Dobry start ZUS
Aktualizacja 1 września 2022
Kto może otrzymać 300 plus na dziecko? Gdzie składa się wniosek o 300zł na dziecko? Sprawdź jak otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe z programu Dobry Start ZUS na edukację swojego dziecka. Dobry Start ZUS, wniosek 0 300 plus na każde dziecko.
Co to jest Dobry Start ZUS?
Program ZUS Dobry Start to coroczne wsparcie dla rodziców, których dzieci uczęszczają do szkoły. Raz w roku można złożyć wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych o wypłatę 300 plus na wyprawkę dla każdego dziecka, które posiada status ucznia. Dodatkowe pieniądze można otrzymać bez względu na dochód rodziny.
Kiedy ZUS przyznaje świadczenie 300 plus?
Program przewiduje wsparcie dla opiekunów ucznia:
- w wieku do 20 lat
- w wieku do 24 lat, jeżeli dziecko posiada pewien stopień niepełnosprawności
Pieniądze z programu Dobry Start ZUS wypłacane są na rachunek bankowy, który wskazuje się we wniosku. Kwota świadczenia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest całkowicie zwolniona z podatku. 300 plus nie może podlegać również egzekucji komorniczej. Oznacza to, że pełna kwota zasiłku 300+ może zostać przeznaczona na rozwój ucznia.
Kto może otrzymać z ZUS 300 plus?
Świadczenie 300 plus może być wypłacone:
- Rodzicom
- Jeżeli uczeń jest wychowywany przez dwójkę rodziców, wniosek powinien być złożony przez jednego z nich. W przypadku gdy złożono dwa wnioski, pieniądze zostaną wypłacone temu rodzicowi, który złożył wniosek jako pierwszy.
- W przypadku gdy uczeń wychowuje się z jednym z rodziców, dokument składa ten opiekun, który sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem. Jeżeli wniosek złoży drugi rodzic, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustali kto sprawuje opiekę i przeleje pieniądze temu rodzicowi, który opiekuje się uczniem.
- Jeżeli dziecko jest pod naprzemienną opieką obojga rodziców, pieniądze zostaną wypłacone każdemu z nich w wysokości 150 zł. Wiąże się to z koniecznością złożenia dwóch wniosków.
- Faktycznym opiekunom dziecka, czyli osobom które opiekują się dzieckiem i złożyły do sądu wniosek o adopcję
- Prawnym opiekunom ucznia, czyli osobom którym sąd przyznał opiekę nad dzieckiem
- Osobom uczącym się, czyli pełnoletnim uczniom którzy nie są na utrzymaniu rodziców
- Osobom usamodzielnianym, czyli takim które opuszczają rodzinę zastępczą, dom dziecka lub inną placówkę opiekuńczo-wychowawczą
- Rodzinom zastępczym
- Osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka
- Dyrektorom placówki opiekuńczo-wychowawczej
- Dyrektorom regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej
Jak złożyć wniosek o 300 plus na dziecko?
Opiekunowie uczniów, którzy ubiegają się o wsparcie z programu Dobry Start ZUS, mogą złożyć wniosek wyłącznie w formie elektronicznej. W tym celu najwygodniejszą metodą będzie zalogowanie się do PUE, czyli Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki PUE ZUS 300 plus może zostać wypłacone bez konieczności wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W programie Dobry Start wniosek w formie elektronicznej ma za zadanie przyśpieszyć realizację wypłacania świadczeń.
Jakie dane zawiera wniosek o 300 plus?
Na wniosku podaje się numer rachunku bankowego, na który pragnie się otrzymać świadczenie oraz adres mailowy i numer telefonu, czyli dane umożliwiające kontakt ze świadczeniobiorcą. Jeżeli opiekun nie ma rachunku bankowego lub adresu e-mail, będzie musiał je założyć lub zrezygnować z należnego świadczenia.
Jakie są metody składania wniosków o zasiłek z programu Dobry Start ZUS?
