Choroby zawodowe ZUS
Aktualizacja 13 lipca 2022
Co to jest choroba zawodowa ZUS?
Za choroby zawodowe uznaje się wszystkie schorzenia wywoływane przez szkodliwe warunki pracy lub sposób jej wykonywania (tak zwane narażenie zawodowe). To również wszelkie dolegliwości wymienione w wykazie chorób zawodowych udostępnionym przez Radę Ministrów. Rozpoznanie choroby zawodowej upoważnia do wypłaty różnego rodzaju świadczeń, na przykład jednorazowego odszkodowania z ZUS lub renty z tytułu niezdolności o pracy.
Wykaz chorób zawodowych ZUS
Choroby zdefiniowane przepisami jako zawodowe zostały opisane w wykazie chorób zawodowych 30 czerwca 2009 roku. Informacje jakie można odnaleźć w dokumencie to między innymi:
- lista chorób zawodowych ZUS
- okresy w których wystąpienie odpowiednich objawów upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej
- sposób postępowania w sytuacji podejrzenia choroby zawodowej, jej rozpoznania i stwierdzenia
- podmioty uprawnione do rozpoznania choroby zawodowej
Kiedy można stwierdzić chorobę zawodową?
Wbrew przekonaniu wielu osób ubezpieczonych, choroba zawodowa może zostać stwierdzona również po ustaniu zatrudnienia w warunkach narażenia zawodowego. Wszystko zależy jednak od rodzaju choroby i czasu jej rozpoznania. Każde schorzenie zawarte w wykazie posiada dokładnie określony zakres czasu, w którym musi być rozpoznane, aby zostało uznane za chorobę zawodową.
Do jakich świadczeń uprawnia choroba zawodowa?
Osoby u których rozpoznano chorobę zawodową mogą ubiegać się o wypłatę różnego rodzaju świadczeń. W zależności od złożonego wniosku, poszkodowany może otrzymać:
- świadczenia rehabilitacyjne
- pokrycie kosztów leczenia z zakresu szczepień, stomatologii lub przedmiotów ortopedycznych
- odszkodowanie jednorazowe
- rentę z tytułu niezdolności do pracy
- rentę rodzinną
- zasiłek chorobowy
- zasiłek wyrównawczy
- dodatek pielęgnacyjny
- dodatek do renty rodzinnej
Prawo do wypłaty świadczeń może się jednak przedawnić, jeżeli ubezpieczony w ciągu 6 miesięcy nie ureguluje posiadanego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych długu.
Postępowanie w sprawie rozpoznania choroby zawodowej ZUS
Jakie kroki należy podjąć, by rozpoznać chorobę zawodową i czerpać korzyści z należnych świadczeń? Cały proces dzieli się na trzy główne etapy.
Podejrzenie choroby zawodowej
Zgłoszenie choroby zawodowej może zostać dokonane przez lekarza, dentystę, pracodawcę, pracownika oraz byłego pracownika. Odpowiedni wniosek kieruje się do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego albo okręgowego inspektora pracy. W momencie otrzymania dokumentu inspektor wszczyna postępowanie.
Rozpoznanie choroby zawodowej
Poszkodowany kierowany jest do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, gdzie przeprowadzane są specjalistyczne badania. Na podstawie ich wyników oraz analizy dokumentacji medycznej następuje rozpoznanie choroby zawodowej. Orzeczenie zostanie przekazane zarówno do pacjenta jak i do PPIS.
Jeżeli ośrodek wystawi opinię o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej, poszkodowany ma możliwość wnioskować o ponowne rozpatrzenie wniosku w jednostce wyższego stopnia. Decyzja wydana w jednostce II stopnia będzie już ostateczna.
Stwierdzenie choroby zawodowej ZUS
Po rozpoznaniu choroby zawodowej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej. Argumentem potwierdzającym ten status musi być obecność rozpoznanej choroby w wykazie chorób zawodowych ZUS lub udokumentowanie powstania schorzenia pod wpływem czynników związanych z miejscem i sposobem wykonywania pracy. Decyzja zostanie przekazana zarówno do poszkodowanego jak i zakładu pracy.
- 2Udostępnienia
- 2