Student a składki ZUS
Aktualizacja 16 sierpnia 2022
Kiedy student nie musi płacić składek ZUS? Z jakich składek są zwolnieni studenci do 26 roku życia i jakie warunki trzeba spełnić, by nie płacić składek ZUS? Dowiedz się więcej o ZUS dla studenta i sprawdź, czy kwota wypłaty brutto może w całości trafić do twojej kieszeni. Składki ZUS studenta zostały objaśnione w przejrzystym poradniku.
ZUS dla studenta
Osobom zdobywającym wiedzę w szkole wyższej przysługują znaczące ulgi z zakresu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Na wsparcie ZUS mogą liczyć także uczniowie, którzy zdecydowali się na podjęcie zatrudnienia w czasie studiów. Aby ułatwić młodym pracownikom gromadzenie oszczędności, opracowano wiele systemów, dzięki którym nie muszą opłacać takich składek jak pozostali ubezpieczeni. Znaczenie może mieć jednak nie tylko kontynuacja nauki, ale też wiek studenta czy rodzaj podpisanej umowy. Na jakich zasadach rozlicza się składki ZUS studenta?
Kto jest studentem dla ZUS?
Student w ZUS to osoba, która posiada oficjalny status studenta. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o szkolnictwie wyższym, status ten przysługuje wyłącznie osobom kształcącym się na studiach pierwszego i drugiego stopnia (lub na jednolitych studiach magisterskich). Trzeba również pamiętać o tym, że wszelkie ulgi ZUS dla studentów obowiązują tylko do 26 roku życia uczniów kontynuujących naukę na uczelni wyższej. Dla ZUS studentem nie będzie osoba starająca się o uzyskanie statusu doktora ani uczestnik studiów podyplomowych, bez względu na wiek.
Utrata statusu studenta w ZUS
Raz uzyskany status studenta można również stracić. Dzieje się tak w sytuacji, gdy:
- osoba zostaje skreślona z listy studentów,
- student zaliczy ostatnią przewidzianą przez program praktykę zawodową,
- złożono egzamin dyplomowy,
- złożono ostatni egzamin przewidziany przez program.
Jak ZUS sprawdza status studenta?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przeprowadzić kontrolę dokumentacji płatnika, która dotyczy zatrudnionych pracowników. Z tego względu to właśnie na pracodawcy spoczywa obowiązek potwierdzenia statusu studenta, którego zatrudnia. Nie istnieje przepis określający formę tego uwierzytelnienia, ale najpopularniejszym sposobem jest udostępnienie pracodawcy potwierdzenia posiadania statusu studenta, które uczelnia może sporządzić na prośbę ucznia. Alternatywną metodą jest dołączenie do akt kopii legitymacji studenckiej.
Czy studentów zgłasza się do ZUS?
Obowiązek zgłoszenia studenta do ZUS zależny jest od kilku czynników. Istnieją trzy warunki, które mogą zwolnić pracodawcę z obowiązku zgłoszenia. Spełniając wszystkie z nich, nie ma konieczności opłacania składek ZUS za studenta. Kto może liczyć na korzystne ulgi? Trzy kluczowe czynniki to:
- posiadanie statusu studenta, czyli kontynuowanie nauki na studiach pierwszego lub drugiego stopnia (albo na studiach jednolitych magisterskich),
- wiek studenta nieprzekraczający 26 roku życia,
- zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej lub o świadczenie usług.
Zgłoszenie studenta do ZUS
Jeżeli którykolwiek z wymienionych uprzednio warunków nie zostanie spełniony, student musi zostać zgłoszony do ZUS jak normalny pracownik. Podlega wtedy ubezpieczeniom na zasadach ogólnych. Z tego względu warto pamiętać:
- Student, który ukończył 26 rok życia i podejmuje się zatrudnienia, musi opłacać składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne.
- Student zatrudniony na podstawie umowy o pracę, niezależnie od jego wieku, musi zostać zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (emerytalnych, rentowych, wypadkowych i chorobowych) i zdrowotnych.
- Student zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, który nie ukończył 26 roku życia pozostaje zwolniony z opłacania składek ZUS. Pracodawca nie rozlicza studenta z ubezpieczeń społecznych, a zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego realizuje jeden z rodziców ucznia.
Składki ZUS studenta
Czy studenci muszą płacić składki ZUS? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, w jakiej się znajdują. Kluczowe znaczenie ma forma ich zatrudnienia, aktualny wiek oraz posiadanie statusu studenta w rozumieniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Kiedy student nie opłaca składek ZUS?
Warunki zwalniające studenta z obowiązku opłacania składek są tożsame z warunkami upoważniającymi pracodawcę do zwolnienia z konieczności zgłoszenia studenta w ZUS jako pracownika. Oznacza to, że student nie opłaca składek ZUS, jeżeli:
- nie ukończył 26 roku życia,
- posiada aktywny status studenta,
- jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej lub o świadczenie usług.
Kiedy student płaci ZUS?
Studenci są zobowiązani do opłacania składek ZUS w sytuacji, gdy powstaje tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia. Jednym z nich może być podjęcie się zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Student, który musi opłacać obowiązkowe składki to również osoba, która kontynuuje naukę, ale przekroczyła 26 rok życia. Za studenta nie uznaje się w ZUS osoby na etapie studiów doktoranckich, dlatego są one zobowiązane do opłacania składek (o ile podejmują się pracy).
Czego nie płaci student w ZUS?
Student spełniający warunki upoważniające do zwolnienia z opłacania ZUS, nie musi finansować składki:
- na ubezpieczenie emerytalne,
- na ubezpieczenie rentowe,
- na ubezpieczenie chorobowe,
- na ubezpieczenie wypadkowe,
- na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych,
- na ubezpieczenie zdrowotne (może być zgłoszony do ubezpieczeń przez rodzica).
Gdy zarobki studenta nie przekraczają w ciągu roku 85 528 zł, nie musi odprowadzać także podatku dochodowego. W takiej sytuacji kwota brutto wynagrodzenia staje się kwotą netto – wypłata trafia do kieszeni studenta w pełnym wymiarze.
Składki ZUS dla studenta – najważniejsze informacje
-
Sytuacja, która nie jest jasno uregulowana przez przepisy, to moment ukończenia studiów I stopnia i zamiar kontynuacji nauki na studiach II stopnia. Choć legitymacja studencka ważna jest do 31 października, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie uważa osób w tej sytuacji za studentów. Oznacza to, że od momentu ukończenia studiów pierwszego stopnia aż do momentu rozpoczęcia nauki na studiach II stopnia, należy opłacać pełne składki ZUS, zarówno społeczne jak i zdrowotne. Niektóre organizacje studenckie podejmują jednak działania mające na celu poprawę tej sytuacji na korzyść uczniów.
Czytaj więcej:
Ubezpieczenie ZUS student: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biblioteka-zus/czasopisma/zus-dla-studenta
- 26Udostępnienia
- 26