Świadczenie honorowe ZUS
Aktualizacja 15 maja 2023
Osoby, które ukończyły sto lat życia mogą liczyć na dodatkowe środki z ZUS. Świadczenie honorowe to specjalny dodatek do emerytury lub renty przyznawany wszystkim stulatkom. W większości przypadków dodatek przyznawany jest automatycznie, wyróżnia się jednak sytuacje, w których konieczne będzie złożenie specjalnego wniosku. Sprawdź ile wynosi świadczenie honorowe ZUS i jak uzyskać należność.
Co to jest świadczenie honorowe?
Zgodnie z definicją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, świadczenie honorowe przyznawane jest osobom, które ukończyły 100 lat życia. Pieniądze z tego tytułu wypłacane są obecnie około 2,7 tys. osób w Polsce. W większości przypadków świadczenie przyjmuje formę dodatku do emerytury lub renty, ale nie jest to warunek konieczny. Osoba, która nie odłożyła na koncie ZUS kwoty wystarczającej do przyznania emerytury, może otrzymać świadczenie honorowe. Podlega wtedy jednak innym procedurom niż emeryci czy renciści.
Ile wynosi świadczenie honorowe ZUS?
Kwota, jaką ZUS przekazuje w ramach świadczenia honorowego to obecnie 4 944,79 zł brutto. Środki wypłacane są dożywotnio każdego miesiąca od przekroczenia setnego roku życia. Wysokość świadczenia nie jest zależna od kwoty pobieranej emerytury, okresów składkowych ani nieskładkowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji.
Od 1 marca 2023 roku kwota świadczenia honorowego ulega podwyższeniu. Wszystkie osoby, które przekroczą 100 lat życia po wyznaczonym terminie, będą otrzymywały już 5 540,25 zł brutto. Podwyżka nie obejmie jednak seniorów, którym świadczenie zostało przyznane już wcześniej. Nowa kwota świadczenia honorowego ZUS dotyczy wyłącznie nowych stulatków.
Kto wypłaca świadczenie dla stulatków?
Wypłatą świadczeń honorowych zajmuje się:
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
- resortowy zakład emerytalny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- resortowy zakład emerytalny Ministerstwa Obrony Narodowej.
To, który organ wypłaci środki zależy od indywidualnej sytuacji seniora. Świadczenie przekazuje się jako dodatek do pobieranej emerytury lub renty, którą można otrzymywać z wymienionych powyżej instytucji.
Kiedy ZUS przyzna świadczenie honorowe?
W przypadku emerytów i rencistów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie przyzna świadczenie honorowe po przekroczeniu 100 lat życia. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób, które nie odłożyły na swoim koncie ZUS wystarczającej sumy składek. Osoby niepobierające emerytury ani renty powinny złożyć do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia honorowego po spełnieniu wyznaczonego warunku. Złożenie dokumentu może zostać zrealizowane osobiście lub z pomocą pełnomocnika.
Jak złożyć wniosek o świadczenie honorowe?
W celu złożenia wniosku o świadczenie honorowe należy udać się osobiście do najbliższej placówki ZUS lub wyznaczyć w tym celu uprawnionego pełnomocnika. Wniosek może zostać złożony ustnie do protokołu, który wypełni pracownik ZUS.
Przyszłość świadczenia honorowego
Świadczenie honorowe dla 100 latków staje się tematem dyskusji w sejmie. Pojawiają się głosy ekspertów wskazujące, że wypłacanie świadczenia w różnej wysokości jest dyskryminujące dla seniorów. Osoby, które przekroczyły granicę wieku wcześniej niż przed podwyżką stawek nie mogą obecnie liczyć na podwyższenie kwoty świadczenia. Sugerowane rozwiązanie zakłada waloryzację kwoty świadczenia honorowego dla wszystkich, przy jego jednoczesnym obniżeniu do kwoty minimalnej emerytury ZUS. Dodatkowo świadczenie miałoby być wypłacane jedynie tym osobom, które mieszkały w Polsce co najmniej 20 lat. Wątpliwości budzi również fakt braku regulacji prawnych w kontekście owego świadczenia. Biorąc pod uwagę analizy demograficzne, liczba stulatków w Polsce może zwiększać się każdego roku. W związku z tym reforma świadczenia honorowego nie wydaje się odległą wizją.
Czytaj więcej:
Świadczenie honorowe ZUS: https://www.zus.pl/slownik/-/letter/%C5%9A/swiadczenie-z-tytulu-ukonczenia-100-lat-zycia/269162
- 2Udostępnienia
- 2