Skip to content

Wyszukaj informacje:

Wniosek ERL

Wniosek ERL ZUS

Co to jest dokument ERL?

Druk ERL to wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty. Formularz składa się w sytuacji, gdy świadczeniobiorca posiadający już wcześniej taką legitymację ubiega się o wydanie nowego dokumentu. Wymaga to jednak odpowiedniego uzasadnienia, na przykład:

  • kradzież legitymacji emeryta i rencisty,
  • zgubienie legitymacji emeryta i rencisty,
  • zniszczenie lub uszkodzenie legitymacji emeryta i rencisty,
  • utracenie legitymacji w inny sposób,
  • zmiana danych osobowych zawartych na legitymacji emeryta i rencisty.

W zależności od okoliczności ZUS może domagać się zwrotu zniszczonej, uszkodzonej lub odzyskanej po utracie legitymacji emeryta-rencisty. 

Kto wypełnia druk ERL ZUS?

Dokument ERL powinien zostać uzupełniony przez posiadacza karty, który utracił do niej dostęp, na przykład emeryta lub rencistę. Jeżeli nie może tego zrobić osobiście, warto rozważyć wyznaczenie pełnomocnika do prowadzenia korespondencji z urzędem.

Kiedy składa się wniosek ERL?

Wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty ERL należy złożyć w sytuacji, gdy uprzednio wydana legitymacja nie nadaje się już do użytku lub emeryt stracił do niej dostęp. Druk składa się również w sytuacji zmiany danych osobowych emeryta, czyli na przykład imienia, nazwiska lub numeru PESEL. Urząd wymaga bezzwłocznego informowania o następujących zmianach danych.

Jak złożyć druk ERL?

Złożenie formularza ERL jest możliwe na cztery różne sposoby. W zależności od preferowanej metody czas odpowiedzi urzędu może się odpowiednio wydłużać lub skracać. Najszybszym sposobem na rozwiązanie problemów będzie skorzystanie z metod elektronicznych, niewymagających tworzenia fizycznych kopii dokumentów. Odpowiedź urzędu będzie wtedy udzielona przez portal PUE, do którego dostęp jest nieograniczony bez względu na porę dnia.

Dokument ERL elektronicznie

Oficjalny wzór dokumentu ERL został umieszczony na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zainteresowane podmioty mogą zapoznać się ze wzorem wypełnienia i uzupełnić pola elektronicznego druku. Istnieje również możliwość wydrukowania go bez wprowadzania żadnych danych na komputerze i uzupełnienia ręcznie. W takie sytuacji trzeba przesłać dokument do urzędu pocztą lub dostarczyć do placówki osobiście.

ERL przez PUE

Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS dostępnych jest wiele formularzy do uzupełnienia. Jednym z nich jest właśnie dokument ERL. Osoby posiadające aktywny profil PUE mogą zalogować się do serwisu, wygenerować dokument i przesłać go do systemu informatycznego ZUS.

Jak wypełnić druk ZUS ERL?

Wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty składa się z wykorzystaniem druku ERL:

Druk ZUS ERL

Zobacz więcej:

Wniosek o wydanie legitymacji emeryta-rencisty ERL ZUS do pobrania: https://www.zus.pl/documents/10182/788036/ERL_wypelnij.pdf/b3b407e1-0550-0636-8a6d-f26d966f6f50?t=1627032308787

 

Oceń

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów - oceń jako pierwszy!