Skip to content

Oświadczenie EPD-16

Druk EPD-16 ZUS

Co to jest druk EPD-16?

Formularz EPD-16 to oświadczenie / wycofanie oświadczenia o zamiarze opodatkowania dochodów łącznie z małżonkiem lub dzieckiem. Dokument składa się w sytuacji, gdy małżonek ma zamiar rozliczyć PIT wspólnie ze swoim małżonkiem albo dzieckiem. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy:

  • drugi małżonek nie osiągnie żadnych dochodów, które łączą się dochodami wnioskodawcy, a jego dochody nie przekraczają górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej, 
  • drugi małżonek osiągnie dochody nieprzekraczające górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej, które łączą się dochodami wnioskodawcy, ale jego dochody przekraczają górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.

Druk EPD-16 wykorzystuje się również w celu wycofania uprzednio złożonego oświadczenia.

Kto składa EPD-16 ZUS?

W ZUS wspólne rozliczenie małżonków jest możliwe. Oświadczenie EPD-16 składa osoba, która chce rozliczać podatek dochodowy wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem. Dokument powinien zostać złożony przez osobę osiągającą dochód, na której będzie spoczywał obowiązek rozliczenia. W sytuacji, gdy małżonkowie osiągają podobny dochód nieprzekraczający granicy pierwszego przedziału skali podatkowej, nie ma znaczenia kto złoży oświadczenie.

Kiedy składa się wniosek EPD-16?

Oświadczenie o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem, podobnie jak inne formularze dotyczące opodatkowania dochodów, należy przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przed końcem bieżącego roku rozliczeniowego. Biorąc pod uwagę możliwość złożenia korekty do druku, warto złożyć druk z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Jak złożyć dokument EPD-16?

Oświadczenie o rozliczaniu się z dzieckiem EPD-16 może zostać złożone w ZUS na cztery różne sposoby:

  • osobista wizyta w oddziale ZUS,
  • przesłanie formularza EPD-16 pocztą,
  • skorzystanie z pomocy pełnomocnika,
  • złożenie dokumentu przez PUE ZUS.

W zależności do wybranej metody prowadzenia korespondencji z urzędem czas uzyskania odpowiedzi na oświadczenie może się różnić.

Druk EPD-16 elektronicznie

Dokument EPD-16 został udostępniony na oficjalnej stronie instytucji ubezpieczeniowej. Osoby zainteresowanie uzyskaniem czystego wzoru EPD-16 bez wychodzenia z domu mogą pobrać dokument lub uzupełnić go w przeglądarce. Po uzupełnieniu pól formularza należy przesłać go do ZUS pocztą lub dostarczyć osobiście do najbliższej jednostki terenowej.

EPD-16 przez PUE

Oświadczenie o zamiarze opodatkowania dochodów łącznie z małżonkiem lub dzieckiem może zostać złożone przez PUE. Wystarczy zalogować się do usługi na aktywny profil, wygenerować druk, uzupełnić pola formularza i przesłać je do systemu informatycznego ZUS. Wymaga to jednak posiadania co najmniej jednej metody elektronicznego poświadczania tożsamości.

Jak wypełnić druk ZUS EPD-16?

Oświadczenie / wycofanie oświadczenia o zamiarze opodatkowania dochodów łącznie z małżonkiem lub dzieckiem składa się za pośrednictwem dokumentu EPD-16:

Dokument EPD-16

Zobacz więcej:

Oświadczenie / wycofanie oświadczenia o zamiarze opodatkowania dochodów łącznie z małżonkiem lub dzieckiem do pobrania: https://www.zus.pl/documents/10182/788036/EPD-16_wypelnij.pdf/05a32493-f07d-497a-af71-b2fce02fcc96?t=1656656685978

 

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 13

Brak głosów - oceń jako pierwszy!