ZUS renta rodzinna
Aktualizacja 1 września 2022
Co to jest renta rodzinna?
Renta rodzinna ZUS to świadczenie wydawane po śmierci jednego z członków rodziny. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, by zostały wypłacone świadczenia pośmiertne dla członków rodziny ZUS. Rentę rodzinną można otrzymać, jeżeli zmarła osoba:
- spełniała warunki do uzyskania emerytury, lub miała ustalone do niej prawo,
- miała prawo do emerytury pomostowej,
- miała prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, lub spełnia do niej warunki,
- pobierała zasiłek przedemerytalny,
- pobierała świadczenie przedemerytalne,
- pobierała świadczenie nauczycielskie kompensacyjne.
Renta rodzinna wypadkowa
W ZUS renta rodzinna wypadkowa jest specjalnym rodzajem świadczenia, który wypłaca się członkom rodziny pracownika zmarłego na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Prawo do wypłaty świadczenia mają również członkowie rodziny osoby, która pobierała rentę z tytułu wypadku w drodze do lub z pracy i zmarła po 2002 roku na skutek takiego zdarzenia. Te same zasady dotyczą osób, które pobierały rentę z tytułu wypadku albo choroby zawodowej w szczególnych okolicznościach.
Kto ma prawo do renty rodzinnej?
Istnieje ściśle określona grupa osób, które mają prawo do wypłacania renty rodzinnej i złożyły odpowiedni wniosek. Są to:
- dzieci własne lub drugiego małżonka do 16 roku życia, albo jeśli się uczą do 25 roku życia,
- wnuki i rodzeństwo, które nie osiągnęło pełnoletności i zostało przyjęte na wychowanie na rok przed śmiercią,
- dzieci przyjęte pod opiekę osoby zmarłej co najmniej rok przed śmiercią, z wyjątkiem dzieci wychowywanych i utrzymywanych w ramach rodziny zastępczej,
- rodzice, jeżeli zmarły ubezpieczony przyczyniał się do utrzymywania rodziców przed śmiercią,
- małżonek, który pozostawał we wspólnocie małżeńskiej i:
- w chwili śmierci ma ukończone 50 lat i jest niezdolny do pracy,
- ukończył 50 lat i stał się niezdolny do pracy po jego śmierci, ale nie później niż 5 lat od śmierci lub zakończenia wychowywania dzieci,
- wychowuje dziecko, które nie ukończyło 16 lat, 18 lat jeżeli się uczy, lub dziecko jest niezdolne do pracy,
- sprawuje opiekę nad dzieckiem niezdolnym do pracy i uprawnionym do renty rodzinnej.
W ZUS renta rodzinna po mężu przydzielana jest zgodnie z opisanymi wyżej warunkami.
Osoba owdowiała, która nie spełnia określonych powyżej warunków i nie ma żadnego źródła zarobku, ma prawo do renty rodzinnej przez rok od śmierci partnera.
Małżonka lub małżonek rozwiedziony albo wdowiec lub wdowa mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli spełniają wymienione warunki i posiadały wcześniej prawo do otrzymywania alimentów ze strony osoby zmarłej. Dotyczy to również kobiet pozostających w separacji przed śmiercią partnera.
Jak wypełnić wniosek o rentę rodzinną ZUS ERR?
Aby została wypłacona przez ZUS renta rodzinna wniosek musi zostać uzupełniony poprawnie i zgodnie z prawdą. W formularzu uzupełnia się dane osoby zmarłej i informacje o jej świadczeniach w chwili śmierci. Kolejnym etapem jest podanie danych członków rodziny, którzy wnioskują o rentę rodzinną. Ostatnim etapem będzie wskazanie zakresu wniosku i przedstawienie adekwatnych dla sytuacji oświadczeń. Wniosek ZUS ERR można przedłożyć osobiście w wybranej placówce ZUS albo z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych PUE. Pobierz aktualny wniosek o rentę rodzinną ZUS w zakładce “Formularze”.
Ile wynosi renta rodzinna ZUS?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych bada uprawnienia osoby zmarłej do świadczeń, z jakich mogła skorzystać w chwili śmierci. Stawka renty rodzinnej ustalana jest na podstawie wysokości przysługujących świadczeń w najkorzystniejszej możliwej wysokości. Renta rodzinna ZUS po zmarłym jest dzielona między wszystkie uprawnione osoby i nie może być ona niższa niż kwota najniższej renty rodzinnej. W zależności od tego, ile osób jest uprawnionych do renty po zmarłym, renta rodzinna wynosi:
- 85% świadczenia zmarłego – jeżeli jedna osoba jest uprawniona,
- 90% świadczenia zmarłego – jeżeli dwie osoby są uprawnione,
- 95% świadczenia zmarłego – jeżeli trzy lub więcej osoby są uprawnione.
Trzeba pamiętać, że dochód z renty rodzinnej należy uwzględnić w zeznaniu rocznym PIT-37 lub PIT-36. Rozliczenie renty rodzinnej ZUS w przypadku osób nieletnich staje się obowiązkiem rodzica.
Czy można zmniejszyć lub zawiesić rentę rodzinną?
Jeżeli osoba odbierająca świadczenia osiąga przychód i podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, renta rodzinna może zostać zmniejszona lub całkowicie zawieszona.
Informacja ZUS ile można dorobić do renty rodzinnej
Prawo do renty zostanie zawieszone w przypadku, gdy przychód przekracza 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli przychód jest wyższy niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale mniejszy niż 130%, renta rodzinna będzie zmniejszona o kwotę przekroczenia.
Od kiedy wypłacana jest renta rodzinna ZUS?
Renta rodzinna ZUS wypłacana jest od dnia w którym powstało do niej prawo, ale nie wcześniej niż od miesiąca w którym złożono wniosek o rentę. W przypadku gdy wniosek złożono w tym samym miesiącu, w którym osoba zmarła lub w następnym, to rentę rodzinną otrzymuje się od dnia śmierci tej osoby.
Jak wypłaca się rentę rodzinną?
Wyróżnia się kilka sposobów wypłacania renty. O metodzie decyduje przede wszystkim miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do otrzymania świadczenia i preferowana przez nią metoda wypłacania świadczeń.
Dla mieszkańców Polski:
- rentę rodziną wypłaca się za pośrednictwem poczty.
- rentę rodzinną wypłaca się na rachunek bankowy lub w kasie spółdzielczej.
Dla osób mieszkających za granicą:
- renta rodzinna może zostać wypłacona osobie mieszkającej w Polsce, która została uprawniona do odbioru renty.
- renta rodzinna może być wypłacona na rachunek bankowy otwarty w Polsce.
Rezygnacja z renty rodzinnej
Na wniosek osoby uprawnionej do renty rodzinnej, można zostać wyłączonym z kręgu osób upoważnionych do wypłaty świadczenia. Od miesiąca złożenia wniosku zostanie ponownie ustalona wysokość renty dla pozostałych osób. Po wykluczeniu istnieje jednak możliwość ponownego dołączenia do kręgu osób upoważnionych w przyszłości. Wystarczy złożyć wniosek o przyznanie renty rodzinnej w wybranej przez siebie placówce ZUS. W razie wszelkich wątpliwości, warto skontaktować się z infolinią ZUS przez telefon.
Podstawa prawna
(Dz.U. z 2022 r. poz. 504) Ustawa z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Źródła
https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/renta-rodzinna
- 2Udostępnienia
- 2