Umowa o dzieło a ZUS
Aktualizacja 1 września 2022
Jakie obowiązki dla pracodawcy wynikają z podpisania umowy o dzieło? Czy są umowy o dzieło, których nie trzeba zgłaszać do ZUS? Czy umowa o dzieło podlega składkom ZUS? Dowiedz się więcej o przepisach regulujących relację między umową o dzieło a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Czym jest umowa o dzieło?
Umowa o dzieło jest umową cywilno-prawną, zawieraną pomiędzy osobą, która zleca dzieło i osobą, która wykona to zlecenie. Osoba, która przyjęła zlecenie musi wykonać zlecenie określonego dzieła w terminie zawartym w umowie, natomiast zlecający do umówionej wypłaty za zrealizowane zlecenie. Umowa o dzieło charakteryzuje się tym, że musi być jakaś wykonana rzecz materialna, na przykład wybudowanie domu lub niematerialna, przykładowo stworzenie grafiki reklamowej na portale społecznościowe. Naprawa lub przerobienie danego przedmiotu również zalicza się do umowy o dzieło.
Umowa o dzieło a składki ZUS
Czy umowa o dzieło podlega składkom? Podpisując umowę o dzieło ZUS nie obejmuje strony wykonującej zlecenie ubezpieczeniem społecznym ani zdrowotnym. To umowa rezultatu, dlatego nie stanowi samodzielnego tytułu do ubezpieczeń. Jeśli jednak zawarcie umowy o dzieło dotyczy pracownika, który z tą samą firmą współpracuje na podstawie umowy o pracę, zostanie objęty wszystkimi obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi ZUS: emerytalnym, rentownym, wypadkowym i chorobowym. Poza przedstawionym przypadkiem podpisanie umowy o dzieło nie zobowiązuje do opłacania składek ZUS.
Jak obliczyć wysokość składki w przypadku umowy o dzieło?
W temacie takim jak umowa o dzieło ZUS kalkulator składki może okazać się najwygodniejszym narzędziem do ustalenia wysokości należności. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie opublikował jednak oficjalnego programu, który umożliwiałby ustalenie takiej kwoty. Z tego względu warto polegać na wsparciu infolinii ZUS, która przekaże najważniejsze informacje niezbędne do ustalenia należnej kwoty.
Umowa o dzieło a ZUS w Polskim Ładzie
Przepisy Polskiego Ładu nie przewidują zmian w kontekście ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych osób pracujących na umowie o dzieło. Oznacza to, że umowa o dzieło od 2022 roku nadal nie stanowi oddzielnego tytułu do objęcia ubezpieczeniami i w większości przypadków nie zobowiązuje do opłacania składek.
Zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS
Przez wiele lat umowa o dzieło nie musiała być zgłaszana przez płatników składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wejście w życie przepisów Tarczy Antykryzysowej zmieniło jednak tę sytuację. Od 2021 roku zgłoszenie zawarcia umowy o dzieło do ZUS staje się koniecznością.
Kiedy zgłosić do ZUS umowę o dzieło?
Zapisy wskazują wyraźnie, że płatnik składek zlecający dzieło ma obowiązek poinformowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu każdej umowy o dzieło, jeżeli umowa została podpisana przez osobę z którą nie pozostaje się w stosunku pracy. Zgłoszenie umowy o dzieło powinno nastąpić w 7 dni od podpisania dokumentów.
Warto zaznaczyć, że dzieło do 200 zł powinno być rozliczone zgodnie z zasadami ryczałtowymi. Oznacza to, że od przychodu nie zostaną pobrane koszty jego uzyskania.
Jak zgłosić umowę o dzieło do ZUS?
Od 2021 roku w celu zgłoszenia umowy o dzieło wykorzystuje się formularz ZUS RUD. Każdy wykonawca musi mieć oddzielnie uzupełniony formularz RUD. W jednym formularzu można wskazać nie więcej niż 10 zawartych umów. Dokument jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych, gdzie można go uzupełnić i przesłać. Istnieje także możliwość wydrukowania formularza i dostarczenia go do wybranej przez siebie placówki ZUS.
Jakich umów o dzieło nie trzeba zgłaszać do ZUS?
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie trzeba zgłaszać umów o dzieło, które zostały podpisane z osobą z którą pozostaje się w stosunku pracy. Jeżeli umowa o dzieło:
- zostanie zawarta z własnym pracownikiem,
- będzie wykonywana na rzecz tego samego pracodawcy, ale zawarta zostanie z innym podmiotem,
- zostanie zawarta z osobami, które prowadzą działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres tej działalności,
nie ma obowiązku zgłaszania jej do ZUS.
Kontrola poprawności umowy o dzieło ZUS
Organ odpowiadający za renty ZUS ma prawo zweryfikować poprawność umowy o dzieło. Organy rentowe weryfikują warunki oraz treść takiej umowy. Kontrola szczególnie weryfikuje rezultaty efektu i jeśli uzna to za umowę zlecenie, zlecający powinien wypełnić wnioski ZUS ZUA i ZUS ZZA.
Czytaj więcej:
Umowa o dzieło a ZUS: https://www.zus.pl/portal/pomoc/index.html?obw0102.html
- 11Udostępnienia
- 11