Ulga na start ZUS
Aktualizacja 1 września 2022
Ile wynosi Ulga na start w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Kto może skorzystać z Ulgi na start? Przedsiębiorco – sprawdź ile będziesz płacić do ZUS korzystając z Ulgi na start. Dowiedz się których składek nie musisz opłacać i jak długo obowiązuje ulga.
Co to jest Ulga na start ZUS?
Ulga na start to przygotowana przez ZUS pomoc dla przedsiębiorców zakładających swoją pierwszą działalność (lub rozpoczynających ją po raz kolejny po 5 latach od zawieszenia albo zamknięcia poprzedniej). Skorzystanie z ulgi zwalnia przedsiębiorcę z obowiązku odprowadzania niektórych składek, obniżając w ten sposób koszty prowadzenia działalności przez pierwsze 6 miesięcy kalendarzowych. Ulga ZUS dla nowych firm to znaczące wsparcie w początkowym etapie prowadzenia działalności.
Kto może skorzystać z Ulgi na start?
Ulga została przygotowana z myślą o konkretnej grupie odbiorców:
- osoby fizyczne będące przedsiębiorcami prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub należące do spółki cywilnej
- przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie działalności lub wznawiający jej działanie
- przedsiębiorcy niewykonujący czynności na rzecz poprzedniego pracodawcy
- przedsiębiorcy którzy nie posiadają ubezpieczenia w KRUS
W wyjątkowej sytuacji znajdują się rolnicy, którzy postanowili rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Im także przysługuje Ulga na start, jeżeli:
- podlegali ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie przez minimum 3 lata
- prowadzą gospodarstwo rolne lub w nim pracują
- posiadają gospodarstwo, którego obszar przekracza 1ha przeliczeniowego
- złożyli w KRUS oświadczenie o kontynuacji ubezpieczenia w 14 dni od rozpoczęcia prowadzenia nowej działalności gospodarczej
- nie są pracownikiem innej firmy
- nie posiadają ustalonego prawa do renty, emerytury i innych świadczeń społecznych
- kwota podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy z działalności pozarolniczej nie przekroczyła kwoty granicznej
Warunki skorzystania z Ulgi na start ZUS
Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy bezwzględnie spełniają dwa kryteria:
- rozpoczynają prowadzenie działalności po raz pierwszy, lub wznawiają jej prowadzenia po upływie minimum 60 miesięcy od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej
- nie wykonują na rzecz poprzedniego pracodawcy (u którego byli zatrudnieni w roku bieżącym lub poprzednim) tych samych czynności co przed rozpoczęciem prowadzenia działalności
Jak długo można korzystać z Ulgi na start?
Zgodnie z przepisami ZUS, ulga zwalnia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez sześć miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia działalności.
Jeżeli działalność rozpoczyna się w trakcie miesiąca, nie wlicza się go do sześciu miesięcy w których ta ulga przysługuje. Rozpoczynając działalność pierwszego dnia miesiąca, to właśnie ta data stanowi termin rozpoczęcia korzystania z ulgi.
W przypadku gdy działalność zostanie zawieszona w czasie korzystania z Ulgi na start ZUS, okres zawieszenia nie przerwie ciągu 6 miesięcy. Oznacza to, że pomimo zawieszenia działalności, czas przerwy będzie wliczać się do okresu w którym można skorzystać z ulgi.
Jeżeli przedsiębiorca wyraża taką chęć, może przestać korzystać z ulgi w dowolnym momencie jej trwania.
Z jakich składek ZUS zwalnia Ulga na start?
Firmy zaczynające prowadzenie działalności gospodarczej, mają możliwość skorzystania z Ulgi na start w celu obniżenia kosztów. W okresie jej obowiązywania przedsiębiorca nie podlega obowiązkowi opłacania ubezpieczeń społecznych w ramach prowadzonej działalności. Oznacza to, że przez sześć miesięcy następuje zwolnienie z opłacania składek na:
- ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe
- Fundusz Solidarnościowy
- Fundusz Pracy
Ulga ZUS nie zwalnia jednak z obowiązku opłacania składki zdrowotnej. Przedsiębiorca nadal musi zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać wszelkie należności z tego tytułu. Może również zgłosić członka swojej rodziny.
Jakie składki ZUS płaci się po Uldze na start?
Przedsiębiorcy objęci z ZUS Ulgą na start opłacają jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Ile będzie wynosić ZUS korzystając z ulgi?
Wybierając Ulgę na start, opłaca się za siebie tylko i wyłącznie składkę zdrowotną. Od 2022 roku wysokość tej składki zależna jest od osiągniętych dochodów i wybranej formy opodatkowania.
- Rozliczając się na zasadach ogólnych, składka zdrowotna stanowi 9% podstawy wymiaru składki.
