PIT ZUS dla świadczeniobiorców za 2022 rok
Aktualizacja 15 maja 2023
26 stycznia 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę PIT-ów dla świadczeniobiorców. Deklaracje podatkowe zostaną przekazane do kilku milionów emerytów, rencistów i pozostałych klientów ZUS do końca lutego 2023. Kto otrzyma deklarację podatkową PIT z ZUS? Jak uzyskać dostęp do PIT-u z ZUS w 2023 roku?
Kto otrzyma PIT z ZUS?
Jak co roku, na przełomie stycznia i lutego rozpoczyna się wysyłka dokumentów rozliczeniowych do klientów ZUS. Dokument zostanie sporządzony dla każdej osoby, która co najmniej jeden raz pobrała świadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ubiegłym roku. Oznacza to, że do 1 marca 2023 roku wszyscy, którzy choćby raz odebrali środki pieniężne z ZUS w 2022 roku otrzymają dokument potwierdzający wysokość przekazanych środków.
Jakie są rodzaje PIT-ów z ZUS?
ZUS przekazuje trzy rodzaje dokumentów rozliczeniowych: PIT-40A, PIT-11A oraz PIT-11. To, jaki dokument otrzyma świadczeniobiorca zależy od indywidualnych okoliczności.
Komu ZUS wystawi PIT-40A?
Dokument PIT-40A otrzymają przede wszystkim emeryci oraz renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia wykazano u nich niedopłatę podatku lub rozliczenie wyniosło zero złotych. Rozliczenie w tej formie otrzymają również świadczeniobiorcy pobierający zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne albo rentę socjalną.
Formularz PIT-40A trafi także do świadczeniobiorców zamieszkałych w państwach, z którymi Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z odrębną stawką podatku z tytułu uzyskiwania w Polsce świadczeń emerytalno-rentowych. Zgodnie z konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania, wartość ta wyniesie 10% w Belgii oraz 15% w Kanadzie.
Kto otrzyma PIT-11A?
Informacja o dochodach PIT-11A z ZUS dotyczy osób, które pobierały inne świadczenia niż wymienione w punkcie opisującym formularz PIT-40A. Do tej grupy zaliczają się między innymi zasiłki chorobowe i macierzyńskie. PIT-11A otrzymają także osoby, które w momencie rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS.
Dokument zostanie wysłany również do osób, które:
- nie pobierały świadczeń do końca roku kalendarzowego,
- złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze rozliczania podatku z małżonkiem i dziećmi,
- złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek wg. wyższej skali podatkowej
- złożyły wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.
Warto zaznaczyć, że ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. W takiej sytuacji otrzymają oni druk PIT-11A i zwrot nadpłaconych środków z urzędu skarbowego. Zwrotu podatku można spodziewać się w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego.
Dla kogo PIT-11 z ZUS?
ZUS wystawi PIT-11 dla osób, które w 2022 roku pobrały świadczenie należne po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu albo ugody.
Jak uzyskać dostęp do PIT ZUS za 2022 rok?
PIT-y z ZUS przesyłane są przez Biuro Poligrafii drogą pocztową. Co więcej, na życzenie interesanta w każdej placówce ZUS może zostać wydany duplikat PIT-u. Świadczeniobiorcy otrzymają jednak dostęp do wystawionego PIT-u za pośrednictwem Portalu Usług Elektronicznych ZUS.
PIT ZUS na PUE
Osoby, którym ZUS wypłacał środki, mają możliwość pobrania swojego PIT-u przez PUE. Aby wyświetlić dokument, należy zalogować się na swój profil PUE, wybrać zakładkę “Świadczeniobiorca” i “Formularze PIT”. Znajdują się tam wszystkie rozliczenia wystawione do tej pory przez ZUS. Dokument w formie PDF może zostać zapisany na dysku komputera i wydrukowany w dowolnym momencie.
Czytaj więcej:
PIT ZUS dla emerytów i rencistów za 2022 rok: https://www.zus.pl/-/zus-rozpocz%C4%85%C5%82-wysy%C5%82k%C4%99-pit-%C3%B3w-dla-%C5%9Bwiadczeniobiorc%C3%B3w?redirect=%2Fo-zus%2Faktualnosci
- 4Udostępnienia
- 4