Skip to content

Wniosek EPD-17

Druk EPD-17

Co to jest druk EPD-17?

Dokument EPD-17 to wniosek o obliczanie i pobieranie w ciągu roku wyższej zaliczki na podatek dochodowy. Formularz składa się w sytuacji, gdy wnioskodawca chce, aby ZUS od wypłacanego świadczenia emerytalno-rentowego obliczał i pobierał w ciągu roku wyższą zaliczkę na podatek od dochodu. Taka decyzja może być uzasadniona w sytuacji, gdy podatnik ma pewność, że jego dochód przekroczy próg podatkowy i stawka 17% będzie zdecydowanie zbyt niska. Złożenie wniosku skutkuje koniecznością samodzielnego rozliczania się z urzędem skarbowym.

Kto składa EPD-17 ZUS?

Złożenie formularza EPD-17 leży w gestii świadczeniobiorcy. Dokument przekazuje podatnik, któremu ZUS wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe. Zmiana sposobu obliczania zaliczki nastąpi od miesiąca następującego po miesiącu złożeniu oświadczenia.

Kiedy składa się wniosek EPD-17?

ZUS nie przewidział konkretnego terminu na złożenie EPD-17, jednak warto dokonać tego przed końcem roku podatkowego. Wskazanym jest złożyć druk ZUS EPD-17 w miesiącu poprzedzającym zamiar opłacenia zaliczki na podatek według podwyższonej skali podatkowej.

Jak złożyć dokument EPD-17?

Wyróżnia się cztery podstawowe metody prowadzenia korespondencji z urzędem:

  • osobista wizyta w placówce ZUS,
  • skorzystanie z pomocy pełnomocnika,
  • przesłanie druku pocztą lub przez polski urząd konsularny,
  • złożenie formularza EPD-17 przez PUE

Druk EPD-17 elektronicznie

Aktualny wzór dokumentu EPD-17 dostępny jest w formie elektronicznej na oficjalnej stronie urzędu. Zainteresowane podmioty mogą skorzystać z wyszukiwarki dokumentów, by odnaleźć odpowiedni druk. EPD-17 w postaci pliku PDF uzupełnia się w przeglądarce lub z wykorzystaniem innego programu do edycji dokumentów. Po uzupełnieniu pól dokumentu należy go wydrukować i osobiście podpisać. Następnie może zostać przesłany pocztą lub dostarczony do wybranego oddziału.

EPD-17 przez PUE

Postępująca informatyzacja ZUS sprawiła, że dokument EPD-17 dostępny jest także na Platformie Usług Elektronicznych. Podatnicy posiadający dostęp do usługi mogą zalogować się na swój profil, odnaleźć druk na liście i przejść do uzupełniania pól. Przesłanie dokumentów jest możliwe wyłącznie z wykorzystaniem elektronicznych metod poświadczania tożsamości, na przykład Profil Zaufany ePUAP.

Jak wypełnić druk ZUS EPD-17?

Wniosek o obliczanie i pobieranie w ciągu roku wyższej zaliczki na podatek dochodowy składa się z wykorzystaniem druku EPD-17:

Wniosek EPD-17 ZUS

Zobacz więcej:

Wniosek o obliczanie i pobieranie w ciągu roku wyższej zaliczki na podatek dochodowy EPD-17 do pobrania: https://www.zus.pl/documents/10182/4103836/1804_21+EPD-17_wypelnij_i_wydrukuj.pdf/15fba3b9-0877-2d96-c668-5475f2e30fce?t=1639413836707

 

Oceń

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 15

Brak głosów - oceń jako pierwszy!