Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne ZUS
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne to forma zasiłku przedemerytalnego dla nauczycieli, wychowawców oraz pedagogów. Dodatkowe środki można uzyskać spełniając szereg warunków określonych Ustawą z dnia 22 maja 2009 roku o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Ile wynosi świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli, komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
- 1. Co to jest nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?
- 2. Ile wynosi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne ZUS?
- 3. Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?
- 4. Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby uzyskać świadczenie dla nauczycieli?
- 5. Czy pobierając nauczycielskie świadczenie kompensacyjne można pracować?
- 6. Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne a wysokość emerytury
- 7. Rekompensata za niewykorzystane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne
Co to jest nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne ZUS jest formą świadczenia przedemerytalnego dla pracowników szkół, przedszkoli i ośrodków. Przyznawane jest w sytuacji, gdy nauczyciel, wychowawca lub pedagog w wieku przedemerytalnym po zakończeniu pracy w placówce oświatowej nie podjął się innej pracy zawodowej.
W sytuacji, gdy świadczenie zostanie przyznane, prawo do jego pobierania przybiera charakter okresowy. Środki będą wypłacane do dnia poprzedzającego dzień uzyskania prawa do emerytury lub dzień osiągnięcia wieku emerytalnego.
Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, wychowawcom i pedagogom. Środki zostaną przekazane wnioskodawcy, jeżeli bezpośrednio przez złożeniem wniosku pracował w takiej placówce jak:
- publiczne i niepubliczne przedszkole,
- publiczna i niepubliczna szkoła,
- publiczna i niepubliczna placówka kształcenia ustawicznego,
- młodzieżowy ośrodek wychowawczy lub socjoterapii,
- specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy,
- specjalny ośrodek wychowawczy dla dzieci i młodzieży, który wymaga specjalnej organizacji nauki,
- ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy,
- placówka zapewniająca uczniom opiekę i wychowanie w czasie nauki poza miejscem stałego zamieszkania.
Dla ułatwienia pracę w tych ośrodkach określa się zbiorczo mianem pracy nauczycielskiej.
Ile wynosi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne ZUS?
Świadczenie dla nauczycieli ZUS obliczane jest dla każdego wnioskodawcy indywidualnie. Na wysokość świadczenia kompensacyjnego składa się suma zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowany kapitał początkowy zapisany na indywidualnym koncie ZUS oraz średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat. Co więcej, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie może być niższe niż najniższa emerytura.
Jak ZUS oblicza wysokość świadczenia kompensacyjnego dla nauczycieli?
Jak obliczyć świadczenia kompensacyjne? Do obliczenia wysokości świadczenia ZUS, sumuje się kwoty zwaloryzowanych składek na ubezpieczenia emerytalne oraz kapitał początkowy. Pod uwagę bierze się składki i kapitał początkowy zapisane na koncie ZUS do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata świadczenia. Członkowie OFE mogą liczyć na zwiększenie kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne przez pomnożenie ich przez wskaźnik korygujący 19,52/12,22. Następnie uzyskaną kwotę dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat. Zgodnie z najnowszymi danymi, przeciętna wartość kompensówki wynosi 2840 zł. Co ważne, raz ustalona kwota nie może zostać ustalona ponownie.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje w sytuacji, gdy spełnione zostaną trzy niezależne warunki:
- wnioskodawca osiągnął co najmniej 30 lat stażu, na który składają się okresy składkowe i nieskładkowe, w tym co najmniej 20 lat pracy nauczycielskiej w wymiarze minimum 1/2 wymiaru zajęć,
- wnioskodawca rozwiązał na swój wniosek wszystkie stosunki pracy lub wygaśnie on w określonych okolicznościach (upływ okresu czasu na jaki została zawarta umowa, likwidacja szkoły, zmiana organizacyjna redukująca liczbę oddziałów w szkole, zmiana planu nauczania uniemożliwiająca zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć, upłynął 6-miesięczny okres nieczynności lub w stanie nieczynnym odmówiono podjęcia pracy na czas nieokreślony w tej samej szkole),
- wnioskodawca osiągnął określony wiek, czyli co najmniej:
w latach 2023–2024: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,
w latach 2025–2026: 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn,
w latach 2027-2028: 57 lat dla kobiet i 62 lata dla mężczyzn,
w latach 2029-2030: 58 lat dla kobiet i 63 lata dla mężczyzn,
w latach 2031-2032: 59 lat dla kobiet i 64 lata dla mężczyzn.
