Informacja ZUS o stanie rozliczeń na kontach płatników składek za 2022 rok
Od 7 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłanie informacji o stanie rozliczeń na kontach płatników składek za 2022 rok. Do przedsiębiorców trafi łącznie ponad 3,1 milionów dokumentów. Jak sprawdzić, czy odnotowano niedopłatę ZUS? Kiedy pojawi się na ZUS PUE rozliczenie roczne?
Informacja o stanie rozliczeń 2023
W informacji o stanie rozliczeń 2023 uwzględnione zostały wyłącznie deklaracje rozliczeniowe i opłacone składki, które wpłynęły do 31 grudnia 2022 roku. W przypadku gdy płatnik korygował dokumenty rozliczeniowe albo dokonał wpłaty po podanym terminie, aktualne saldo konta może sprawdzić na profilu PUE.
Jak sprawdzić informację o stanie konta ZUS 2023?
Od 1 stycznia 2023 roku przedsiębiorcy mają obowiązek wykorzystywania Platformy Usług Elektronicznych jako głównego kanału komunikacji z urzędem. Z tego względu dostęp do informacji o stanie konta ZUS w 2023 roku można uzyskać wyłącznie z profilu PUE. Wystarczy zalogować się do usługi i sprawdzić najnowsze powiadomienia.
Kiedy pojawi się na PUE rozliczenie roczne?
ZUS rozpoczyna wysyłkę informacji o stanie rozliczeń na kontach płatników składek od 7 stycznia 2023 roku. Płatnicy, którzy jeszcze nie otrzymali rozliczenia mogą spodziewać się go w ciągu kilku kolejnych dni.
Jakie dane zawiera informacja o stanie rozliczeń?
Najważniejszą kwestią zawartą w informacji o stanie rozliczeń na koncie płatnika składek jest wysokość wpłat przekazanych do ZUS w ubiegłym roku. Dokument informuje dodatkowo jakie należności zostały tymi wpłatami rozliczone. Informacja o stanie rozliczeń określa również, czy odnotowano nadpłatę, niedopłatę czy saldo zerowe. Płatnicy spłacający zadłużenie w ratach dowiedzą się z tego dokumentu ile długu pozostało im jeszcze do uregulowania.
Co to jest niedopłata ZUS?
Niedopłata to sytuacja, w której wysokość wpłat przekazanych do ZUS w celu uregulowania należności nie pokrywa ich całkowicie. W takiej sytuacji płatnik składek staje się dłużnikiem ZUS. Zwlekanie ze spłatą zadłużenia skutkuje naliczaniem odsetek od niedopłaty.
W przypadku gdy niedopłata jest niewielka, wystarczy przekazać w bieżącej wpłacie kwotę należności powiększoną o naliczone odsetki. Ich wysokość można obliczyć w udostępnionym przez ZUS kalkulatorze odsetkowym dla płatników składek.
Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo uregulować należności, może zdecydować się na skorzystanie z ulgi. W takiej sytuacji powinien skontaktować się z doradcą do spraw ulg i umorzeń, który pomoże wybrać optymalne rozwiązanie i przygotować niezbędne dokumenty. Najczęściej wybieraną opcją jest rozłożenie spłaty zadłużenia na korzystne raty.
Czym jest nadpłata w ZUS?
Nadpłata to sytuacja, w której wysokość wpłat przekazanych do ZUS w celu uregulowania należności przekroczyła oczekiwaną wartość. O wykazaną nadpłatę płatnik może obniżyć bieżącą wpłatę za składki w 2023 roku. Istnieje również możliwość wystąpienia z wnioskiem o zwrot nadpłaty (ZUS RZS-P). Środki zostaną zwrócone wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS.
Czytaj więcej:
Informacja o stanie rozliczeń na kontach płatników składek za 2022 rok: https://www.zus.pl/-/informacja-o-stanie-rozlicze%C5%84-na-kontach-p%C5%82atnik%C3%B3w-sk%C5%82adek-za-2022-r.?redirect=%2F
- 3Udostępnienia
- 3