanie Bonu Turystycznego

2. ZUS PUE dla świadczeniobiorców:

 • sprawdzenie informacji o przyznanych i wypłacanych aktualnie świadczeniach
 • sprawdzenie, czy członkowie rodziny zostali zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego
 • złożenie wniosku o zmianę danych do wypłaty świadczenia, na przykład nowy adres zamieszkania
 • uzyskanie dostępu do formularzy PIT

3. PUE ZUS dla płatników składek:

 • sprawdzenie stanu rozliczeń
 • złożenie wniosku o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu należnych składek
 • wypełnianie i wysyłka dokumentów ubezpieczeniowych przez aplikację ePłatnik
 • PUE ZUS Dobry Start
 • kontrola informacji o osobach zgłoszonych do ubezpieczeń i dostęp do e-ZLA swoich pracowników
 • potwierdzenie danych w ZUS w celu przekazania ich do instytucji, która tego oczekuje

4. PUE ZUS dla lekarzy:

 • pobranie certyfikatu z ZUS do podpisania e-ZLA i recept
 • wystawianie elektronicznych zwolnień lekarskich e-ZLA
 • wystawianie wniosków o rehabilitację leczniczą

5. PUE ZUS dla komorników:

 • uzyskanie danych niezbędnych do prowadzonych spraw komorniczych
 • złożenie wniosku o udzielenie informacji dotyczących ubezpieczonych albo płatników, z którymi prowadzi się egzekucję

Co to jest NPI w ZUS?

NPI (Nowy Portal Informacyjny) ZUS to element platformy PUE. Jego zadaniem jest udostępnienie klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych usług świadczonych przez urząd drogą elektroniczną. Aby skorzystać z NPI należy posiadać urządzenie z dostępem do Internetu, czyli komputer, smartfon lub tablet.

Funkcjonalności ZUS NPI

NPI ZUS umożliwia składanie wniosków i formularzy, a także bezpośredni kontakt z przedstawicielem urzędu. Użytkownicy mogą zadać swoje pytanie do ZUS bez konieczności wychodzenia z domu. Nowy Portal Informacyjny ZUS PUE zapewnia dostęp do wszelkich informacji zgromadzonych na koncie ZUS danego klienta.

Do głównych funkcjonalności Nowego Portalu Informacyjnego ZUS zaliczają się te same komponenty, co do PUE. Uwarunkowane jest to faktem, że obie frazy dotyczą niemal samej elektronicznej usługi. Pod NPI podlega również aplikacja dla przedsiębiorców ePłatnik.

Często zadawane pytania ZUS PUE

 • Jak zalogować się do PUE ZUS? – pierwszym krokiem powinno być wejście na stronę www.zus.pl i wybranie jednej z czterech metod logowania. Dostępne jest logowanie przez Profil Zaufany, z wykorzystaniem loginu i hasła PUE, z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo bankowości elektronicznej.
 • Czy firma zgłosiła mnie do ubezpieczeń? – w zakładce “Ubezpieczenia i płatnicy” istnieje możliwość sprawdzenia, czy zgłoszono pracownika do ubezpieczenia.
 • Czy hasło do PUE można przypomnieć? – w przypadku zapomnienia hasła do PUE, istnieje możliwość wciśnięcia przycisku “Nie pamiętasz hasła?” aby hasło mogło zostać przypomniane w formie wiadomości sms lub e-mail. Sprawdź artykuł wyjaśniający co zrobić, by odzyskać hasło do PUE.
 • Czy można umówić wizytę w placówce? – tak, korzystając z PUE ZUS można zarezerwować zarówno wizytę w placówce ZUS, jak i e-wizytę.

PUE ZUS 500+

Dzięki Platformie Usług Elektronicznych, istnieje możliwość uzyskania świadczeń rodzinnych. Cieszący się popularnością program 500+ pomaga finansowo wielu polskim rodzinom, które wychowują dzieci. Od marca takie świadczenie mogą otrzymać na specjalnych warunkach także obywatele Ukrainy. Dowiedz się jak złożyć wniosek na www zus pl pue i zacznij korzystać z należnych środków. Wniosek o 500+ przez PUE ZUS może być złożony już w kilka minut.

PUE Bon Turystyczny

Wprowadzony przez ZUS Bon Turystyczny to świadczenie, którego celem było wsparcie polskiej branży turystycznej osłabionej przez pandemię. Jedynie na ZUS PUE Bon Turystyczny można wygenerować i wykorzystać w miejscu wypoczynku do pokrycia kosztów noclegu. Korzystając z PUE ZUS Bon Turystyczny aktywuje się bez konieczności przesyłania żadnych formularzy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie ma więc potrzeby szukać w PUE takiej opcji jak “złóż wniosek”.

Dodatkowe usługi PUE ZUS

W ramach e PUE ZUS istnieje również możliwość skorzystania z Centrum Obsługi Telefonicznej. Pod numerem telefonu 22 560 16 00 można uzyskać różnego rodzaju informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Informacji udziela się na dwa sposoby:

 • Bez autoryzacji można uzyskać informacje ogólne.
 • Z autoryzacją tożsamości pracownik infolinii będzie mógł udzielić indywidualnych informacji dotyczących sytuacji interesanta. Klient może liczyć więc na otrzymywanie danych z konta ZUS, składanie wniosków i rezerwowanie wizyt.

Aktualności PUE ZUS

Sprawdź najnowsze informacje na temat PUE ZUS oraz spraw, jakie można rozwiązać przez Platformę Usług Elektronicznych. W serwisie znajdują się wpisy dotyczące PUE lub usług internetowych, które funkcjonują w ZUS-ie. Sprawdź jak umówić się na wizytę przez Internet, zapoznaj się ze zmianami jakie zostały wprowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i bądź na bieżąco.

Czytaj więcej:

zus pl PUE: https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi
bon turystyczny PUE ZUS: https://www.zus.pl/-/polski-bon-turystyczny-informacja-dla-osoby-uprawnionej?p_l_back_url=%2Fwyniki-wyszukiwania%3Fquery%3Dbon

Oceń

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 16

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Oceń

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 16

Brak głosów - oceń jako pierwszy!