Przyznanie renty ZUS
Aktualizacja 1 września 2022
Jak otrzymać rentę ZUS?
Renta ZUS rozpoczyna się od wszczęcia postępowania w sprawie przyznania świadczenia. Postępowanie o świadczenie rozpoczyna się w ZUS na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, gdy nakazuje to ustawa emerytalna. Roszczenia można składać bezpośrednio w placówce ZUS lub za pośrednictwem PUE. Interesant może również wyznaczyć w tym celu swojego pełnomocnika. W sprawie świadczenia wniosek może złożyć także przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny. Trzeba będzie jednak przygotować oświadczenie wyjaśniające dlaczego wnioskodawca nie może osobiście podpisać i przedłożyć dokumentów.
Zgłoszenie wniosku o rentę ZUS
Złożenie wniosku może zostać zrealizowane na trzy różne sposoby.
- Złożenie dokumentu na piśmie – interesant wypełnia dokument z załącznikami i przesyła je pocztą na adres wybranej przez siebie placówki ZUS lub dostarcza go osobiście.
- Ustne zgłoszenie do protokołu – z pomocą urzędnika w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych
- Złożenie dokumentu elektronicznie – wykorzystując platformę PUE, istnieje możliwość złożenia wniosku przez Internet. Wymaga to jednak założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych i posiadania Profilu Zaufanego ePUAP lub podpisu elektronicznego, który umożliwi autoryzację.
Wniosek składa się w dowolnie wybranej przez interesanta placówce ZUS. Najczęściej klienci decydują się na oddział znajdujący się najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Wykorzystując Platformę Usług Elektronicznych ZUS, warto zarezerwować termin planowanej wizyty by uniknąć oczekiwania w kolejkach. Odwiedzając ZUS wniosek o rentę z pewnością zostanie rozpatrzony bez zbędnej zwłoki.
Która placówka rozpatruje wniosek o rentę?
Bez względu na miejsce złożenia dokumentu, wniosek rozpatruje oddział odpowiedni ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej otrzymywaniem renty. Mieszkając w Polsce, będzie to adres meldunku na pobyt stały.
Jak ustala się datę złożenia wniosku o rentę ZUS?
Zakład Ubezpieczeń społecznych przyjmuje datę zgłoszenia wniosku za dzień, w którym:
- złożono pisemny wniosek w oddziale ZUS, po potwierdzeniu jej przez urzędnika obsługującego sprawę
- zgłoszono ustnie wniosek do protokołu w oddziale ZUS
- nadano wniosek na poczcie
- zgłoszono wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych PUE
Czy wniosek o rentę może złożyć pracodawca?
Wyróżnia się kilka przypadków, w których to płatnik składek ma obowiązek przygotowania i złożenia wniosku o rentę ZUS. W tym celu potrzebna jest jedynie zgoda osoby, której dotyczy ta kwestia. Wspomniane sytuacje to:
- złożenie wniosku o rentę rodzinną
- złożenie wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy
Takiego obowiązku nie mają jednak zleceniodawcy, osoby fizyczne zatrudniające pracowników, przedsiębiorcy nie wypłacający świadczeń z ubezpieczenia chorobowego lub opłacający składki jedynie za siebie i współpracowników.
Jak wypełnić wniosek o rentę ZUS?
Przepisy określają, że wniosek należy uzupełnić wykorzystując tym celu długopis o barwie niebieskiej lub czarnej. Wprowadzane dane zapisuje się wielkimi literami w sposób czytelny, by uniknąć potencjalnych nieprawidłowości. We wniosku zamieszcza się takie informacje jak:
- dane osobiste i adresowe
- zakres wniosku
- oświadczenia
- liczba załączonych dokumentów
- preferowany sposób odbioru dokumentów
- data sporządzenia wniosku
- osobisty podpis wnioskodawcy
Co w przypadku, gdy nie wszystkie dane zostaną poprawnie uzupełnione? W takiej sytuacji wniosek może zostać nieuznany, czyli nie zostanie podjęta żadna decyzja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W większości przypadków wzywa się jednak wnioskodawcę o uzupełnienie brakujących danych. Wezwanie w tej sprawie wysyła się do niego pocztą, a poprawki będzie można wprowadzić 14 dni od otrzymania informacji o konieczności korekty błędów.
Ile rozpatruje się wniosek o przyznanie renty?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje decyzję o przyznaniu prawa do wypłacania renty w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności, która jest konieczna do podjęcia decyzji.
