Kapitał początkowy ZUS
Aktualizacja 1 września 2022
Czym jest kapitał początkowy i dla kogo ZUS ustala go z urzędu? Dowiedz się ile trwa wyliczenie kapitału początkowego przez ZUS. ZUS kapitał początkowy ponowne przeliczenie.
Co to jest kapitał początkowy ZUS?
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych kapitał początkowy jest odtworzoną kwotą składek pracownika na ubezpieczenie emerytalne zgromadzoną przed 1 stycznia 1999 roku. Przed tą datą urząd nie był zobowiązany do gromadzenia informacji na indywidualnych kontach osób ubezpieczonych, dlatego nie istnieje możliwość sprawdzenia ile pieniędzy zostało wpłacone na konkretnego klienta ZUS.
Jeżeli osoba urodziła się po 1948 roku, wkład do systemu emerytalnego w Polsce oblicza się na podstawie stażu pracy oraz zarobków. Ma to olbrzymie znaczenie, ponieważ to właśnie wysokość obliczonego kapitału początkowego ma największy wpływ na wysokość należnej emerytury.
Jak obliczyć kapitał początkowy?
Pierwszym krokiem jaki należy wykonać jest złożenie wniosku o naliczenie kapitału początkowego. Jako załącznik trzeba będzie przesłać do ZUS świadectwa pracy, które stanowią niepodważalny dowód stażu ubezpieczeniowego i osiąganych zarobków. Ponieważ świadectwo wystawiają zakłady pracy, wniosek trzeba złożyć jak najszybciej. Wiele zakładów funkcjonujących do końca 1998 roku może już nie istnieć, więc uzyskanie dokumentów może być utrudnione. Jeżeli osoba złożyła wniosek o emeryturę, nie musi składać dodatkowego wniosku w sprawie kapitału początkowego, ponieważ ZUS zrobi to z urzędu.
Komu ZUS ustala kapitał początkowy?
Kwota kapitału początkowego zostanie ustalona dla osób, które:
- urodziły się po 1948 roku i pracowały w zakładzie odprowadzającym składki lub opłacały je dobrowolnie przed końcem 1999 roku
- przyszły na świat przed 1949 oraz:
- osiągnęły ustalony w Polsce wiek emerytalny po trzydziestym pierwszym grudnia 1998
- złożyły po raz pierwszy wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia wieku emerytalnego po 31 grudnia 2008 roku i wystąpiły o obliczenie emerytury wedle nowych zasad
- mają staż ubezpieczeniowy w wysokości co najmniej 20 lat dla kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn
- po tym jak osiągnęły wiek emerytalny nie przerwały pracy i kontynuowały opłacanie należnych składek ZUS na ubezpieczenia emerytalne.
Kiedy można ubiegać się o wtórne ustalenie kapitału?
W przypadku gdy ubezpieczony pragnie ubiegać się o ponowne ustalenie kapitału początkowego, może to zrobić nawet w momencie przyznania emerytury przez ZUS. Musi mieć ku temu jednak uzasadnione podstawy. Jeżeli emeryt:
- wszedł w posiadanie dokumentów potwierdzających staż pracy albo zarobki, których do tej pory nie złożył w ZUS
- jest podmiotem którego dotyczą zmiany przepisów z zakresu obliczania ustalonego uprzednio kapitału początkowego
może złożyć do ZUS wniosek o ponowne ustalenie wysokości tej wartości.
Kapitał początkowy dla żołnierzy i funkcjonariuszy
Jeżeli ubezpieczony jest zwolnionym ze służby funkcjonariuszem albo żołnierzem i spełnia kilka dodatkowych warunków, Zakład Ubezpieczeń Społecznych samodzielnie obliczy kapitał początkowy bez składania wniosku. Dotyczy to mundurowych, którzy:
- urodzili się później niż w 1948 roku,
- pełnili służbę przed pierwszym stycznia 1999 roku,
- nie posiadają aktualnie ustalonego prawa do emerytury ZUS z tytułu służby albo utracili do niej prawo.
Jakie są niezbędne dokumenty ZUS do ustalenia kapitału początkowego?
W celu ustalenia kapitału początkowego, trzeba będzie dostarczyć do urzędu wybrane druki ZUS, dokumenty potwierdzające staż ubezpieczeniowy oraz wysokość wynagrodzenia. Jak wypełnić wniosek? Dla interesantów którzy chcą ustalić wysokość kwoty zgromadzonych składek przed 1999 rokiem, czyli inaczej kapitał początkowy – ZUS wzór dokumentu udostępnia online.
Formularze potrzebne do ustalenia kapitału początkowego
Lista dokumentów potrzebnych do ustalenia wysokości kapitału początkowego na podstawie stażu ubezpieczeniowego:
- Wniosek o ustalenie wysokości kapitału początkowego na druku EKP
- Informacja o wszystkich okresach składkowych oraz nieskładkowych na druku ERP-6
- Informacja na temat przebiegu ubezpieczenia pracownika na druku E 207 PL, w przypadku gdy osoba była ubezpieczona w innych niż Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej lub EFTA
Dokumenty potwierdzające staż ubezpieczeniowy ZUS
Jakie dokumenty potwierdzają staż ubezpieczeniowy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Okazuje się, że istnieje o wiele więcej dowodów niż świadectwo pracy wystawione z miejsca realizacji obowiązków zawodowych. Dokumentem potwierdzającym będzie między innymi:
- zaświadczenie pracodawcy albo legitymacja ubezpieczeniowa
- świadectwo pracy
- umowa o realizację zadań zawodowych
- służbowa legitymacja
- listy i inne pisma kierowane do ubezpieczonego przez pracodawcę w okresie wykonywania pracy
- kopie dokumentów udostępnione przez archiwum
- zeznania współpracowników lub innych świadków na druku ZUS Rp-8 oraz oświadczenie o braku innych dokumentów na druku ZUS Rp-9.
- zaświadczenie o rejestracji w UP albo o pobieraniu zasiłków dla osób bezrobotnych
- zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej
- książeczka wojskowa
- zaświadczenie z instytucji, w której ubezpieczony pełnił wcześniej służbę wojskową
- odpis aktu urodzenia dziecka
- zaświadczenie z uczelni o ukończeniu studiów
Do obliczania wysokości kapitału początkowego nie bierze się pod uwagę okresów, w których prowadziło się gospodarstwo rolne.
Dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia
Oddzielną kategorię stanowią dokumenty potwierdzające wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przed pierwszym stycznia 1999 roku. Takim dokumentem może być:
- Zaświadczenie o wynagrodzeniu wystawione przez pracodawcę odprowadzającego składki na ubezpieczenie społeczne albo jego zastępcę
- Legitymacja ubezpieczeniowa, która zawiera wpisy o wynagrodzeniu
- Kopie dokumentów wydane przez archiwa na życzenie ubezpieczonego
Jeżeli dokumenty nie zostaną złożone, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmie za dany okres wynagrodzenie minimalne.
- 3Udostępnienia
- 3