Odwołanie od decyzji ZUS
Aktualizacja 1 września 2022
Czy od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można się odwołać? W związku z jakimi usługami można liczyć na ponowne rozpatrzenie sprawy? Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie odwołania od decyzji ZUS? Sprawdź gotowy wzór odwołania od decyzji ZUS i dowiedz się, czy warto odwoływać się do sądu od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Co to jest odwołanie od decyzji ZUS?
Każdego dnia osoby ubezpieczone w ZUS składają w urzędzie liczne wnioski. Dokumenty mogą mieć na celu przyznanie świadczeń, takich jak na przykład emerytura czy renta. Formularze przydają się również w sytuacji, gdy ubezpieczonemu przysługują różnego rodzaju zasiłki. Najczęściej ubiega się o świadczenie macierzyńskie, zasiłek pogrzebowy czy też zasiłek chorobowy. Za każdym razem wniosek o przyznanie świadczenia musi być jednak pozytywnie rozpatrzony.
Jeżeli dokumenty potwierdzające stan upoważniający do wypłaty świadczenia są niekompletne, decyzja ZUS będzie negatywna. W tej sytuacji zasiłek nie zostanie przyznany. Jeżeli tak się stanie, osoba ubezpieczona może odwołać się od decyzji ZUS.
Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS?
Odwołanie od decyzji ZUS nie ma uregulowanej postaci. Wyróżnia się jednak zestaw kluczowych danych, który musi znaleźć się w każdym odwołaniu, aby mogło zostać pozytywnie rozpatrzone:
- dane osobowe i adresowe ubezpieczonego, który składa odwołanie
- data odwołania
- oznaczenie zaskarżonej decyzji
- uzasadnienie zarzutów i wniosków
- podpis ubezpieczonego lub jego pełnomocnika
W ZUS odwołanie od decyzji przysługuje każdej osobie ubezpieczonej, która ubiega się o otrzymanie świadczenia. Poprawnie uzupełniony dokument z pewnością skróci okres oczekiwania na przysługujące wsparcie. Gotowe wzory odwołań od decyzji ZUS można pobrać przez Internet.
Odwołanie od decyzji ZUS wzór
Katarzyna Kowalska
Jaworzno, 13.06.2022 r.
ul. Matejki 3
43-602, Jaworzno
Nazwa Sądu Właściwego
za pośrednictwem: Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Jaworznie
Odwołanie
Składam odwołanie od decyzji ZUS z dnia 10 czerwca 2022 roku, oznaczonej symbolem 4310/2022 , którą otrzymałam mi w dniu 12 czerwca 2022 roku odmawiającej mi prawa do zasiłku macierzyńskiego.
Wnoszę o zmianę decyzji i przyznanie mi prawa do zasiłku.
Organowi wydającemu decyzję zarzucam błędne określenie stanu faktycznego mojej sytuacji, co mogło mieć związek z niepoprawnym rozpatrzeniem złożonego dokumentu.
Uzasadnienie
W uzasadnieniu należy przedstawić, dlaczego uważa się, że wniosek został niepoprawnie rozpatrzony. Trzeba również przedstawić dowody wskazujące na to, że sytuacja jest w rzeczywistości zgodna ze stanem przedstawianym w składanym formularzu. W przypadku świadczenia macierzyńskiego mogą to być dokumenty potwierdzające przyjście na świat dziecka, na przykład akt urodzenia.
Podpis: Katarzyna Kowalska
Gdzie składa się odwołanie od decyzji ZUS?
Składając odwołanie od decyzji ZUS, powinno się je skierować na piśmie lub ustnie w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do właściwego sądu rejonowego albo okręgowego. W ustalaniu odpowiedniego sądu bierze się pod uwagę miejsce zamieszkania osoby ubezpieczonej. Dane adresowe tej instytucji pojawiają się w pouczeniu na piśmie, które wysyła Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznając negatywną decyzję. Składając odwołanie od decyzji ZUS warto pamiętać, by udokumentować składanie takiego dokumentu. Zgłoszenie się w placówce ZUS będzie najlepszym dowodem potwierdzającym złożenie odwołania.
