Wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta
Aktualizacja 15 maja 2023
Co to jest wypłata gwarantowana ZUS?
Wypłata gwarantowana ZUS to jednorazowe świadczenie wypłacane osobom uposażonym po śmierci emeryta. Środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymać w sytuacji, gdy emeryt przed śmiercią spełniał określone warunki:
- Emeryt miał prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego lub do dnia poprzedzającego osiągnięcie tego wieku miał prawo do pobierania okresowej emerytury kapitałowej.
- Emeryt był posiadaczem subkonta ZUS, na którym gromadził środki.
- Emeryt nie pobierał emerytury kapitałowej.
Komu przysługuje wypłata gwarantowana ZUS?
Wypłata gwarantowana po śmierci emeryta przysługuje osobom, które przed śmiercią zostały przez niego wskazane jako osoby uposażone. Posiadanie statusu osoby uposażonej upoważnia do złożenia wniosku o wypłatę gwarantowaną EWG-P (lub EWG-M w przypadku małoletnich).
Jeżeli emeryt nie wyznaczył żadnej osoby uposażonej, prawo do pobrania wypłaty gwarantowanej z subkonta ZUS zyskuje jego małżonek, z którym pozostawał w ustroju wspólności majątkowej. W przypadku gdy emeryt w chwili śmierci nie posiadał takiego małżonka, prawo do wypłaty wchodzi w skład spadku.
Kiedy wypłata gwarantowana może być wypłacona?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmie się wypłaty świadczenia wyłącznie w sytuacji, gdy śmierć emeryta nastąpiła w ciągu trzech lat od miesiąca wypłacenia pierwszej emerytury. Śmierć w okresie przekraczającym trzy lata od tego miesiąca uniemożliwia uzyskanie wypłaty gwarantowanej osobom uposażonym. Środki nie wejdą także w skład spadku.
Ile wynosi wypłata gwarantowana ZUS?
W sprawie takiej jak wypłata gwarantowana z ZUS po śmierci emeryta kwota nie jest z góry określona. Wysokość wypłaty gwarantowanej z ZUS po śmierci emeryta zależna jest przede wszystkim od ilości środków zgromadzonych na subkoncie. W ustaleniu wysokości należnych środków może pomóc udostępniona przez ZUS formuła.
Wypłata gwarantowana ZUS — jak obliczyć wysokość świadczenia?
Obliczenie wysokości wypłaty gwarantowanej ZUS realizuje się na podstawie dokładnie opisanego wzoru:
Wypłata gwarantowana = stan subkonta – (liczba miesięcy pobieranej emerytury * stan subkonta / 37)
Na podstawie wzoru można stwierdzić, że kwota wypłaty gwarantowanej zmniejsza się za każdy miesiąc pobierania emerytury przed śmiercią.
Wypłata gwarantowana a podatek
Czy od wypłaty gwarantowanej z ZUS trzeba odprowadzić podatek? Okazuje się, że pobierając jednorazowe świadczenie nie ma obowiązku dokonywania żadnego zgłoszenia. Wpłacając środki na subkonto dokonuje się potrącenia podatku od osób fizycznych, więc ponowne jego naliczenie byłoby błędem. To ZUS rozlicza i odprowadza podatek od środków wpłacanych na subkonto.
Wniosek o wypłatę gwarantowaną ZUS
Jak uzyskać wypłatę gwarantowaną z ZUS po śmierci emeryta? Osoby uposażone powinny złożyć odpowiedni wniosek, który znajduje się w każdej placówce ZUS. Alternatywnie ze wzorem formularza można zapoznać się przez Internet dzięki edytowalnym plikom PDF umieszczonym na oficjalnej witrynie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Formularze dotyczące wypłaty gwarantowanej
Jakie druki związane są z uzyskaniem wypłaty gwarantowanej po śmierci emeryta?
- 7Udostępnienia
- 7