ZUS emerytury
Aktualizacja 1 września 2022
Świadczenie ZUS – emerytura
Emerytury ZUS to świadczenia pieniężne, wypłacane co miesiąc dla osób, które przepracowały określoną liczbę lat i nie wyrażają dalszej chęci do pracy z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. Wiek emerytalny różni się ze względu na płeć osoby ubezpieczonej, warunki zatrudnienia i przywileje emerytalne. Emeryturę można uzyskać z wielu tytułów, dlatego każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy. Dowiedz się jak uzyskać świadczenie ZUS i jakie wnioski będą potrzebne do przyznania emerytury.
Kto może otrzymać emeryturę ZUS?
Docelowe grupy odbiorców świadczenia dzieli się na dwie części, zależne przede wszystkim od roku urodzenia.
Emerytura dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949
Dla tej grupy potencjalnych świadczeniobiorców wyróżnia się trzy sytuacje, które stanowią koniecznie do spełnienia warunki aby otrzymać emeryturę.
-
Świadczenie dotyczy kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1949, które udowodniły okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące nie mniej niż 15 lat, oraz osiągnęły wiek 60 lat.
Emeryturę z tego tytułu mogą otrzymać także mężczyźni urodzeni przez 1 stycznia 1949, którzy udowodnili okresy składkowe i nieskładkowe nie mniejsze niż 20 lat oraz osiągnęli wiek 65 lat.
Emerytura dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948
W przypadku tej grupy odbiorców, wyróżnia się zdecydowanie więcej okoliczności do przyznania emerytury. Wybierając jedną z nich, trzeba spełnić wszystkie opisane dla niej warunki. Dopiero wtedy będzie możliwa wypłata świadczenia emerytalnego ZUS.
-
Aby otrzymać emeryturę z tego tytułu, trzeba osiągnąć powszechny wiek emerytalny. Obecnie wynosi on minimum 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Świadczenie zostanie przyznane w przypadku, gdy podlegało się ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu przez przynajmniej 1 dzień, na przykład ze względu na bycie pracownikiem. Uwzględnia się również osoby, które przed wejściem ustawy w życie podlegały ubezpieczeniu społecznemu lub emerytalnemu.
Jak uzyskać emeryturę ZUS?
Istnieją trzy metody uzyskania emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każda z nich różni się koniecznymi do podjęcia działaniami. Przed rozpoczęciem procesu składania wniosku, trzeba jednak upewnić się, że spełnione zostały odpowiednie warunki przyznania emerytury ZUS. Jeżeli osoba ubezpieczona ma pewność, że przysługują jej prawa do wypłacania świadczenia, powinna przejść do realizacji procesu składania wniosku jedną z trzech opisanych poniżej metod.
-
Co należy przygotować?
Pierwszym krokiem będzie przygotowanie swoich danych do logowania (login i hasło), które wykorzystuje się w celu autoryzacji na Platformie Usług Elektronicznych. Jeżeli obywatel nie posiada takiego konta, nie będzie mógł przeprowadzić logowania. W takim wypadku należy zarejestrować się do PUE lub rozwiązać sprawę osobiście albo listowo.
W zależności od wybranej przez użytkownika metody potwierdzenia swojej tożsamości, należy przygotować również certyfikat kwalifikowany z PIN-em, albo Profil Zaufany (narzędzie ePUAP).
Ostatnim etapem przygotowań będzie zebranie dokumentów potwierdzających przebyte okresy pracy i wysokość wynagrodzeń.
Jakie kroki podjąć?
Krok drugi wymaga już zalogowania się do Platformy Usług Elektronicznych ZUS i podjęcia odpowiednich działań w systemie.
W panelu PUE należy znaleźć w katalogu usług pozycję “Złożenie dokumentu EMP“. Zadaniem interesanta będzie uzupełnienie danych w formularzu i przedstawienie preferowanego sposobu otrzymania decyzji. Domyślnie decyzja zostaje odesłana elektronicznie za pośrednictwem PUE, ale można również wybrać odpowiedź w formie papierowej, odbiór osobisty, przez pełnomocnika lub pocztą tradycyjną.
Następnie należy wybrać pozycję “Złożenie dokumentu ERP-6“. Podobnie jak w poprzednim przypadku, trzeba będzie uzupełnić wszelkie dane i wybrać metodę uzyskania odpowiedzi.
Złożone formularze poświadcza się certyfikowanym podpisem elektronicznym, lub potwierdza tożsamość Profilem Zaufanym ePUAP. Teraz można przesłać swoje wnioski do ZUS-u w formie elektronicznej.