Prawo do świadczenia kompensacyjnego powstaje w dniu, w którym zostaną spełnione wszystkie niezbędne warunki. W sytuacji, gdy nauczyciel pozostaje na zasiłku chorobowym lub świadczeniu rehabilitacyjnym, prawo powstaje w momencie zaprzestania pobierania środków z tego tytułu.
Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby uzyskać świadczenie dla nauczycieli?
W celu uzyskania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, do ZUS należy przesłać:
- wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne ZUS ENSK (nie wiesz, jak wypełnić wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne? Wejdź w link i sprawdź instrukcję),
- informację o okresach składkowych i nieskładkowych,
- dokumenty potwierdzające pracą nauczycielską,
- dokumenty potwierdzające okresy prowadzenia działalności pozarolniczej, pobierania zasiłku dla bezrobotnych, urlopu wychowawczego, nauki w szkole wyższej,
- dokumenty potwierdzające wynagrodzenie przed 1 stycznia 1999 roku.
Kiedy składa się wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?
Zestaw dokumentów należy przekazać do ZUS najwcześniej 30 dni przed dniem, w którym spełni się warunki uzyskania świadczenia i dniem zamiaru przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Składając wniosek wcześniej, ZUS wyda decyzję negatywną. Jeżeli wniosek zostanie złożony po terminie, prawo do świadczenia zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku.
Wycofanie wniosku o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne
Wniosek może zostać wycofany po złożeniu aż do momentu wydania decyzji ZUS. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do świadczenia trwa zazwyczaj około miesiąca. Od wydanej decyzji ZUS przysługuje odwołanie, które może zostać wniesione pisemnie lub ustnie do protokołu.
Czy pobierając nauczycielskie świadczenie kompensacyjne można pracować?
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne a praca. Po przyznaniu nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ZUS zostanie ono wstrzymane w momencie podjęcia się pracy w placówkach oświatowych. Jeżeli świadczeniobiorca podejmie się innej pracy, wysokość świadczenia zostanie zmniejszona na zasadach przewidzianych dla rent i emerytur.
Od 24 lutego 2022 do 31 sierpnia 2023 obowiązuje dodatkowy przepis głoszący, że prawo do pobierania świadczenia nie zostanie zawieszone podejmując się pracy na stanowisku:
- pomocy nauczyciela, dla osób, które nie są obywatelami polski i nie znają języka polskiego, ale podlegają obowiązkowi szkolnemu,
- nauczyciela, gdy w szkole otworzono dodatkowy oddział zapewniający opiekę i kształcenie uczniom będącym obywatelami Ukrainy.
Od 1 września 2022 do 31 sierpnia 2023 nauczycielom języka polskiego nie zostanie zawieszone prawo do świadczenia, o ile podejmą się pracy w celu kształcenia uczniów będących obywatelami Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne a wysokość emerytury
W momencie przejścia na emeryturę, kwoty pobranych świadczeń kompensacyjnych nie obniżą podstawy obliczenia emerytury. Nie oznacza to jednak, że skorzystanie z możliwości pobrania nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego nie wpływa na wysokość emerytury.
Decydując się na złożenie wniosku o świadczenie ZUS dla nauczycieli trzeba liczyć się z tym, że wypłata środków uniemożliwia uzyskanie emerytury z rekompensatą za pracę w szczególnych warunkach. Realnie może to być nawet kilkaset złotych mniej świadczenia emerytalnego wypłacanego każdego miesiąca. Z tego względu nauczyciele, którzy skończyli pracę w placówce oświatowej przed osiągnięciem wieku emerytalnego często decydują się na zatrudnienie w innym miejscu.
Rekompensata za niewykorzystane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne
Nauczyciele, którzy nie zdecydowali się na wykorzystanie należnego im nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego mają prawo do ubiegania się o rekompensatę. Aby ją otrzymać, należy spełnić dwa warunki:
- udowodnienie wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub charakterze przez co najmniej 15 lat,
- niewykorzystanie prawa do wcześniejszej emerytury, emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Rekompensata przybiera postać dodatku do kapitału początkowego, który uwzględnia się przy obliczaniu emerytury powszechnej.
Czytaj więcej:
https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/emerytura-dla-osob-urodzonych-po-31-grudnia-1948/emerytury-wczesniejsze/nauczycielskie-swiadczenia-kompensacyjne
- 2Udostępnienia
- 2