Zgłoszenie spółki do ZUS
Rejestracja spółki w KRS
Osoby które chcą prowadzić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) muszą zarejestrować ją najpierw w Krajowym Rejestrze Sądowniczym. Skutkuje to nadaniem przez system numerów REGON oraz NIP. Od 1 lipca 2021 roku można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną. Rejestracja spółki polega na złożeniu wniosku do KRS na jeden z dwóch sposobów:
- z wykorzystaniem Portalu Rejestrów Sądowych, gdy umowę spółki albo akt założycielski podpisano u notariusza. Ta metoda wymaga założenia konta w portalu i weryfikacji swojej tożsamości z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego, zaufanego albo osobistego. Po zalogowaniu wystarczy wypełnić elektroniczny wniosek i uzupełnić go danymi założonej już spółki.
- z wykorzystaniem systemu S24, gdy umowa spółki została zawarta na wzorcu umowy udostępnionym w tym systemie. Użytkownik musi zarejestrować się w systemie i zweryfikować swoją tożsamość.
Złożenie wniosku może zrealizować każdy użytkownik portalu, nie tylko członek spółki. Wniosek o rejestrację KRS może podpisać jednak tylko zarząd lub pełnomocnik procesowy.
Jak przebiega zgłoszenie spółki do ZUS?
W momencie rejestracji spółki w KRS, dane zawarte w formularzach rejestracyjnych zostają automatycznie przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na ich podstawie zostają przygotowane dokumenty zgłoszeniowe płatnika składek ZUS, czyli:
- ZUS ZPA – zgłoszenie płatnika składek
- ZUS ZBA – informacja o posiadanych rachunkach bankowych
- ZUS ZAA – informacja o adresach prowadzonych działalności
Oznacza to, że członkowie zarządu spółki nie muszą składać tych dokumentów do ZUS. Taka sytuacja dotyczy również zmiany danych w KRS. W momencie uaktualnienia informacji po stronie Krajowego Rejestru Sądownictwa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych również otrzymuje najnowsze dane.
Dokumenty zgłoszeniowe do ZUS
Udana rejestracja spółki w KRS i zgłoszenie jej do ZUS wiąże się z koniecznością zgłoszenia do ubezpieczeń pracowników spółki, członków ich rodzin oraz wspólników. W tym celu należy wykorzystać odpowiednie dokumenty ZUS.
Zgłoszenie pracowników spółki do ZUS
Obowiązkowemu zgłoszeniu do ZUS podlegają zarówno pracownicy spółki, jak i członkowie ich rodzin. Czas spółki na zgłoszenie pracowników do ZUS to 7 dni od uregulowania stosunków pracy. Spółka posiadająca konto płatnika składek musi zgłosić zatrudnionych pracowników wraz z członkami ich rodzin do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. W tym celu wykorzystuje się dokumenty:
- ZUS ZCNA – zgłaszając członków rodziny pracownika
- ZUS ZUA – zgłaszając pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego
- ZUS ZZA – zgłaszając pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego
Zgłoszenie wspólnika spółki do ZUS
Członkowie spółki zarejestrowani w KRS podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu do ZUS w roli płatnika składek oraz ubezpieczonego (minimum do ubezpieczeń zdrowotnych). Dotyczy to wszystkich wspólników spółek komandytowych, partnerski, jawnych oraz jednoosobowych sp. z o.o. Czas na zgłoszenie wspólników do ZUS to 7 dni od powstania obowiązku ubezpieczeń.
Wspólnik który chce zgłosić się do ubezpieczeń powinien przekazać do ZUS następujące dokumenty:
- zgłoszenie płatnika składek ZUS ZFA, zawierający dane identyfikacyjne takie jak PESEL, NIP oraz REGON
- samodzielne zgłoszenie do ubezpieczenia jako osoby ubezpieczonej na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA
Jak przekazać dokumenty do ZUS?
Zarówno pracownicy jak i wspólnicy spółki mają możliwość złożenia dokumentów w formie:
- elektronicznej przez program Płatnik albo aplikację e-Płatnik (w zależności od ilości zatrudnionych pracowników)
- papierowej przez osobistą wizytę w placówce ZUS albo za pośrednictwem usług poczty
Czytaj więcej:
Zgłoszenie spółki do ZUS: https://www.zus.pl/firmy/zgloszenie-platnika/firmy/zgloszenie-spolki-krs-
- 2Udostępnienia
- 2