Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS
Aktualizacja 1 września 2022
Zdarza się, że przedsiębiorca potrzebuje uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Koniecznością okazuje się złożenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedniego wniosku, a dokładnie dokumentu ZUS RWN. Sprawdź jak krok po kroku uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu z ZUS.
Jakie informacje zawiera zaświadczenie o niezaleganiu?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych sprawdza stan rozliczeń na podstawie posiadanych dokumentów oraz informacji zawartych na koncie płatnika składek. W ZUS niezaleganie może więc być szybko sprawdzone. W przypadku gdy zadłużenie nie występuje, otrzyma się dokument zawierający informacje o niezaleganiu w opłacaniu składek na:
- ubezpieczenia społeczne
- FEP (Fundusz Emerytur Pomostowych)
- ubezpieczenia zdrowotne
- FP (Fundusz Pracy)
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS?
Do uzyskania dokumentu trzeba się odpowiednio przygotować. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że zaświadczenie o niezaleganiu otrzyma tylko w przypadku, gdy jego firma była zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że musi znajdować się w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Jeżeli ten warunek nie zostanie spełniony, przesłanie wniosku o wydanie dokumentu zostanie umorzone. W odpowiedzi otrzymuje się wtedy informację o tym, że firma nie została wpisana do rejestru płatników ZUS.
Istnieją trzy metody złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ZUS:
- przez Platformę Usług Elektronicznych
- osobiście, w placówce urzędu
- pocztą tradycyjną
Metody różnią się między sobą koniecznymi do podjęcia krokami. Uzyskanie zaświadczenia o niezaleganiu jest jednak możliwe w każdy wymieniony wcześniej sposób.
Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS opłata
W ZUS zaświadczenie o niezaleganiu wydawane jest bezpłatnie.
Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS PUE
Aby uzyskać zaświadczenie drogą internetową, płatnik składek musi być zarejestrowany na Platformie Usług Elektronicznych. ZUS zaświadczenie o niezaleganiu online można uzyskać w bardzo przystępny sposób. Co powinien przygotować, by sprawnie rozwiązać swój problem?
- Hasło i login do swojego konta PUE
- Certyfikat kwalifikowany lub inne narzędzia potrzebne do weryfikacji tożsamości, na przykład login i hasło do Profilu Zaufanego ePUAP
Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu przez PUE?
- Logowanie płatnika składek do PUE
- Wniosek o niezaleganiu ZUS PUE można znaleźć poprzez przejście do zakładki Płatnik
- W katalogu usług należy wybrać opcję Złożenie dokumentu ZUS-RWN
- Uzupełnienie danych w elektronicznym wniosku (zaświadczenie o niezaleganiu ZUS online) i określenie dyspozycji sposobu odbioru zaświadczenia. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie uzyskanie odpowiedzi przez PUE, jednak można zdecydować się na przesłanie dokumentu w formie papierowej lub z odbiorem osobistym w wybranej placówce ZUS
- Podpisanie wniosku z wykorzystaniem Profilu Zaufanego ePUAP, certyfikatem kwalifikowanym lub elektronicznym dowodem osobistym
- Przesłanie uzupełnionego wniosku do ZUS przez PUE
Odpowiedź ZUS na otrzymany wniosek
Jeżeli przedsiębiorca zaznaczył opcję, że pragnie otrzymać odpowiedź w formie elektronicznej, zostanie powiadomiony o jej otrzymaniu przez SMS lub podany adres e-mail. Po zalogowaniu do PUE powinien podpisać Urzędowe Poświadczenie Doręczenia. W ten sposób uzyska dostęp do zaświadczenia o niezaleganiu. W ZUS PUE zaświadczenie o niezaleganiu jest do wglądu o każdej porze dnia.
W przypadku wybrania opcji otrzymania dokumentu pocztą tradycyjną, odpowiedź dotrze do przedsiębiorcy listem.
Jeżeli płatnik składek postanowił odebrać dokument osobiście, powinien udać się do placówki w której złożył wymagany wniosek. Nieodebrany dokument trafi do akt prowadzonej działalności.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może także odmówić wydania zaświadczenia. Otrzymuje się wtedy dokument zawierający podjętą przez ZUS decyzję, od której przedsiębiorca może się odwołać.
Jaki jest czas odpowiedzi ZUS?
Po otrzymaniu wniosku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udziela odpowiedzi bez zbędnej zwłoki. Zaświadczenie ZUS o niezaleganiu otrzymuje się nie później niż 7 dni od daty wpływu wniosku. Zdarzają się także sytuacje, w której zaświadczenie o niezaleganiu wystawiane jest niemal od ręki.
Wniosek o niezaleganiu ZUS w urzędzie
Jakie dokumenty będą potrzebne, by uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w placówce ZUS?
