Subkonto ZUS
Aktualizacja 8 listopada 2022
Czym jest subkonto ZUS i jakie informacje są na nim zapisywane? Czy można wypłacić pieniądze z subkonta? Dowiedz się jak sprawdzić, czy ZUS założył dla Ciebie subkonto. Wypłata z subkonta ZUS po śmierci a podatek.
Subkonto ZUS co to jest?
Subkonto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to specjalnie wydzielona część konta ZUS, która tworzona jest dla wybranej grupy ubezpieczonych. Dla kogo ZUS prowadzi subkonto? Będą to ubezpieczeni:
- urodzeni po 1968 roku,
- urodzeni przed 1969 rokiem, którzy należą do Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Jakie informacje są zapisywane na subkoncie?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych gromadzi na subkoncie takie informacje jak:
- zwaloryzowana wysokość wpłaconych składek z uwzględnieniem odsetek za zwłokę i opłaty prolongacyjnej,
- kwota środków przekazanych przez OFE, która wynosi 51,5% umorzonych jednostek rozrachunkowych zapisanych na rachunku w OFE na dzień 31 stycznia 2014,
- kwota środków odpowiadająca wartości umorzonych przez OFE jednostek rozrachunkowych ze względu na ukończenie wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego,
- wysokość należnych i wpłaconych składek ZUS.
Dzielenie i wypłata środków na subkoncie
Środki które udało się zgromadzić na subkoncie ZUS dzieli i wypłaca się w sytuacji:
- śmierci osoby posiadającej subkonto
- umownego wyłączenia wspólności ustawowej
- ustania wspólności majątkowej w ciągu trwania związku małżeńskiego
- rozwodu
- unieważnienia związku małżeńskiego
W przypadku osób należących do OFE podział i wypłata środków odbywa się na podstawie zawiadomienia z funduszu. Wymienia się w nim osoby, między które środki zostaną podzielone oraz ich procentowe udziały.
Jeżeli ubezpieczony nie należał do OFE, wypłata i podział środków zgromadzonych na subkoncie dokonuje się na podstawie wniosku złożonego do ZUS. Sprawdź zasady uzupełniania wniosku o wypłatę środków z subkonta: Wniosek ZUS USS online
Jednorazowa wypłata z subkonta ZUS
Emeryci mają możliwość wyznaczenia osoby, której przysługuje jednorazowa wypłata środków z subkonta ZUS w razie śmierci świadczeniobiorcy. Posiadane w ZUS subkonto to konieczny do spełnienia warunek aby uposażyć osobie wypłatę gwarantowaną. Jest to więc nic więcej jak forma dziedziczenia środków odłożonych na subkoncie ZUS.
Wysokość wypłaty gwarantowanej obliczana jest jako różnica między kwotą środków będących podstawą obliczenia nowej emerytury (które są zapisane na subkoncie ZUS) a iloczynem liczby miesięcy które upłynęły od pierwszego miesiąca w którym wypłacano emeryturę do końca miesiąca w którym stwierdzono zgon i trzydziestej siódmej części kwoty zapisanej na subkoncie.
Poszukując informacji o takim temacie jak jednorazowa wypłata z subkonta ZUS forum osób ubezpieczonych w ZUS może być cennym źródłem informacji.
Dziedziczenie środków na subkoncie ZUS
Pieniądze odkładane na subkoncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podlegają dziedziczeniu. Jako spadkobiercy mogą zostać wyznaczone także osoby, z którymi ubezpieczony nie ma żadnej formalnej relacji. Po pieniądze można zgłosić się bez żadnych ograniczeń czasowych. W przypadku gdy zmarły nie ma żadnych spadkobierców, pieniądze trafiają do gminy na terenie której zdeklarowano jego ostatnie miejsce zamieszkania.
Warto zapoznać się z trzema przypadkami postępowania w sprawie dziedziczenia środków z subkonta ZUS:
- dziedziczenie środków w przypadku, gdy członek OFE nie osiągnął wieku emerytalnego – po śmierci ubezpieczonego należy poinformować fundusz o zgonie i złożyć wniosek o wypłatę z subkonta ZUS wraz z wymaganymi dokumentami. W takiej sytuacji OFE podzieli środki zgodnie z dyspozycją ubezpieczonego. Fundusz ma 14 dni na poinformowanie ZUS-u o złożonym wniosku. W momencie otrzymania informacji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma trzy miesiące na podział środków.
- dziedziczenie środków w przypadku, gdy członek OFE osiągnął wiek emerytalny – po śmierci ubezpieczonego środki są już zapisane na subkoncie. OFE nie rozpoczyna więc podziału środków. Podział środków następuje w momencie gdy rozwód, unieważnienie związku małżeńskiego lub śmierć nastąpiły nie później niż w dniu złożenia wniosku o emeryturę z tytułu osiągnięcia wieku emerytalnego, nabycia prawa do emerytury lub osiągnięcia wieku emerytalnego przez osoby posiadające ustalone prawo do okresowej emerytury kapitałowej.
- dziedziczenie środków w przypadku, gdy osoba ubezpieczona nie przystąpiła do OFE – po śmierci ubezpieczonego środki dzieli się zgodnie z informacjami ze złożonego przez osobę oświadczenia oraz wskazania na wniosek spadkobiercy. Zgodnie z zaleceniem ZUS, powinno się to zrobić na formularzu ZUS USS, który jest dostępny do pobrania na oficjalnej stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszej kolejności dzieli środki na subkoncie według zakresu, w jakim były przedmiotem majątku wspólnego. Pozostałe środki zgromadzone na subkoncie przekazywane są w zgodzie z wolą ubezpieczonego. Jeżeli ubezpieczony nie wskazał spadkobierców, środki zgromadzone na subkoncie zaliczają się do spadku.
Zmiana decyzji w sprawie składek OFE
Ubezpieczeni którzy są członkami Otwartego Funduszu Emerytalnego mają możliwość zmiany decyzji w sprawie składek OFE co cztery lata. Takie osoby stoją przed wyborem przekazywania całości lub zaledwie części składki na subkonto ZUS.
Jeżeli zamierzają nadal odkładać część środków do OFE, do funduszu trafia 2,92% podstawy wymiaru. W takiej sytuacji do subkonta jest zapisywana składka w wysokości 4,38% podstawy wymiaru składki.
W przypadku gdy ubezpieczony nie złożył oświadczenia o przekazywaniu składek do OFE, na subkonto trafia 7,3% podstawy wymiaru składek.
Wypłata z subkonta ZUS po śmierci a podatek
Od wypłacanej po śmierci członka Otwartego Funduszu Emerytalnego kwoty pobiera się zryczałtowany podatek w wysokości 19%. Decydują o tym przepisy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.
FAQ - Często zadawane pytania
-
Aby przekonać się, czy osoba ubezpieczona posiada subkonto ZUS, wystarczy zalogować się na swoje konto PUE i przejść do zakładki “Panel ubezpieczonego” gdzie znajduje się opcja “Informacje o stanie konta ubezpieczonego”. Znajdują się tam wszystkie niezbędne wiadomości na temat posiadanego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Czytaj więcej:
ZUS subkonto: https://www.zus.pl/pracujacy/twoje-konto-w-zus/subkonto