Usługi e-ZUS
Aktualizacja 15 września 2022
Co to jest e-ZUS?
Jako eZUS rozumie się zestaw usług realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną. Systemy umożliwiają między innymi przesyłanie dokumentów i wniosków w formie cyfrowej, które pozostają równoważne z ich papierowymi odpowiednikami. Jako elektroniczny ZUS można rozumieć wiele niezależnych elementów, z których korzystanie staje się obowiązkowe dla wybranych grup płatników i ubezpieczonych. Z tego względu warto dowiedzieć się więcej o najważniejszych systemach działających w ramach eZUS i wygodnie rozwiązywać swoje sprawy z urzędem bez wychodzenia z domu.
e-ZUS PUE
Jednym z najważniejszych systemów działających w ramach e-ZUS jest Platforma Usług Elektronicznych (PUE). Opracowany w 2012 roku system to wygodne narzędzie nie tylko dla osób ubezpieczonych, ale też pracodawców i lekarzy. PUE umożliwia między innymi:
- wgląd do swoich danych zgromadzonych na koncie ZUS,
- przesyłanie formularzy i wniosków
- prowadzenie korespondencji z urzędem
- aktywacja Bonu Turystycznego
- sprawdzenie informacji o wypłacanych świadczeniach
- e zwolnienia ZUS PUE – wystawianie i wgląd do e-ZLA
Aby uzyskać dostęp do możliwości oferowanych przez elektroniczny urząd, trzeba jednak najpierw zarejestrować konto PUE, co umożliwi logowanie się do systemu za pośrednictwem wprowadzonych danych. Rejestracja wymaga potwierdzenia swojej cyfrowej tożsamości, co można zrealizować przez ePUAP lub system bankowości elektronicznej. Jeżeli osoba posiada certyfikowany podpis, może wykorzystać go do rejestracji, logowania i podpisywania dokumentów na Platformie Usług Elektronicznych.
E PUE ZUS może w przyszłości okazać się niezastąpionym systemem. Oferuje wiele możliwości, których w zwykłej placówce nie uda się już osiągnąć. Przykładem może być aktywacja Bonu Turystycznego, którą można przeprowadzić wyłącznie przez PUE. Ponieważ system stał się jednym z większych narzędzi oferowanych przez urząd, Platforma Usług Elektronicznych utożsamiana jest przez wiele osób z frazą eZUS. Dowodem ku temu może być częstotliwość wyszukiwania frazy “e ZUS rejestracja” czy też “e ZUS logowanie”. Aktualnie posiadanie konta PUE nie jest jednak obowiązkowe.
Płatnik i ePłatnik ZUS
Płatnik to program komputerowy działający już od 17 grudnia 1998 roku. Jego zadaniem jest umożliwienie płatnikom składek stworzenia, zweryfikowania oraz przesłania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi. Łączy się on z oficjalną bazą danych ZUS, dlatego zadbano o bezpieczny dostęp do systemu, uniemożliwiający nieuprawnione pobranie wrażliwych danych. Jakie jeszcze funkcje oferuje program swoim użytkownikom?
- Tworzenie dokumentów rozliczeniowych oraz zgłoszeniowych
- Udzielanie podpowiedzi przy wypełnianiu druków
- Importowanie danych z systemu kadrowo-płacowego
- Tworzenie raportów miesięcznych i rocznych dla osoby ubezpieczonej
Co to jest ePłatnik?
Aplikacja ePłatnik ZUS to internetowa wersja programu Płatnik, która stanowi część Platformy Usług Elektronicznych. Przedsiębiorcy zatrudniający do stu osób mogą rozwiązać swoje sprawy związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przez Internet właśnie przy pomocy ePłatnika.
Podobnie jak starsza wersja programu, aplikacja pozwala na realizację tych samych funkcji niezbędnych do rozliczania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jedyną różnicą jest wprowadzony dodatkowy limit – z programu mogą skorzystać przedsiębiorcy rozliczający do stu osób w danej firmie. Do korzystania z ePłatnika ZUS wymaga się założenia konta PUE w roli płatnika składek i aktywowania aplikacji.
e-Składka ZUS
E-składka jest usługą należącą do kategorii e-ZUS, wprowadzoną 1 stycznia 2018 roku. Umożliwia płatnikom składek rozliczanie się z ZUS w zdecydowanie prostszy sposób. Najważniejsza zmiana to przede wszystkim ograniczenie formalności, jakie należy dopełnić w celu dokonania płatności. Zamiast kilku przelewów każdego miesiąca, wykonywana jest tylko jedna transakcja.
Aby dokonać płatności, wystarczy podać jedynie otrzymany Numer Rachunku Składkowego. Przelane w ten sposób środki zostaną odpowiednio rozdzielone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zwolnienie lekarskie e ZUS ZLA
Elektroniczne zwolnienie lekarskie ZUS e-ZLA to wystawiane przez lekarzy zaświadczenie o chorobie ubezpieczonego pracownika, przez które nie może realizować swoich obowiązków. Wystawianie zwolnień w formie elektronicznej stało się obowiązkowe 1 grudnia 2018 roku.
Opracowany system znacząco ułatwia wszelkie formalności nie tylko po stronie lekarza, ale też samego pracownika, który nie musi już osobiście dostarczać zwolnienia do zakładu pracy. Po wystawieniu e zwolnienia ZUS płatnik składek automatycznie otrzymuje wszystkie informacje o okolicznościach zwolnienia na swoim profilu PUE. Ponieważ wystawienie zwolnienia wymaga od lekarza połączenia się z Internetem, system zdecydowanie zalicza się do kategorii eZUS.
Czym jest e-wizyta ZUS?
Pod frazą e-ZUS może kryć się również nowatorska metoda uzyskania kontaktu z urzędnikiem po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tak zwana e-wizyta ZUS umożliwia rozmowę z konsultantem na żywo, wykorzystując w tym celu kamerę i mikrofon posiadanego urządzenia. Interesant może samodzielnie wybrać dogodny dla siebie termin rozmowy.
W czasie e-wizyty można uzyskać informacje ogólne na temat działania przepisów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, złożyć wybrane wnioski i formularze, potwierdzić tożsamość i założyć konto PUE albo uzyskać wskazówki doradców do spraw umorzeń i ulg.
Czytaj więcej:
e platforma ZUS: https://www.zus.pl/
e ZUS logowanie: https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi
- 4Udostępnienia
- 4