- Uzupełniony wniosek o niezaleganiu ZUS w formie papierowej. Druk można pobrać z oficjalnej strony ZUS, uzyskać bezpośrednio w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub uzupełnić elektronicznie przez PUE i wydrukować dzięki usłudze “Złożenie dokumentu RWN”
- Dowód osobisty lub paszport w celu potwierdzenia tożsamości płatnika
- Jeżeli przedsiębiorca chce upoważnić kogoś do odbioru dokumentu, musi złożyć upoważnienie
- Dowody wpłat składek, w przypadku gdy zostały wpłacone w ciągu 7 dni przed złożeniem wniosku o niezaleganie
Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w placówce ZUS?
- Uzupełnienie wniosku RWN o wydanie zaświadczenia
- Określenie we wniosku dyspozycji sposobu odbioru zaświadczenia (osobiście w placówce, pocztą, w formie elektronicznej przez PUE)
- Dostarczenie podpisanego dokumentu do placówki osobiście lub przez wyznaczonego pełnomocnika
- Aby ułatwić proces składania dokumentów, istnieje możliwość rezerwacji wizyty w oddziale ZUS przez PUE
Odpowiedź ZUS na wniosek o niezaleganiu
Przedsiębiorca może odebrać dokument osobiście lub przez pełnomocnika. Wybierając opcję odbioru w placówce ZUS, warto pamiętać o tym, że nieodebrane dokumenty zostaną dołączone do akt firmy.
Jeżeli wybrano opcję przesłania dokumentu z odpowiedzią pocztą tradycyjną, wystarczy poczekać na odpowiedź ZUS.
W przypadku wyboru uzyskania odpowiedzi drogą elektroniczną, przedsiębiorca zostanie poinformowany o pojawieniu się dokumentu przez e-mail lub SMS. Ta opcja wymaga posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Zdarzają się sytuacje, w których ZUS odmawia wydania zaświadczenia. Dokument zawierający decyzję zostanie dostarczony w sposób zgodny z preferowaną przez przedsiębiorcę metodą kontaktu, którą zawarł w składanym wniosku. Od decyzji ZUS można się odwołać.
Kiedy można liczyć na odpowiedź ZUS?
Urząd odpowiada na otrzymany wniosek bez zbędnej zwłoki. Decyzja zostanie przesłana nie później niż w 7 dni od daty wpływu wniosku do ZUS. Zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu może być w niektórych przypadkach udostępnione od ręki.
Wniosek o niezaleganie ZUS pocztą tradycyjną
Jakie dokumenty należy przygotować w sytuacji, gdy płatnik składek pragnie uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu przez pocztę?
- Uzupełniony wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu ZUS w formie papierowej, który można pobrać z oficjalnej strony ZUS lub przez Internet z wykorzystaniem PUE (w usłudze “Złożenie dokumentu RWN”)
Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu pocztą?
- Należy przygotować uzupełniony do ZUS wniosek o niezaleganiu w formie papierowej
- Przedstawienie preferowanej metody uzyskania odpowiedzi ZUS (odbiór osobisty w placówce, listownie lub drogą elektroniczną po zalogowaniu do PUE)
- Przesłanie kompletu dokumentów pocztą do wybranego oddziału ZUS
Odpowiedź ZUS na odebrany wniosek RWN
Przedsiębiorca który wybrał metodę uzyskania odpowiedzi ZUS pocztą tradycyjną, powinien oczekiwać na nadejście korespondencji z urzędu.
W przypadku gdy zdecydował się na odbiór osobisty w placówce, powinien udać się do wybranego oddziału lub wyznaczyć w tym celu pełnomocnika.
Wybierając odbiór drogą elektroniczną, przedsiębiorca otrzyma powiadomienie o odpowiedzi w formie wiadomości e-mail lub SMS. Po zalogowaniu do PUE należy potwierdzić odbiór dokumentu za pomocą UPD, co umożliwi wgląd do formularza ZUS.
W przypadku odmowy udzielenia zaświadczenia, odpowiedź trafi do przedsiębiorcy w preferowany przez niego sposób kontaktu z urzędem. Decyzja nie jest ostateczna – można się od niej odwołać zgodnie z pouczeniem które zawiera się w decyzji.
Odpowiedź ZUS trafi do przedsiębiorcy w ciągu 7 dni od daty wpłynięcia wniosku RWN do urzędu. Zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS wystawia się bez zbędnej zwłoki.
Podstawa prawna:
Dz. U. z 2019 r. poz. 300, czyli Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 z późniejszymi zmianami, czyli art. 217-219 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku (Kodeks postępowania administracyjnego)
Źródła:
ZUS zaświadczenie o niezaleganiu druk: https://www.zus.pl/wzory-formularzy/firmy/rozliczenia-konta-i-zwroty-skladek/-/publisher/details/1/wniosek-rwn/ZUS-EWN
https://www.zus.pl/firmy/rozliczenia-z-zus/opis-spraw/-/publisher/details/1/jak-uzyskac-zaswiadczenie-o-niezaleganiu-w-oplacaniu-skladek/113702
- 2Udostępnienia
- 2