Skip to content

Raport ZUS RSA

Druk ZUS RSA

Co to jest formularz RSA ZUS?

Dokument RSA to imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek ZUS. Formularz uzupełnia się w celu wykazania wysokości świadczeń wypłaconych osobom ubezpieczonych przez płatnika. Znaczenie mają również rodzaje świadczeń oraz wszelkie przerwy w ich wypłacaniu. W dokumencie znajduje się także miejsce na zestawienie wypłaconych wynagrodzeń za czas nieobecności w pracy ze względu na chorobę.

Kto wypełnia druk RSA?

Dokument ZUS RSA uzupełniany jest przez płatników składek, którzy zatrudniają pracowników. W sytuacji gdy liczba zatrudnianych pracowników uniemożliwia przedsiębiorcy uzupełnianie dokumentów osobiście, może skorzystać z pomocy biura rachunkowego lub pełnomocnika. Wymaga to jednak nadania wcześniej odpowiednich uprawnień. 

Kiedy składa się ZUS RSA?

ZUS RSA kiedy składamy dokument? Formularz RSA należy do grupy dokumentów rozliczeniowych. Nie ma jednak konieczności składania go każdego miesiąca. Druk ZUS RSA należy uzupełnić tylko wtedy, gdy pracownikom zostały wypłacone świadczenia lub wystąpiła przerwa w opłacaniu składek ze względu na bezpłatny urlop albo zwolnienie lekarskie.

Druk RSA do wypełnienia

Imienny raport miesięczny RSA jest formularzem dostępnym w każdej placówce ZUS. Osoba składająca formularz może udać się do najbliższej jednostki terenowej urzędu, pobrać druk, uzupełnić dokument i złożyć go w okienku. W rzeczywistości jednak płatnicy częściej decydują się na prowadzenie korespondecji z urzędem elektronicznie.

Raport RSA elektronicznie

Dokumenty rozliczeniowe składa się z wykorzystaniem programu Płatnik lub aplikacji ePłatnik przez PUE (w zależności od rozmiaru przedsiębiorstwa). Zapoznanie się ze wzorem druku jest jednak ułatwione dzięki udostępnionym przez ZUS plikom w formacie PDF. Wystarczy odnaleźć pożądany druk na oficjalnej stronie urzędu, by mieć możliwość uzupełnienia go elektronicznie i wydrukowania.

Formularz RSA – jak wypełnić dokument?

Imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek składa się z wykorzystaniem druku RSA:

Wzór RSA ZUS

Zobacz więcej:

Imienny raport miesięczny o wypłaconych świadczeniach i przerwach w wypłacaniu składek RSA do pobrania: https://www.zus.pl/documents/10182/18428/RZS-P_interaktywna_wypelnij_i_wydrukuj.pdf/1bd99038-fb7d-0fcd-f0fc-54cf0855d390?t=1658303348639

 

Oceń

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 13

Brak głosów - oceń jako pierwszy!