Polski Bon Turystyczny 2023
Aktualizacja 15 maja 2023
Polski Bon Turystyczny to świadczenie ZUS, które pozwala na pokrycie kosztów pobytu w hotelach i innych ośrodkach wypoczynkowych. Firmy związane z turystyką, które złożyły odpowiednie oświadczenie do ZUS, mogą przyjmować od swoich klientów płatności w formie bonu. Bon Turystyczny jest nie tylko pomocą dla polskich rodzin, ale też dla całego sektora turystycznego, który ucierpiał z powodu pandemii. Czy w 2023 roku nadal można wykorzystać środki z Bonu Turystycznego?
Do kiedy Polski Bon Turystyczny 2023?
Początkowo Bon Turystyczny planowano wycofać już 30 września 2022 roku. Podjęto jednak decyzję o wydłużeniu czasu na wykorzystanie Bonu Turystycznego przyznanego w ubiegłym roku. Opiekunowie dzieci do 18 roku życia zyskują więc dodatkową okazję na zaplanowanie wyjazdów turystycznych w terminie do końca marca 2023.
Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Polską Organizację Turystyczną, do tej pory wykorzystano jedynie 85,74% wszystkich dostępnych środków przyznawanych w ramach bonu. Przedłużenie terminu stwarza możliwość pełnego wykorzystania świadczenia.
Bon turystyczny na ferie 2023
Ostateczny termin wykorzystania środków z Bonu Turystycznego to 31 marca 2023 r. Oznacza to, że wielu rodzicom uda się wykorzystać środki przyznane na każde dziecko jeszcze w czasie ferii zimowych. Fundusze mogą zostać wykorzystane na opłacenie kolonii, półkolonii i pobytu w ośrodkach wypoczynkowych na terenie całej Polski.
Czy będzie kolejny Bon Turystyczny?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że Polski Bon Turystyczny nie będzie wznawiany w następnych latach. Na tej podstawie można stwierdzić, że po 31 marca 2023 w ramach bonu nie zostaną już przyznane nowe środki do wykorzystania.
Komu przysługuje Bon Turystyczny 2023?
Dla kogo przeznaczone jest świadczenie Polski Bon Turystyczny? Mogą z niego skorzystać opiekunowie prawni dziecka do 18 roku życia. Świadczenie nie jest uzależnione od dochodu rodziny, ale wymagane jest polskie obywatelstwo. Bon może być aktywowany przez osoby mieszkające za granicą, przy czym wykorzystanie Bonu dozwolone jest wyłącznie na terenie Polski.
Środki w ramach Bonu Turystycznego przyznawane są jednorazowo na każde dziecko w wysokości 500 zł lub 1 000 zł na każde dziecko niepełnosprawne.
Jak aktywować Bon Turystyczny 2023?
Bon Turystyczny przedłużony do marca 2023 pokryje koszty noclegów i udziału w imprezach turystycznych na takich samych zasadach, które obowiązywały przez cały czas trwania programu.
Chcąc skorzystać z przyznanego Bonu Turystycznego, należy zalogować się na swój profil PUE i aktywować świadczenie w zakładce “Polski Bon Turystyczny”. Po przejściu do nowej sekcji użytkownik powinien wybrać opcję “Mój bon”, a następnie podać swój adres e-mail oraz telefon i wcisnąć przycisk “Aktywuj bon”. W ten sposób zostanie wygenerowany kod do płatności Bonem Turystycznym.
Warto pamiętać, że w ramach programu, jakim jest Bon Turystyczny 2023 wniosek nie będzie potrzebny, o ile w zakładce PUE znajduje się opcja jego aktywowania. Gdy rodzic spełnia warunki niezbędne do przyznania świadczenia, ale na jego profilu nie ma możliwości aktywowania Bonu, należy złożyć odpowiednie pismo do ZUS.
Sprawdź szczegółową instrukcję wyjaśniającą jak aktywować Bon Turystyczny pod tym linkiem: https://zus-info.pl/jak-aktywowac-bon-turystyczny/
Infolinia Polski Bon Turystyczny 2023
W razie problemów z aktywacją Polskiego Bonu Turystycznego w 2023 roku warto rozważyć kontakt ze specjalnie uruchomioną w tym celu infolinią ZUS. Kontakt w sprawie Bonu Turystycznego można uzyskać pod numerem telefonu: 22 11 22 111 w godzinach od 7:00 do 20:00. Pytania można przekazywać również na adres mailowy: [email protected].
Co można opłacić Polskim Bonem Turystycznym w 2023 roku?
Zgodnie z treścią ustawy, Bon pokryje koszty wydatków na usługi realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium RP. Polski Bon Turystyczny w 2023 roku pokryje koszty takich wydatków jak:
- nocleg dziecka na terenie Polski (na przykład w czasie ferii zimowych),
- usługi przewodnika,
- wstęp do muzeów, galerii, skansenów,
- wyjazd kolonijny lub obóz sportowy na terenie Polski,
- udział w półkolonii,
- przejazd autokarem,
- jednodniowa wycieczka,
- zajęcia rekreacyjne.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że środki z Bonu Turystycznego nie muszą być wykorzystane w jednym miejscu. Kod płatności może być używany wielokrotnie aż do wyczerpania funduszy. Jeżeli płatność przekracza wartość bonu, różnica może być dopłacona w gotówce lub przelewem.
Płatności można dokonać również ze znacznym wyprzedzeniem. Usługa hotelarska może zostać opłacona bonem do 31 marca 2023 roku, a zrealizowana w kolejnych miesiącach.
Jak zapłacić bonem turystycznym ZUS?
Aktywowanie Bonu Turystycznego wygeneruje 16-cyfrowy kod, który zostanie przesłany na adres e-mail wskazany przy aktywacji. Otrzymany kod należy przekazać osobie obsługującej płatność w momencie opłacania wybranej usługi. Po wprowadzeniu przez nią kodu, na podany numer telefonu zostanie wysłana wiadomość SMS z kodem potwierdzającym wykorzystanie bonu. Ten numer również należy przekazać osobie obsługującej płatność. Podanie błędnego kodu SMS anuluje realizowaną płatność. W takiej sytuacji proces trzeba będzie przejść ponownie.
Czytaj więcej:
https://www.zus.pl/-/polski-bon-turystyczny-informacja-dla-osoby-uprawnionej?p_l_back_url=%2Fwyniki-wyszukiwania%3Fquery%3Dpolski%2Bbon
https://zus-info.pl/zus-bon-turystyczny-wniosek-przez-bank/
https://zus-info.pl/gdzie-mozna-wykorzystac-bon-turystyczny-lista-miejsc/
- 5Udostępnienia
- 5
Dawid_43
10 stycznia 2023 @ 14:50
Super