Zmiana formy opodatkowania a ubezpieczenie zdrowotne ZUS 2023
Aktualizacja 15 maja 2023
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne ZUS obliczana jest w oparciu o formę opodatkowania wybraną przez przedsiębiorcę. Z tego względu wybranie innego sposobu rozliczeń może mieć wpływ na wysokość należności. Ile zapłacą przedsiębiorcy, którzy zmienili formę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej od 1 stycznia 2023 roku? Sprawdź jak obliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne ZUS za styczeń 2023.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne ZUS 2023
Zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, przedsiębiorcy płacą składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości zależnej od wybranej przez nich formy opodatkowania dochodu z prowadzonej działalności. Aktualne tabele wysokości podstawy wymiaru składki zdrowotnej ZUS 2023 ułatwiają ustalenie należności. Co jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca zmienił formę opodatkowania od nowego roku kalendarzowego? Jak ustalić wysokość składki zdrowotnej za styczeń 2023?
Zmiana formy opodatkowania a wysokość składki zdrowotnej ZUS za styczeń 2023
Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2023 zmienili formę opodatkowania, powinni rozliczyć ten miesiąc zgodnie z zasadami ustalonymi dla nowej formy opodatkowania. Oznacza to, że nowa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne powinna zostać uwzględniona w tym samym miesiącu, w którym nastąpiła zmiana formy opodatkowania.
Zmiana formy opodatkowania – przykłady
W swoim komunikacie ZUS przedstawił kilka sytuacji, które wyjaśniają konkretnej grupie przedsiębiorców zasady postępowania przy zmianie formy opodatkowania. Z tego względu płatnicy nie muszą zapoznawać się z całością komunikatu, a tylko tą częścią, która dotyczy ich bezpośrednio.
Zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt
W przypadku płatników, którzy w 2022 roku stosowali opodatkowanie według skali podatkowej albo podatku liniowego, a w 2023 roku wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Zmiana formy na ryczałt zobowiązuje przedsiębiorcę do ustalenia miesięcznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 60%, 100% lub 180% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Należy uwzględnić także wypłaty z zysku, w zależności od:
- wysokości uzyskanych przychodów w styczniu 2023 roku, albo
- wysokości przychodów z roku 2022 (w przypadku zadeklarowania opłacania składek na podstawie przychodów z poprzedniego roku).
Zmiana formy opodatkowania z ryczałtu na zasady ogólne
Dotyczy przedsiębiorców, którzy w 2022 roku stosowali opodatkowanie ryczałtem, a w 2023 roku zdecydowali się na rozliczanie według skali podatkowej albo podatkiem liniowym.
W tym przypadku za styczeń 2023 roku przedsiębiorca powinien ustalić podstawę wymiaru składki na podstawie wysokości dochodu z poprzedniego miesiąca. Ponieważ jest to pierwszy miesiąc w nowej formie opodatkowania, płatnik nie osiągnął w poprzednim miesiącu dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych. Podstawa wymiaru składki za styczeń 2023 będzie więc wynosiła 3010 zł (minimalne wynagrodzenie obowiązujące na dzień 1 lutego 2022).
Zmiana formy opodatkowania ze skali na podatek liniowy
W sytuacji, gdy płatnik składek w 2022 roku rozliczał się według skali, ale w 2023 roku wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym. Te same zasady stosuje się także w odwrotnej sytuacji, gdy zmiana dotyczyła przejścia z podatku liniowego na skalę.
Przedsiębiorca znajdujący się w opisanej sytuacji zobowiązany jest do ustalenia podstawy wymiaru składki na podstawie wysokości dochodu z poprzedniego miesiąca. Ponieważ w poprzednim miesiącu płatnik nie osiągnął dochodów objętych podatkiem liniowym, podstawa wymiaru za styczeń 2023 będzie wynosiła 3010 zł (minimalne wynagrodzenie na dzień 1 lutego 2022).
Wysokość składki dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wynosi 4,9%, ale należy pamiętać o zasadzie, zgodnie z którą składka nie może być niższa od kwoty 9% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego. Z tego względu składka za styczeń 2023 roku musi być obliczona jako 9% podstawy wymiaru (3010 zł).
Kiedy rozliczyć z ZUS składkę zdrowotną za styczeń 2023?
Terminy opłacania składek ZUS i przekazywania dokumentów rozliczeniowych za styczeń 2023 to kolejno:
- 5 lutego 2023 (spółki gminne, instytucje kultury, placówki oświatowe, powiatowe służby, inspekcje),
- 15 lutego 2023 (płatnicy posiadający osobowość prawną, spółki, uczelnie, kościoły),
- 20 lutego 2023 (przedsiębiorcy, właściciele spółek osobowych).
Warto pamiętać, że dokonując rozliczenia rocznego w kwietniu 2023 roku płatnicy będą zobowiązani do sporządzenia dokumentów w kontekście dwóch różnych form opodatkowania. Nie dotyczy to jedynie tej grupy płatników, która przeszła z zasad ogólnych na opodatkowanie ryczałtem.
Czytaj więcej:
Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2023 r. dla przedsiębiorców, którzy zmienili formę opodatkowania: https://www.zus.pl/-/podstawa-wymiaru-sk%C5%82adki-na-ubezpieczenie-zdrowotne-za-stycze%C5%84-2023-r.-dla-przedsi%C4%99biorc%C3%B3w-kt%C3%B3rzy-zmienili-form%C4%99-opodatkowania?redirect=%2F
- 9Udostępnienia
- 9