Ubezpieczenie ZUS a osobista opieka nad dzieckiem
Jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Spełniając odpowiednie warunki, składki mogą być pokrywane przez budżet państwa. Okres sprawowania opieki nad dzieckiem do emerytury może się liczyć tak jak okres pracy. Jak osobista opieka nad dzieckiem wpływa na ubezpieczenia ZUS? Sprawdź listę dokumentów potrzebnych do ubezpieczenia w czasie sprawowania opieki nad dzieckiem.
- 1. Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem – co to znaczy?
- 2. Kto może być ubezpieczony z tytułu opieki nad dzieckiem?
- 3. Ubezpieczenia ZUS dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem
- 4. Jakie warunki trzeba spełnić, by podlegać ubezpieczeniom z tytułu opieki nad dzieckiem?
- 5. Jak złożyć wniosek o ubezpieczenie z tytułu opieki nad dzieckiem w ZUS?
Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem – co to znaczy?
Za osobę sprawującą osobistą opiekę nad dzieckiem uznaje się opiekuna, który zajmuje się dzieckiem własnym lub partnera przez okres do 3 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie 6 roku życia. Wyjątek stanowią dzieci niepełnosprawne, nad którymi opiekę sprawuje się przez okres 6 lat, ale nie dłużej niż do osiągnięcia przez nie 18 roku życia. Osobista opieka nad dzieckiem określona jest także warunkiem, który głosi, że nie nastąpiło trwałe zaprzestanie sprawowania takiej opieki.
Sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem a przedszkole
W czasie sprawowania osobistej opieki, dziecko może uczęszczać do przedszkola, żłobka, szkoły i klubu dziecięcego, bez względu na liczbę godzin przebywania na terenie opisanych placówek. Największe znaczenie będzie miało nieprzerwane sprawowanie stałej opieki.
Kto może być ubezpieczony z tytułu opieki nad dzieckiem?
Na ubezpieczenie z ZUS może liczyć osoba, która nie posiada prawa do emerytury lub renty z innego tytułu niż opieka nad dzieckiem. Jednocześnie drugi opiekun dziecka nie może podlegać ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym, pobierania zasiłku macierzyńskiego lub sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Konieczne będzie również spełnienie warunków określonych dla danego zakresu ubezpieczeń.
Ubezpieczenia przysługują na okres 3 lat opiekunom sprawującym osobistą opiekę nad dzieckiem, ale nie dłużej niż do momentu ukończenia przez nie 6 roku życia. W przypadku gdy dziecko jest niepełnosprawne, okres podlegania ubezpieczeniom ZUS wynosi 6 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez niepełnosprawnego 18 roku życia. Dziecko może być zarówno własne, jak i małżonka czy przysposobione.
Ubezpieczenia ZUS dla osób sprawujących osobistą opiekę nad dzieckiem
Jakie ubezpieczenia są pokrywane przez ZUS w przypadku sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem? W zależności od spełnianych warunków, przedsiębiorcy mogą liczyć na ubezpieczenie:
- emerytalne, rentowe i zdrowotne,
- emerytalne i rentowe,
- wyłącznie emerytalne.
Przyznanie tytułu do podlegania pod ubezpieczenia ZUS z tytułu opieki nad dzieckiem sprawia, że składki są pokrywane przez urząd w całości z budżetu państwa. Prawo do ubezpieczeń obowiązuje od dnia wskazanego we wniosku jako dzień rozpoczęcia opieki nad dzieckiem aż do jego zakończenia w dniu wskazanym we wniosku (lub w momencie osiągnięcia określonego wieku dziecka). Uzyskane prawo do ubezpieczeń można wykorzystać maksymalnie w 5 częściach.
Jakie warunki trzeba spełnić, by podlegać ubezpieczeniom z tytułu opieki nad dzieckiem?
W zależności od zakresu ubezpieczeń, którymi zainteresowany jest opiekun, konieczne do spełnienia warunki mogą się różnić. Inne wytyczne obejmują przyznanie ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i zdrowotnych, a inne wyłącznie emerytalnych. Po złożeniu odpowiednich formularzy, urząd zgłosi opiekuna do przysługujących ubezpieczeń.
Ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne a opieka nad dzieckiem
Aby ZUS objął opiekuna ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym, interesant musi spełnić dokładnie sześć niezależnych warunków:
- Bezpośrednio przed rozpoczęciem sprawowania opieki nad dzieckiem, przez co najmniej sześć miesięcy pobierano zasiłek macierzyński (lub inne świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego), albo podlegano ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu:
- prowadzonej działalności gospodarczej lub współpracy jako bliska osoba,
- realizowania obowiązków zawodowych na podstawie umowy zlecenia albo równoważnych,
- bycia osobą duchowną;
- Podlegając ubezpieczeniom opłacano należne składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (dotyczy przedsiębiorców i osób duchownych, którzy samodzielnie odpowiadają za przekazywanie należności do ZUS);
- Rozwiązano umowę zlecenie, zaprzestano prowadzenia działalności lub współpracy przy jej prowadzeniu i wyrejestrowano osobę duchowną z ubezpieczeń (zawieszenie działalności w celu sprawowania opieki nad dzieckiem jest wymagane do przyznania ubezpieczeń);
- Złożono oświadczenie o chęci podlegania pod ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w ciągu 7 dni od wygaśnięcia poprzedniego tytułu do ubezpieczeń;
- Drugi opiekun dziecka nie jest objęty ubezpieczeniami z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem, przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego;
- Nie posiada się tytułów do ubezpieczeń ani prawa do emerytury i renty.
Spełnienie tych warunków skutkuje przyznaniem tytułu do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych opłacanych przez ZUS. Tylko w takiej sytuacji można uzyskać także bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli występuje inny tytuł do jego przyznania, interesant otrzymuje wyłącznie tytuł do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych.
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zależna jest od poprzedniego tytułu ubezpieczenia. W większości przypadków (dla pracowników na podstawie umowy zlecenia i przedsiębiorców) wynosi ona 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Wyjątek stanowią osoby duchowne, dla których podstawą jest kwota minimalnego wynagrodzenia.
Ubezpieczenie emerytalne z tytułu opieki nad dzieckiem
Gdy opiekun dziecka nie spełnia warunków do objęcia go ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z tytułu opieki nad dzieckiem, podlega wyłącznie ubezpieczeniom emerytalnym. Mimo wszystko wyróżnia się trzy inne warunki, które musi spełnić:
- Drugi opiekun dziecka nie jest objęty ubezpieczeniem emerytalnym z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem ani emerytalnym i rentowym ze względu na pobieranie zasiłku macierzyńskiego lub przebywanie na urlopie wychowawczym;
- Złożono oświadczenie o chęci podlegania pod ubezpieczenia emerytalne z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem;
- Nie posiada się innego prawa do obowiązkowego podlegania pod ubezpieczenia społeczne ani prawa do emerytury.
Podstawa wymiaru ubezpieczenia to 75% minimalnego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym.
Ubezpieczenie zdrowotne ZUS a opieka nad dzieckiem
Od interesanta wymagane jest spełnienie warunków do przyznania ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, aby mógł uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. Warto podkreślić, że posiadając prawo tylko i wyłącznie do emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem nie można uzyskać ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowym warunkiem jest brak obowiązku do ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
Ubezpieczenie obowiązuje od dnia uzyskania tytułu do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych i wygasa wraz z nimi. Podstawa wymiaru składek to wartość odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego ZUS. Do ubezpieczenia można zgłosić w takiej sytuacji członków swojej rodziny, ale trzeba wyrazić taką chęć w odpowiednim oświadczeniu.
Jak złożyć wniosek o ubezpieczenie z tytułu opieki nad dzieckiem w ZUS?
Interesant powinien przekazać do urzędu oświadczenie:
- o zamiarze podlegania pod ubezpieczenia emerytalne i rentowe UE-1 (gdy spełni odpowiednie warunki, zostanie zgłoszony także do ubezpieczenia zdrowotnego wraz ze wskazanymi członkami rodziny),
- o zamiarze podlegania pod ubezpieczenie emerytalne UE-2.
Należy dołączyć również oryginały takich dokumentów jak skrócony odpis aktu urodzenia dziecka czy orzeczenie o niepełnosprawności (jeżeli dziecko ma takie orzeczenie).
Dokumenty można dostarczyć osobiście do wybranej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub przesłać je pocztą. Pracownicy ZUS udzielają wskazówek w wypełnianiu oświadczenia przez infolinię Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. Jeżeli zdecydowano się na wizytę w urzędzie, można liczyć na wsparcie urzędnika w placówce.
Czytaj więcej:
Oświadczenie o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem wzór: https://www.zus.pl/pracujacy/osoby-sprawujace-osobista-opieke-nad-dzieckiem/jak-wypelnic-oswiadczenie/-zmiane-oswiadczenia
- 2Udostępnienia
- 2