W jakim terminie składa się odwołanie od decyzji ZUS?
Osoba ubezpieczona która nie zgadza się z podjętą przez ZUS decyzją ma ograniczony czas odniesienia się do tej sytuacji w sposób formalny. Jeżeli ubezpieczony chce złożyć odwołanie i poprosić o ponowne rozpatrzenie wniosku, musi złożyć odpowiedni dokument w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji.
Ile kosztuje napisanie odwołania od decyzji ZUS?
Sporządzenie odwołania jest całkowicie darmowe. Oznacza to, że osoby ubezpieczone nie muszą przejmować się naliczeniem żadnych dodatkowych opłat za odwołanie się do urzędu czy też sądu. Strona wnosząca jest całkowicie zwolniona z kosztów sądowych. Jeżeli jednak odwołanie od decyzji ZUS będzie niezasadne, sąd może podjąć decyzję o obciążeniu osoby ubezpieczonej kosztami postępowania.
Co dzieje się z odwołaniem do ZUS po złożeniu dokumentu?
Po odebraniu odwołania przez odpowiedni urząd, dokument może wpłynąć na zmianę decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Jeżeli ZUS stwierdzi, że odwołanie jest zasadne, to uchyli lub zmieni decyzję w sprawie ubezpieczonego w ciągu 30 dni od otrzymania druku.
Postępowanie sądowe ZUS
Odwołanie od decyzji ZUS do sądu to kolejny krok w celu uzyskania zmiany decyzji urzędu. W przypadku gdy ZUS stwierdzi, że odwołanie nie jest zasadne, sprawa trafi do sądu rejonowego lub okręgowego w ciągu 30 dni od otrzymania druku. Następnie sąd powiadamia obie strony o terminie planowanej rozprawy, wydanych postanowieniach lub innych czynnościach które zostaną podjęte ze względu na złożone odwołanie do ZUS. Po rozprawie sąd może wpłynąć na decyzję ZUS, odwołując lub uchylając negatywnie rozpatrzony wniosek. Ubezpieczony może ubiegać się o uzasadnienie decyzji sądu w ciągu siedmiu dni od wyroku.
W przypadku gdy ubezpieczony nie zgadza się z wyrokiem, może złożyć apelację do sądu drugiej instancji. Od wydanego przez sąd apelacyjny wyroku przysługuje skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego.
Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie odwołania od decyzji ZUS?
Termin rozprawy sądowej powinien zostać wyznaczony w taki sposób, by od dnia wniesienia wniosku lub wyjaśnienia wszelkich nieścisłości nie minęło więcej niż dwa tygodnie. Zadaniem sądu jest dołożenie wszelkich starań, by termin rozprawy nie przekroczył 14 dni.
Odwołanie od decyzji lekarza orzecznika ZUS
Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty. Jeżeli ubezpieczony ubiega się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, potrzebuje orzeczenia od lekarza orzecznika ZUS, które potwierdzi stan ograniczonej zdolności do podejmowania zatrudnienia. W przypadku gdy decyzja lekarza jest negatywna, nie będzie można ubiegać się o wypłatę świadczenia. Nawet posiadanie stopnia niepełnosprawności często nie wiąże się z wydaniem pozytywnego orzeczenia. W takiej sytuacji ubezpieczony może odwołać się od decyzji lekarza orzecznika, o ile ma ku temu odpowiednie uzasadnienie.
Czas na przedstawienie swojego stanowiska jest nieco krótszy niż w przypadku standardowego odwołania – na przekazanie dokumentu ubezpieczony ma tylko 14 dni. Istnieje również specjalny druk przeznaczony do tego celu, czyli formularz OL-4.
- 7Udostępnienia
- 7