Po przesłaniu dokumentów, interesant powinien udać się do wybranej przez siebie placówki ZUS i złożyć w Sali Obsługi Klientów dokumenty, które potwierdzą przebyty przez niego czas zatrudnienia. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość, czyli np. dowodu osobistego. Alternatywną opcją jest wysłanie ich tradycyjną pocztą.
Terminy udzielania odpowiedzi
Wniosek jest rozpatrywany przez organ rentowy odpowiedni dla miejsca zamieszkania interesanta lub placówka ZUS wyznaczona przez prezesa. W sprawie emerytur, decyzje wydaje się w ciągu 30 dni od wyjaśnienia okoliczności niezbędnych do wydania tej decyzji.
Kolejne etapy działania
Po złożeniu dokumentów, konieczne jest oczekiwanie na odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od wybranej metody kontaktu, wiadomość o pojawieniu się odpowiedzi przyjdzie na adres e-mail lub SMS. Po zalogowaniu się do PUE, należy podpisać Urzędowe Poświadczenie Doręczenia. Dopiero wtedy będzie możliwe uzyskanie wglądu do dokumentu.
Gdy wybrano opcję przesłania decyzji pocztą, trzeba będzie oczekiwać na pojawienie się korespondencji od ZUS. Istnieje również opcja odbioru osobistego lub z pomocą pełnomocnika.
Od otrzymanej decyzji można się odwołać – wiąże się to z wniesieniem odwołania do sądu okręgowego w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji. Odwołanie składa się w oddziale ZUS, który wydał decyzję.
Podstawa prawna
Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 roku.
Waloryzacja emerytur ZUS
Waloryzacja to roczny proces podwyższania wysokości świadczenia. Dla świadczeniobiorców, wiąże się to z otrzymywaniem dodatkowych funduszy każdego miesiąca. Aktualnie współczynnik waloryzacji wynosi 107%. Oznacza to, że otrzymywana do tej pory kwota zostanie pomnożona przez 107% i stanie się nową kwotą emerytury brutto przez następne 12 miesięcy.
O waloryzację emerytury ZUS nie trzeba składać dodatkowych wniosków. To działanie przeprowadzane jest dla wszystkich osób, korzystających już wcześniej z tego świadczenia.
Trzynasta emerytura ZUS
Tak zwana “Trzynastka” to dodatkowe świadczenie pieniężne, wypłacane wszystkim emerytom. Jego kwota wynosi tyle, ile najniższa możliwa do uzyskania emerytura. Roczne świadczenie pieniężne otrzymają emeryci, którzy do 31 marca 2022 będą posiadać przyznane prawo do emerytury. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci “Trzynastki” w tym samym terminie, co świadczenia przysługujące za kwiecień. Nie ma potrzeby składania w tym celu dodatkowych wniosków.
ZUS Bon Turystyczny dla emerytów
Aktualnie nie istnieje jeszcze możliwość aktywowania Bonu Turystycznego dla emerytów. Projekt ustawy został jednak złożony do senatu i oczekuje na rozpatrzenie. Otrzymanie Bonu Turystycznego jest na razie możliwe do otrzymania tylko w przypadku posiadania dziecka, które nie przekroczyło jeszcze 18 lat życia. Jedyną sytuacją, w której emeryt może otrzymać świadczenie jest moment, w którym sprawuje samodzielną opiekę nad dzieckiem. Zasady przydzielania świadczenia nie mają jednak zbyt wiele wspólnego z samymi emeryturami. Choć Bon Turystyczny dla emerytów ZUS mógłby cieszyć się sporym powodzeniem, na takie świadczenie przyjdzie jeszcze poczekać.
Informacje o emeryturze ZUS
Gdzie można się skierować, poszukując dodatkowych informacji na temat świadczenia? Pierwszym krokiem powinna być próba samodzielnego odnalezienia potrzebnej informacji na stronie Internetowej ZUS-u. Jeżeli informacja wymaga konsultacji z urzędnikiem, istnieje wiele metod na nawiązanie kontaktu z ZUS. Pomoc pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można uzyskać:
- korzystając ze wsparcia Centrum Obsługi Telefonicznej
- wybierając numer telefonu 22 560 16 00
- wysyłając wiadomość e-mail na adres [email protected]
- nawiązując połączenie przez Skype pod nazwą zus_centrum_obslugi_tel
- kontaktując się przez czat dostępny w serwisie www.zus.pl
- udając się do najbliższej placówki ZUS
Czytaj więcej:
Jak uzyskać emeryturę ZUS? https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/opis-spraw-emerytury-i-renty/-/publisher/details/1/jak-uzyskac-emeryture/225925
- 4Udostępnienia
- 4