500 Plus dla Ukraińców
Aktualizacja 1 września 2022
Zgodnie z rozporządzeniami rządu, od 26 marca 2022 roku wszyscy obywatele Ukrainy, którzy sprawują opiekę nad dzieckiem, mogą ubiegać się w Polsce o otrzymanie świadczenia 500 plus. Dowiedz się jak złożyć odpowiedni wniosek w języku ukraińskim, gdzie kierować uzupełnione dokumenty i gdzie uzyskać wsparcie urzędnika. Wyślij wniosek o 500+ dla Ukraińców obowiązujący od soboty 26 marca 2022.
Warunki otrzymania 500+ dla Ukraińców
Czy każdy obywatel Ukrainy, który opiekuje się dzieckiem może otrzymać świadczenie z programu 500 plus? Do tej pory taka możliwość przysługiwała jedynie obywatelom Ukrainy zamieszkującym w Polsce na stałe. 26 marca 2022 roku zakres przyznawanych świadczeń rozszerzono także o obywateli, którzy opuścili kraj ze względu na zaostrzenie konfliktu między Ukrainą a Rosją i legalnie przybyli do Polski. Ważna informacja – pobyt jest legalny tylko przez 18 miesięcy od przekroczenia granicy po 24 lutego 2022 roku.
Program 500+ to dodatkowe świadczenie pieniężne, przyznawane na każde dziecko które nie ukończyło jeszcze 18 lat. W przypadku obywateli Ukrainy, wyróżnia się cztery sytuacje upoważniające do wypłacenia 500 zł każdego miesiąca. Świadczenia otrzymają więc:
- Obywatele Ukrainy lub ich małżonkowie, którzy przybyli z dzieckiem do Polski z Ukrainy po 23 lutego 2022 ze względu na działania wojenne.
- Obywatelki Ukrainy lub żony obywateli Ukrainy, które po przybyciu do Polski z Ukrainy po 23 lutego 2022 ze względu na działania wojenne urodziły dziecko na terenie Polski.
- Obywatele Ukrainy lub ich małżonkowie, którzy przed 24 lutego 2022 zamieszkiwali już w Polsce, ale dziecko na które starają się uzyskać świadczenie przybyło do Polski z Ukrainy ze względu na działania wojenne.
- Obywatele innych krajów, którzy sprawują opiekę na dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło do Polski z Ukrainy ze względu na działania wojenne po 23 lutego 2022. Potrzebne będzie jednak sądowe orzeczenie o przyznaniu praw do takiej opieki.
Jak złożyć wniosek 500 plus dla Ukraińców?
Specjalny wniosek przygotowany w języku ukraińskim można uzupełniać tylko i wyłącznie z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych. PUE oferuje wygodną metodę składania dokumentów bez konieczności oczekiwania w kolejkach do placówek ZUS. Trzeba spełnić jednak kilka niezbędnych warunków, by złożenie wniosku zakończyło się przyznaniem świadczenia. Co musi posiadać każdy zainteresowany obywatel Ukrainy?
- Niezbędnym dokumentem jest paszport obywatela składającego wniosek i jego dziecka, lub inny dokument na podstawie którego przekroczyło się granicę.
- Zaświadczenie o nadaniu PESEL zarówno osobie składającej wniosek, jak i dziecku na które chce się uzyskać świadczenie – przyznawanie numerów identyfikacyjnych rozpoczęło się 16 marca 2022 w wydziałach gmin, miast i powiatów. W przyznanym numerze PESEL znajduje się informacja o tym, czy obywatel przybył z dzieckiem do kraju w wyniku działań wojennych po 23 lutego 2022.
- Numer otwartego w Polsce rachunku bankowego – świadczenia wypłaca się jedynie na Polskie konta bankowe.
- Polski numer telefonu i adres e-mail.
- Jeżeli osoba składająca wniosek jest opiekunem tymczasowym, potrzebne będzie orzeczenie polskiego sądu, które to potwierdzi.
- Gdy osoba składająca wniosek sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, wymagany jest dokument potwierdzający ową sytuację.
- Dokument który potwierdzi legalność pobytu osoby wnioskującej oraz dostęp do rynku pracy na terenie Polski, w przypadku gdy zamieszkiwała na jej terenie przed 24 lutego 2022 roku.
Pomoc w składaniu wniosków 500+ dla Ukraińców
Jeżeli interesanci potrzebują dodatkowego wsparcia w przejściu procesu przyznawania świadczenia, mogą otrzymać pomoc urzędnika na kilka sposobów. Pracownicy ZUS udzielają porad związanych z zakładaniem profilu PUE i składaniem wniosków online.
- Wybrane placówki ZUS będą otwarte 26 oraz 27 marca dla wszystkich obywateli Ukrainy, którzy pragną złożyć wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus.
- Od poniedziałku do piątku obywatele Ukrainy będą obsługiwani zgodnie z regularnymi zasadami pracy placówek ZUS.
- Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą pomóc w złożeniu dokumentu także w innych miejscach niż placówki ZUS. Osoby pełniące dyżury udzielają konsultacji w różnych terminach, w zależności od miejsca działania placówki. Każdy oddział posiada indywidualnie przygotowane terminy, z którymi można zapoznać się pod adresem: https://www.zus.pl/o-zus/kalendarium/konsultacje-dla-obywateli-ukrainy-swiadczenie-500-
- Obywatele Ukrainy mogą porozmawiać w języku ukraińskim z konsultantem pod numerem telefonu: 22 444 02 55, który został uruchomiony specjalnie w odpowiedzi na ich potrzeby. Infolinia ZUS dla Ukraińców działa od godziny 8:00 do 18:00.
Jak sprawdzić, czy otrzymało się już 500+?
Odpowiedź o przyznaniu świadczenia trafi do obywatela Ukrainy poprzez wybraną przez niego metodę kontaktu, czyli między innymi adres e-mail lub wiadomość SMS.
Jak długo można korzystać ze świadczenia?
Świadczenie przyznawane jest od miesiąca złożenia wniosku, do końca okresu zasiłkowego. W 2022 roku koniec okresu zasiłkowego przypada na 31 maja. Kolejny okres rozpoczyna się 1 czerwca i kończy dopiero 31 maja 2023. Wiąże się to z koniecznością złożenia nowego wniosku. Świadczenie można odbierać tylko podczas pobytu obywatela i dziecka w Polsce.
Dodatkowe informacje o 500+ dla obywateli Ukrainy
Chcąc uzyskać pełny zestaw informacji o świadczeniu, można skorzystać z kilku dostępnych metod. Pierwszą z nich jest osobista wizyta w placówce ZUS. Alternatywną opcją jest e-wizyta, w czasie której odbywa się czat wideo z urzędnikiem. Zawsze można porozumieć się także z pracownikiem infolinii dla Ukraińców lub przesłać wiadomość mailową na adres [email protected]. Ostatnim rozwiązaniem jest zapoznanie się z treścią wiadomości na stronie internetowej ZUS.
Podstawa prawna przyznania 500+ dla Ukraińców
- O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju – Ustawa z dnia 12 marca 2022 roku (Biuletyn Legislacyjny 2022)
- O pomocy państwa w wychowaniu dzieci – Ustawa z dnia 11 lutego 2016 roku (Biuletyn Ustawodawczy 2019)
- 3Udostępnienia
- 3