- Wybierając podatek liniowy, składka zdrowotna wyniesie 4.9% podstawy wymiaru składki.
- W przypadku ryczałtu zewidencjonowanego, składka będzie wynosić 4.9% zryczałtowanej podstawy.
- Rozliczając podatki dochodowe kartą podatkową, to podstawą wymiaru składki będzie minimalne wynagrodzenie obowiązujące w roku 2022
Sprawdź tabelę wysokości składek zdrowotnych ZUS i dowiedz się ile zapłacisz za prowadzenie swojej firmy.
Zwolnienie ze składki zdrowotnej ZUS
Wyróżnia się kilka wyjątkowych sytuacji, w których nie ma konieczności opłacania składki na ubezpieczenia zdrowotne przez pierwsze 6 miesięcy prowadzenia firmy. Kto nie musi opłacać składki korzystając z Ulgi na start?
- emeryci lub renciści, których świadczenie nie przekracza miesięcznie minimalnego wynagrodzenia i przychody z ich działalności nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub opłacają podatki w formie karty podatkowej
- osoby niepełnosprawne których przychody z działalności nie przekraczają miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub opłacają podatki w formie karty podatkowej
- osoby pobierające zasiłek macierzyński w wysokości mniejszej niż miesięczna kwota świadczenia rodzicielskiego
- pracownicy którzy opłacają składki od wymiaru nie wyższego niż minimalne wynagrodzenie, uzyskują miesięcznie przychody z działalności w wysokości mniejszej niż 50% minimalnego wynagrodzenia lub płacą podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Jakie są wady korzystania z Ulgi na start?
Kiedy przedsiębiorca nie opłaca składek, nie odkłada ich na swoją emeryturę i rentę. Trzeba liczyć się także z faktem, że w razie choroby lub wypadku nie otrzyma się żadnych świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie można ubiegać się również o świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek choroby czy macierzyński albo opiekuńczy.
Wielu przedsiębiorców zapomina również o tym, że ulga dotyczy tylko i wyłącznie osoby która prowadzi działalność. Jeżeli zatrudnia pracowników, to nadal są oni objęci obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i trzeba za nich odprowadzać składki.
Jak zgłosić się do Ulgi na start ZUS?
Aby skorzystać z Ulgi na start, trzeba zgłosić się w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego (formularz ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającego się od cyfr 05 40.
Kolejne dwie cyfry zależne są od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, a konkretnie od tego, czy posiada prawo do emerytury i renty albo orzeczenie o niepełnosprawności. Nie posiadając ustalonego prawa do emerytury i renty, kod przybierze postać 05 40 00. W przeciwnym wypadku należy podać odpowiedni dla siebie kod.
Cyfra piąta:
- 1, gdy posiada się prawo do emerytury
- 2, gdy posiada się prawo do renty
Cyfra szósta:
- 1, gdy posiada się orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim
- 2, gdy posiada się orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym
- 3, gdy posiada się orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym
Chcąc skorzystać ze wsparcia jakim jest ulga na start kod ZUS musi zostać poprawnie określony. Formularz można złożyć w czasie rejestracji w CEIDG. Jeżeli nie ma już takiej możliwości, przedsiębiorca powinien przekazać dokument w formie papierowej w wybranej przez siebie placówce ZUS, przez program płatnik lub w aplikacji ePłatnik na PUE.
Przedsiębiorca może zgłosić do ubezpieczenia także członka swojej rodziny. W tym celu powinien skorzystać z formularza ZUS ZCNA. Za tak zgłoszoną osobę nie opłaca się dodatkowej składki zdrowotnej.
Ulga na start – deklaracja ZUS
Po rozpoczęciu działalności gospodarczej i zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, należy złożyć w ZUS deklarację rozliczeniową ZUS DRA i opłacić należną składkę. Na ZUS DRA Ulga na start skutkuje koniecznością wpisania tylko jednej wartości – wysokości składki zdrowotnej w polu 2 bloku VI. Zatrudniając pracowników, trzeba też pamiętać o opłaceniu ich składek społecznych i zdrowotnych. Od 2022 roku obowiązują trzy terminy przekazywania dokumentów rozliczeniowych:
- do 5 dnia miesiąca w przypadku jednostek budżetowych
- do 15 dnia miesiąca dla płatników składek, którzy posiadają osobowość prawną
- do 20 dnia miesiąca dla wszystkich pozostałych płatników
Ulga na start a Mały ZUS
Po upływie sześciu miesięcy Ulgi na start, można przejść na preferencyjne składki oferowane w ramach programu Mały ZUS przez kolejne 2 lata.
Czytaj więcej:
ZUS dla nowych firm Ulga na start: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00285
ZUS ZZA ulga na start: https://zus-info.pl/formularze/formularz-zus-zza/
- 7Udostępnienia
- 7