Dodatek pielęgnacyjny ZUS
Aktualizacja 15 maja 2023
W ZUS dodatek pielęgnacyjny stanowi formę świadczenia wypłacanego każdego miesiąca do emerytury lub renty. Środki przekazywane są osobom, które spełniły warunki ściśle określone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jakie wymagania trzeba spełnić, by państwo wypłaciło dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny dla emerytów i rencistów?
Komu przysługuje dodatek pielęgnacyjny?
Dodatek pielęgnacyjny w formie comiesięcznego świadczenia może zostać przyznany osobom posiadającym prawo do emerytury lub renty, które ukończyły 75 rok życia, albo są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Świadczenie stanowi formę wsparcia w pokryciu kosztów życia osób o całkowitej lub częściowej niezdolności do samodzielnego funkcjonowania.
Dodatek pielęgnacyjny po 75 roku życia
Po przekroczeniu 75 roku życia dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest emerytom z urzędu. Oznacza to, że nie ma konieczności składnia żadnego wniosku do ZUS. Nie ma również konieczności udowadniania całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Urząd poinformuje świadczeniobiorcę o ustaleniu prawa do pobierania dodatku drogą listową. Trzeba jednak pamiętać, że dodatek nie zostanie przyznany osobom przebywającym w instytucjach zapewniających nieodpłatne, całodobowe utrzymanie. Wyjątek stanowi sytuacja, w której emeryt spędza poza ośrodkiem co najmniej dwa tygodnie w miesiącu.
Dodatek pielęgnacyjny przy niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji
Osoby niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji podlegają innym zasadom ustalania prawa do dodatku pielęgnacyjnego. W tym przypadku konieczne będzie przesłanie do ZUS zestawu dokumentów, składającego się z:
- wniosku o przyznanie prawa do dodatku pielęgnacyjnego (wniosek o dodatek pielęgnacyjny ZUS EDP),
- dokumentacji medycznej lub innych dokumentów, które mogą mieć znaczenie w kontekście wydania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,
- zaświadczenia o stanie zdrowia OL-9 (wystawionego nie wcześniej niż miesiąc przed złożeniem wniosku).
Dokumenty mogą zostać złożone w dowolnie wybranej placówce ZUS. Sprawa zostanie rozpatrzona przez oddział odpowiedni ze względu na miejsce zamieszkania beneficjenta. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeanalizuje przesłane dokumenty i poinformuje wnioskodawcę o decyzji w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. W przypadku odmowy, wnioskodawcy przysługuje prawo do odwołania się od decyzji ZUS do Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?
Świadczenie, jakim jest dodatek pielęgnacyjny podlega corocznemu podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji. Oznacza to, że raz przyznany dodatek będzie zwiększał swoją wysokość każdego roku bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Waloryzacja następuje na początku marca. Bez względu na to, czy dodatek został przyznany po 75 roku życia, czy przez złożenie dokumentów, wysokość dodatku pielęgnacyjnego jest taka sama dla obu grup świadczeniobiorców.
Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny po 75 roku życia w 2023?
Wysokość dodatku pielęgnacyjnego od 1 marca 2023 roku wzrasta do kwoty 294,39 zł miesięcznie. Środki wypłacane są wraz z emeryturą lub rentą przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Czy dodatek pielęgnacyjny wlicza się do dochodu?
Beneficjenci powinni pamiętać, że dodatek pielęgnacyjny jest wolny od podatku dochodowego. Nie trzeba rozliczać go na żadnym formularzu PIT. Dodatek nie może również podlegać egzekucji sądowej ani administracyjnej.
To, czy dodatek pielęgnacyjny wlicza się do dochodu zależy jednak od interpretacji przepisów koniecznych do rozpatrzenia przy ubieganiu się o inne formy wsparcia. Przykładowo, ubiegając się o dodatek mieszkaniowy, dodatek pielęgnacyjny wliczany jest do dochodu, ponieważ nie znalazł się w katalogu wyłączeń.
Dodatek pielęgnacyjny a zasiłek pielęgnacyjny
W przeciwieństwie do dodatku pielęgnacyjnego wypłacanego przez ZUS zasiłek pielęgnacyjny wypłaca urząd miasta lub gminy. Pobieranie zasiłku pielęgnacyjnego uniemożliwia wypłatę dodatku pielęgnacyjnego przez ZUS i odwrotnie. Różnice obejmują między innymi zasady przyznawania świadczeń. Zasiłek mogą otrzymać:
- dzieci z niepełnosprawnością,
- osoby po ukończeniu 16 roku życia, jeżeli posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osoby po ukończeniu 16 roku życia, jeżeli posiadają orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności a niepełnosprawność powstała przed 21 rokiem życia,
- osoby po ukończeniu 75 roku życia.
Czytaj więcej:
Materiały opracowane na podstawie treści udostępnionych przez oficjalny portal Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu ułatwienia interpretacji przepisów dotyczących dodatku pielęgnacyjnego oraz jego waloryzacji.
ZUS dodatek pielęgnacyjny: https://www.zus.pl/swiadczenia/dodatki-do-swiadczen-emerytalno-rentowych/dodatek-pielegnacyjny
- 2Udostępnienia
- 2