Co to jest formularz OL-10?
Wniosek OL-10 ZUS to wywiad zawodowy służący do przekazywania informacji o pracowniku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument wykorzystuje się na przykład w sytuacji, gdy pracownik nie może wykonywać dotychczasowych obowiązków zawodowych i ubiega się o przyznanie mu renty z tytułu niezdolności do pracy. Formularz umożliwia przedstawienie urzędowi charakteru pracy, by instytucja ubezpieczeniowa była w stanie przyznać świadczenie zależne od braku możliwości jej wykonywania. Warunki wynikają z pomiarów środowiska pracy i oceny ryzyka zawodowego, co potwierdzi podpis pracownika służby BHP składany w formularzu.
Kto wypełnia wywiad zawodowy OL-10 ZUS?
Dokument składany jest przez pracodawcę, który zatrudniał pracownika w czasie powstania jego niezdolności w pracy. Może być ona spowodowana zarówno wypadkiem przy pracy, jak i chorobą zawodową. W formularzu znajduje się także miejsce na podpis i pieczęć inspektora BHP, który potwierdzi określone warunki wykonywanego zawodu.
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność lub takie, które nie mają już ubezpieczenia chorobowego nie muszą składać dokumentu OL-10.
Kiedy składa się OL-10 ZUS?
Przedsiębiorcy mogą zastanawiać się, kiedy składamy druk OL-10 ZUS. Dokument stanowi załącznik do wniosku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Powinien więc zostać wystawiony dla pracownika w tym samym okresie.
Jak złożyć dokument OL-10?
Złożenie dokumentu OL-10 realizuje się na jeden z czterech sposobów:
- dostarczenie dokumentu osobiście do placówki ZUS,
- skorzystanie z pomocy pełnomocnika,
- przesłanie druku pocztą tradycyjną,
- załącznik do wniosku ERN przez PUE.
W zależności od wybranej metody komunikacji czas odpowiedzi urzędu może się różnić. ZUS nie przewiduje możliwości wygenerowania formularza przez PUE. Składając wniosek o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy drogą elektroniczną, druk OL-10 może być jego załącznikiem. Wymaga to zeskanowania dokumentu wystawionego przez pracodawcę w formie papierowej.
Druk OL-10 elektronicznie
Aktualny wzór formularza OL-10 jest dostępny na oficjalnej stronie ZUS w formie pliku PDF. Wystarczy przejść do odpowiedniej sekcji, uzupełnić pola w przeglądarce i wydrukować dokument. Konieczne będzie jednak uzyskanie podpisu pracodawcy i inspektora BHP.
ZUS OL-10 jak wypełnić druk?
Wywiad zawodowy składa się z wykorzystaniem dokumentu OL-10:
I sekcja druku OL10
Pierwsza część dokumentu to miejsce na określenie danych pracownika. Zalicza się do nich numer PESEL, dokument tożsamości, data urodzenia, imię i nazwisko.
II blok formularza
W tej sekcji druku należy określić wykształcenie pracownika wraz z wyuczonym zawodem. Dostępne pola służą do określenia wykształcenia:
- podstawowego (oddzielnie gimnazjum),
- zasadniczego zawodowego,
- średniego technicznego,
- średniego zawodowego,
- ogólnokształcącego,
- wyższego (oddzielnie licencjat i studia podyplomowe).
III część dokumentu ZUS OL-10
W trzeciej sekcji druku OL-10 przedsiębiorca opisuje ostatnio wykonywaną przez pracownika pracę. Pola mają charakter opisowy. Należy wprowadzić rodzaj pracy, od kiedy jest wykonywana oraz czy jest zgodna z kwalifikacjami pracownika.
IV sekcja wywiadu zawodowego
Czwarta część dokumentu służy do określenia ogólnej charakterystyki pracy na ostatnio zajmowanym stanowisku. Należy zdefiniować takie parametry jak:
- Praca z przewagą wysiłku:
- umysłowego,
- fizycznego,
- Praca:
- w pełnym wymiarze czasu pracy,
- w niepełnym wymiarze czasu pracy,
- siedząca,
- przeważnie siedząca,
- bardzo ciężka,
- ciężka,
- średnio-ciężka,
- lekka
- Praca wymagająca:
- sprawności obu rąk,
- dłuższego stania,
- chodzenia,
- wymuszonej pozycji,
- schylania się,
- podnoszenia ciężarów,
- przebywania na wysokości,
- rytmu zmianowego,
- rytmu wymuszonego,
- wyjazdów w teren,
- Praca:
- samodzielna,
- w narażeniu na obciążenia psychiczne,
- wymagająca szczególnej koncentracji,
- Praca wymagająca
- dobrej ostrości wzroku,
- dobrego słuchu,
- wysiłku głosowego.
V blok druku ZUS OL-10
W tej sekcji pracodawca określa warunki pracy, takie jak praca wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia czy też szkodliwe czynniki środowiskowe. Zalicza się do nich mikroklimat zimny, gorący, zmienny, wilgoć, pyły, pary i gazy, hałas, wibracje i środki drażniące skórę lub inne. Należy podać także datę badania wstępnego i ostatniego badania okresowego. Poniżej przewidziano miejsce na dodatkowe informacje związane z charakterem pracy.
Zobacz więcej:
Wywiad zawodowy ZUS OL-10 PDF do pobrania: https://www.zus.pl/documents/10182/788036/2636_17+OL-10_do+zapisu.pdf/e61b3564-dfca-4e53-936b-5d99e8dc3cf5?t=1636125573859
- 2Udostępnienia
- 2