Obowiązkowe konto PUE ZUS od 1 stycznia 2023
Aktualizacja 15 maja 2023
Od 1 stycznia 2023 roku przedsiębiorcy zostaną zobowiązani do założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Kogo dotyczy nowy obowiązek i jakie konsekwencje czekają płatników składek, którzy nie założą konta PUE? Od kiedy obowiązkowe konto PUE?
Co to jest PUE ZUS?
Platforma Usług Elektronicznych PUE to system informatyczny ZUS, za pomocą którego zarówno osoby ubezpieczone jak i pracodawcy mogą rozwiązywać swoje sprawy z urzędem bez wychodzenia z domu. System stanowi wygodną metodę prowadzenia korespondencji z urzędem. Platforma pozwala między innymi na:
- tworzenie i przekazywanie dokumentów,
- wgląd do informacji zapisanych na koncie ZUS,
- kontrolowanie zwolnień lekarskich pracowników,
- uzyskiwanie odpowiedzi na złożone wnioski,
- zarezerwowanie wizyty w placówce ZUS,
- zarezerwowanie e-wizyty
Nowe obowiązki dla płatników składek ZUS
Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, założenie konta PUE może stać się obowiązkowe dla wszystkich płatników składek. ZUS uzasadnia tę decyzję koniecznością usprawnienia rozwiązywania wszelkich spraw między płatnikami a urzędem. W związku z tym, od 1 stycznia 2023 roku ma wejść w życie przepis zobowiązujący do posiadania konta w usłudze PUE dla płatników. Korzystanie z platformy będzie obligatoryjne, ponieważ to właśnie tam będzie trafiała wszelka korespondencja z ZUS. Do założenia obowiązkowego profilu PUE ZUS są zobowiązani wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Oznacza to, że płatnicy składek opłacający składki tylko za siebie także będą musieli posiadać aktywny profil PUE. Do tej pory obowiązek posiadania PUE dotyczył wyłącznie przedsiębiorców zatrudniających więcej niż 5 osób. Wszyscy przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych mają obowiązek przekazania dokumentów niezbędnych do prowadzenia kont płatnika i ubezpieczonych przez niego pracowników w formie elektronicznej.
Przepisy dotyczące obowiązkowego konta PUE
Jakie przepisy wymuszają na przedsiębiorcach, by posiadali obowiązkowy profil PUE? Wszelkie regulacje zapisano w ustawie z 24 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, Art. 47b. Znajdujące się w niej przepisy głoszą, że:
- Płatnik składek ma obowiązek założenia profilu informacyjnego w systemie teleinformatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- W razie niezałożenia profilu, konto na PUE zostanie automatycznie założone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- Płatnik składek ma obowiązek utrzymywania aktywnego profilu teleinformatycznego ZUS w czasie prowadzenia rozliczeń z urzędem,
- Płatnik ma obowiązek przekazania ZUS adresu elektronicznego (np. adres e-mail).
Jakie konsekwencje grożą za niezałożenie profilu PUE?
Osoby, które nie założą samodzielnie obowiązkowego profilu PUE do 30 grudnia 2022 roku nie muszą martwić się o konsekwencje karne. Zgodnie z treścią ustawy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam stworzy odpowiedni profil i udostępni go płatnikowi w ciągu jednego roku kalendarzowego. Obowiązkowe konto PUE zostanie więc założone bez względu na wolę płatnika. Przedsiębiorca pozostaje zobowiązany do aktywnego korzystania z posiadanego profilu.
Informacje o obowiązkowym profilu PUE
Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać dodatkowe informacje na temat najnowszych przepisów, mogą uzyskać wsparcie ZUS poprzez jeden z wielu kanałów komunikacji:
- kontakt z infolinią ZUS pod numerem: 22 560 16 00,
- wiadomość e-mail na adres: [email protected]
- osobista wizyta w dowolnie wybranej placówce ZUS,
- kontakt z doradcą płatnika składek ZUS,
- wideorozmowa z konsultantem, czyli e-wizyta.
Kontakt z ZUS może pomóc zapoznać się z działaniem platformy PUE zanim korzystanie z niej stanie się obowiązkowe. Zarówno doradca płatnika składek jak i konsultanci infolinii są w stanie udzielić najważniejszych informacji. Czytaj więcej: Obowiązkowy profil PUE ZUS: https://orka.sejm.gov.pl/proc9.nsf/ustawy/1188_u.htm
- 2Udostępnienia
- 2