W programie Dobry Start 300 wniosek online składany w formie elektronicznej jest jedyną metodą uzyskania świadczenia. Jeżeli dokument jest składany przez rodzica ucznia, ZUS 300 plus wniosek można złożyć przez:
- Platformę Usług Elektronicznych ZUS
- Portal Emp@tia
- Bankowość elektroniczną (dla klientów PKO Bank Polski, SGB, Alior Bank, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., ING, Kasa Stefczyka, mBank, BNP, Credit Agricole Bank Polska S.A., Bank Millennium, Getin Noble Bank, Nest Bank, Pekao S.A., SKOK Śląsk)
W przypadku gdy wniosek składa inny opiekun, może to zrobić wyłącznie przez PUE.
Składanie wniosku o 300 plus przez PUE
Jak złożyć wniosek o 300 plus przez PUE ZUS? Rodzice którzy chcą złożyć wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych, muszą posiadać konto w tej usłudze. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował dokładną instrukcję dla osób, które nie posiadają jeszcze konta PUE, ale chcą skorzystać ze świadczenia 300 plus. W zależności od preferowanej metody, opiekunowie mogą zapoznać się z instrukcją w formie dokumentu lub filmu instruktażowego.
Gdy osoba posiada już aktywne konto PUE, może przejść do zakładki umożliwiającej złożenie wniosku. Aby ułatwić nawigację po portalu, przygotowano instrukcję krok po kroku.
- Zalogowanie się do profilu PUE
- Kliknięcie w zakładkę “Ogólny”
- Wybranie z menu bocznego “Dobry start – Wniosek i informacje” opcji “Utwórz nowy wniosek”
- Uzupełnienie danych za pomocą kreatora
- Podpisanie wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym ePUAP lub e-dowodem (zalogowanie do profilu PUE także umożliwia podpisanie dokumentu) i przesłanie wniosku do ZUS przez wciśnięcie opcji “Podpisz i wyślij”
Potwierdzenie złożenia wniosku o 300 plus
Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zostanie dostarczona w zależności od wybranej metody składania wniosku. Przesyłając dokument przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną, potwierdzenie zostanie dostarczone na adres e-mail z adresu [email protected]. Jeżeli wniosek złożono przez PUE, potwierdzenie wysłania można znaleźć na liście dokumentów wysłanych, które są przypisane do posiadanego konta.
Kiedy ZUS wypłaca 300 plus?
Składając wniosek do końca sierpnia, fundusze zostaną przekazane najpóźniej do ostatniego dnia września danego roku. W późniejszym terminie czas oczekiwania nie powinien przekroczyć dwóch miesięcy od złożenia wniosku.
Kiedy składać wniosek o 300+ 2022?
Aby skorzystać ze świadczenia najszybciej jak to możliwe, wniosek należy złożyć do 1 lipca. Nie jest to jednak ostateczny termin. W 2022 roku wszystkie wnioski są rozpatrywane do 30 listopada.
W jaki sposób ZUS informuje o przyznaniu świadczenia?
Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany przez ZUS, udzieli stosownej odpowiedzi na profilu PUE. W przypadku gdy okaże się, że świadczenie nie przysługuje, odmowa także zostanie przesłana elektronicznie na PUE. Od negatywnej decyzji zawsze można odwołać się do Prezesa ZUS.
Kontakt w sprawie świadczenia 300 plus
Opiekunowie mogą uzyskać wsparcie w składaniu wniosków przez oficjalną infolinię ZUS, czyli Centrum Obsługi Telefonicznej. Infolinia pracuje w dni robocze od godziny 7:00 do 18:00 pod numerem: 22 560 16 00. Z COT można skontaktować się także drogą mailową, pod adresem: [email protected]
Jeżeli opiekun woli osobiście skontaktować się z urzędnikiem ZUS, może odwiedzić wybraną przez siebie placówkę ZUS. Alternatywnym rozwiązaniem pozostaje e-wizyta, którą można umówić przez Platformę Usług Elektronicznych.
Podstawa prawna:
Artykuł 13. ustawy 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 roku w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu Dobry Start ZUS.
Czytaj więcej:
ZUS wniosek 300: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/program-dobry-start
- 6Udostępnienia
- 6