Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ZUS
Kto finansuje składki ZUS na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Za kogo trzeba opłacać składki FGŚP i ile wynosi kwota koniecznych do odprowadzenia składek? Najważniejsze informacje o Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ZUS dostępne w jednym miejscu.
Co to jest Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) to państwowy fundusz celowy, który ma za zadanie finansowanie wypłaty świadczeń dla pracowników w momencie niewypłacalności ich pracodawcy. Kto płaci składki ZUS na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Działający od 1994 roku fundusz gromadzi środki ze składek płaconych obowiązkowo przez pracodawców, czyli między innymi:
- przedsiębiorców prowadzących działalność na terytorium Polski i innych państw członkowskich UE lub EOG,
- oddziały zagranicznych banków
- oddziały instytucji kredytowych lub zagranicznych zakładów ubezpieczeń
- oddziały przedsiębiorców zagranicznych
Środkami dysponuje wyznaczony do tego celu minister do spraw pracy w Polsce.
Co daje Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?
W momencie ogłoszenia niewypłacalności, podstawowe roszczenia pracowników zostają pokrywane przez FGŚP. Dzięki temu pracownicy mogą otrzymać należne wynagrodzenie za czas:
- realizowania obowiązków zawodowych,
- niewykonywania pracy,
- przebywania na urlopie,
- przestoju (niezawinionego przez pracownika),
- niezdolności do pracy (ze względu na chorobę).
Roszczenia pracowników zostaną zaspokojone dodatkowo w zakresie odpraw i ekwiwalentów pieniężnych za urlop, odszkodowań, dodatków i składek na ubezpieczenia społeczne.
Zadaniem FGŚP jest również wypłacanie świadczeń pracodawcom na rzecz osób, które uległy poszkodowaniu na skutek klęsk żywiołowych. Przekazane pracownikom świadczenia ulegają zwrotowi na rzecz FGŚP z majątku niewypłacalnego pracodawcy.
Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Dzięki składkom na FGŚP możliwe jest zapewnienie pracownikom należnych środków do życia w razie ogłoszenia niewypłacalności pracodawcy. Jak oblicza się wysokość składki na fundusz i kto finansuje tę kwotę? Za kogo odprowadza się składkę, a kiedy nie trzeba tego robić?
Ile wynosi składka na FGŚP w ZUS?
Wysokość składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynosi 0,10% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składkę oblicza się więc od tej samej kwoty, od jakiej oblicza się składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.
Kto finansuje składkę na FGŚP?
Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych finansowana jest w całości przez pracodawcę. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć obciążania pracownika dodatkowymi opłatami za uzyskanie przychodu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dla składek na FGŚP w ZUS nie obowiązuje ograniczenie rocznej podstawy wymiaru składek.
Za kogo płaci się składki ZUS na FGŚP?
Płatnik składek musi odprowadzać należne środki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za osobę zatrudnioną, którą obejmują obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Za osoby zatrudnione uznaje się:
- pracowników realizujących obowiązki na podstawie umowy o pracę,
- pracowników z umową o wykonywanie pracy nakładczej,
- pracowników z umową zleceniem lub inną, równorzędną formą umowy,
- osoby wykonujące pracę zarobkową dla spółdzielni i kółek rolniczych.
Za kogo nie płaci się składek na FGŚP?
W jakiej sytuacji nie występuje obowiązek opłacania składek na FGŚP przez pracodawcę? Płatnik nie odprowadza składek za:
- kobiety w wieku starszym niż 55 lat i mężczyzn w wieku powyżej 60 lat,
- pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub wychowawczego – przez 36 miesięcy od powrotu z tego urlopu,
- pracowników w wieku powyżej 50 roku życia, którzy przez 30 dni przez podjęciem pracy posiadały status osób bezrobotnych w PUP – przez 12 miesięcy od zatrudnienia,
- pracowników skierowanych do pracy przez Powiatowy Urząd Pracy, którzy nie ukończyli 30 roku życia – przez 12 miesięcy od zatrudnienia,
- pomoc domową (ponieważ osoby wykonujące tę pracę nie są uznawane za zatrudnione).
Jak rozliczyć składki na FGŚP w ZUS?
Aby uwzględnić składki w miesięcznym rozliczeniu, należy skorzystać z dokumentu ZUS DRA. W sekcji oznaczonej numerem VII, czyli Zestawieniu należnych składek na FP i FGŚP, przedsiębiorca uzupełnia pola:
- numer 1 – kwota składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy,
- numer 2 – kwota składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- numer 3 – suma należnych składek podanych w polu numer 1 i 2.
Czytaj więcej:
Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych: https://www.zus.pl/pracujacy/fundusze-pozaubezpieczeniowe/fgsp
- 3Udostępnienia
- 3