Wycofanie wniosku ZUS
W przypadku gdy udało się już złożyć wniosek, ale interesant uznaje, że korzystniejszym rozwiązaniem będzie uzyskanie świadczenia w innym terminie, istnieje możliwość wycofania dokumentu. Taka decyzja nie musi być uzasadniania, ale wycofanie nie może nastąpić później niż miesiąc od otrzymania decyzji.
Wycofanie wniosku realizuje się na jeden z trzech sposobów:
- wycofanie pisemne – wymaga uzupełnienia formularza ZUS EWS i dostarczenia go do placówki lub przesłania pocztą
- wycofanie ustne – zgłoszenie do protokołu w oddziale ZUS
Potwierdzenie stażu ubezpieczeniowego ZUS
Do otrzymania renty potrzebny będzie dowód potwierdzający deklarowany staż ubezpieczeniowy. W staż wliczają się przede wszystkim okresy składkowe, nieskładkowe oraz rolne. W celu potwierdzenia stażu do renty ZUS, trzeba przygotować (w zależności od indywidualnej sytuacji):
- świadectwo pracy
- umowę o pracę albo pisma o powołaniu, przyznaniu nagrody
- zaświadczenie wystawiane przez pracodawcę lub następcę
- kopie dokumentów wystawione przez archiwum w przypadku nieistniejących zakładów pracy
- zaświadczenie z WKU lub książeczka wojskowa, która potwierdza okres czynnej służby
- odpis aktu urodzenia dziecka
- w książeczkowym dowodzie osobistym – wpis do legitymacji ubezpieczeniowej
- legitymację służbową
- potwierdzenie ubezpieczenia w przypadku pracy za granicą
Jeżeli nie posiada się wspomnianych wyżej dokumentów, potwierdzeniem stażu pracy mogą stać się zeznania świadków. Trzeba będzie jednak dostarczyć do ZUS stosowne oświadczenie. Świadek natomiast deklaruje zeznania na formularzu ZUS Rp-8 w formie pisemnej. Zawarte w nim informacje określają czas wspólnej pracy, rodzaj wykonywanych zajęć oraz wymiar czasu pracy i informacje o ubezpieczeniu.
Dokumentacja wysokości zarobków
Do ustalenia wysokości renty, Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrzebuje dokumentów potwierdzających zarobki. Mogą to być:
- zaświadczenia od pracodawcy (ZUS Rp-7)
- wpis o zarobkach w legitymacji ubezpieczeniowej
- dokumentacja płacowa
- zaświadczenie z zakładu karnego, jeżeli w czasie pozbawienia wolności podejmowało się jakąś formę zatrudnienia
Istnieją także wyjątkowe sytuacje, w których Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam potwierdza okres ubezpieczenia. Pełna lista znajduje się pod adresem https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/postepowanie-w-sprawie-przyznania-swiadczen
Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie renty
Od decyzji ZUS zawsze można się odwołać. Jeżeli interesant podejrzewa nieprawidłowości przy rozpatrywaniu jego sprawy, może skierować odwołanie do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych I instancji bez dodatkowych opłat. Wnioskodawca powinien to zrobić w ciągu miesiąca od otrzymania informacji o podjętej przez ZUS decyzji.
Odwołanie składa się do oddziału ZUS, w którym decyzja została podjęta. Wymaga to złożenia dokumentu uzupełnionego samodzielnie na piśmie lub ustnie (w takim przypadku to urzędnik ZUS spisuje protokół). Zajmująca się tymi sprawami gałąź urzędu to ZUS wydział świadczeń emerytalno-rentowych.
Odwołanie powinno zawierać numer decyzji, uzasadnienie i osobisty podpis wnioskodawcy. Jeżeli odwołanie zostanie uznane za zasadne, decyzja zostanie zmieniona lub uchylona w ciągu 30 dni od otrzymania odwołania. W przeciwnym wypadku sprawa zostanie skierowana do sądu, również w ciągu 30 dni od otrzymania odwołania.
Co w przypadku, gdy odwołanie trafi do sądu?
Wnioskodawca oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych zostanie poinformowany o terminie planowanych rozpraw lub innych czynnościach prawnych, które są planowane ze względu na złożone odwołanie. Po rozpoznaniu sprawy, sąd wydaje wyrok zmieniający decyzję ZUS lub uchyli odwołanie. Na wniosek którejkolwiek ze stron, może zostać wydaje także uzasadnienie.
W przypadku gdy świadczeniobiorca nie zgadza się z decyzją sądu, może złożyć apelację do sądu wyższej instancji.
- 4Udostępnienia
- 4