Dokumenty rozliczeniowe ZUS a składka zdrowotna 2023
Aktualizacja 15 maja 2023
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że od 2022 roku przedsiębiorcy mają obowiązek ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z nowymi zasadami. Wysokość składki zdrowotnej w 2023 oblicza się od osiągniętego przychodu lub dochodu z prowadzonej działalności. Znaczenie ma przede wszystkim wybrana w danym roku forma opodatkowania. Dowiedz się więcej o dokumentach rozliczeniowych w 2023 i sprawdź, jakie są terminy przekazywania korekt ZUS DRA oraz ZUS RCA.
Dokumenty rozliczeniowe ZUS 2023
Przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność mają obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów rozliczeniowych każdego miesiąca. W zależności od indywidualnej sytuacji dokumentem rozliczeniowym może być:
- ZUS DRA – deklaracja rozliczeniowa,
- ZUS DRA cz. II – deklaracja rozliczeniowa cz. II dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na mniejszą skalę, która korzysta z obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne i opłaca składki wyłącznie za siebie.
- ZUS RCA – imienny raport miesięczny o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach,
- ZUS RCA cz. II – Imienny raport cz. II dla osoby fizycznej wykonującej działalność gospodarczą na mniejszą skalę, która korzysta z obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne,
- ZUS RSA – imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek,
- ZUS RPA – imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego/ okresach pracy nauczycielskiej.
Dane dotyczące składki zdrowotnej a dokumenty rozliczeniowe 2023
Aby ustalić wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorcy, należy wykazać w dokumentach rozliczeniowych wysokość dochodu lub przychodu. Dokonuje się tego w odpowiednim bloku deklaracji rozliczeniowej (sekcja XI formularza ZUS DRA) lub w innym raporcie miesięcznym (sekcja III.E formularza ZUS RCA).
Rozliczenie roczne 2023
W zależności od wybranej formy opodatkowania, płatnicy składek obliczają wysokość składki zdrowotnej wedle różnych zasad.
Jeżeli chodzi o przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych, pojawia się obowiązek ustalenia rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne po zakończeniu roku kalendarzowego lub składkowego. Do jej obliczenia wykorzystuje się roczną podstawę wymiaru składki. Opodatkowanie na zasadach ogólnych przybiera takie formy jak:
- podatek liniowy,
- skala podatkowa,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Przedsiębiorcy powinni pamiętać o zweryfikowaniu, czy wyliczona kwota składki różni się od sumy składek na ubezpieczenie zdrowotne wykazanych w dokumentach rozliczeniowych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego 2022 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) lub roku składkowego (podatek liniowy albo skala podatkowa), za który składa się rozliczenie. Na koncie płatnika powinny znaleźć się poprawne dokumenty za wszystkie miesiące danego roku.
Brak wpływu dokumentów rozliczeniowych za 2022 rok
Wraz z wejściem w życie nowych zasad dotyczących przekazywania dokumentów rozliczeniowych, ZUS rozpoczął przesyłanie do płatników składek informacji o brakujących dokumentach za dany miesiąc. Informacja zatytułowana jako “Nie odnotowaliśmy wpływu dokumentów rozliczeniowych” przekazywana jest w formie elektronicznej (przez PUE) lub listownie. Jeżeli pod koniec roku nadal nie będzie zapisanych i rozliczonych dokumentów, powiadomienie zostanie przesłane ponownie. Po upływie określonego terminu ZUS samodzielnie sporządzi brakujące dokumenty i uwzględni je w saldzie konta. Na podstawie kompletu dokumentów zostanie sporządzone roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Działania ZUS mogą mieć wpływ na stan rozliczeń i mogą doprowadzić do konieczności dopłaty składek.
Termin składania korekt dokumentów rozliczeniowych 2023
Nowe terminy składania korekt dokumentów rozliczeniowych obowiązują przedsiębiorców rozliczających się w 2023 roku. Terminy uwzględniają możliwość złożenia korekty w ciągu 5 lat liczonych od następnego dnia po terminie płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. Trzeba jednak pamiętać, że korekta podstawy wymiaru i należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne wykazanej w dokumentach rozliczeniowych za poszczególne miesiące roku kalendarzowego może zostać przekazana nie później niż do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli przedsiębiorca nie złoży takiego wniosku, korekta może zostać dokonana do 30 czerwca danego roku.
Pomoc ZUS w sprawie dokumentów rozliczeniowych
Przedsiębiorcy, którzy mają wątpliwości dotyczące przekazywania dokumentów rozliczeniowych lub wymagają wsparcia w weryfikacji rozliczeń, mogą uzyskać pomoc Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bez dodatkowych opłat. W tym celu mogą skontaktować się z:
- pracownikiem urzędu podczas e-wizyty w ZUS,
- oficjalną infolinią ZUS pod numerem telefonu 22 560 16 00,
- doradcą prawnika składek w dowolnie wybranej placówce ZUS.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2014 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2561).
Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1009, z późn. zm.).
Czytaj więcej:
Składka zdrowotna ZUS 2023: https://zus-info.pl/skladka-zdrowotna-zus-2023/
Dokumenty rozliczeniowe za 2022 r niezbędne do obliczenia składki zdrowotnej i terminy przekazania ewentualnych korekt: https://www.zus.pl/-/dokumenty-rozliczeniowe-za-2022-r-niezb%C4%99dne-do-obliczenia-sk%C5%82adki-zdrowotnej-i-terminy-przekazania-ewentualnych-korekt?redirect=%2F
- 3Udostępnienia
- 3