Renta szkoleniowa ZUS
Aktualizacja 19 września 2022
Co to jest renta szkoleniowa ZUS i ile wynosi świadczenie z tytułu przekwalifikowania? Kiedy ZUS wypłaca rentę szkoleniową i jak długo można liczyć na finansowe wsparcie urzędu? Sprawdź najważniejsze informacje na temat udzielanej przez ZUS renty szkoleniowej.
Co to jest renta szkoleniowa ZUS?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odpowiada za wypłacanie różnego rodzaju świadczeń dla osób ubezpieczonych, które nie mogą podejmować się zatrudnienia. Wyróżnia się wiele sytuacji uprawniających do wypłacania zasiłków z tytułu niezdolności do pracy, a jednym z nich jest renta szkoleniowa ZUS.
Renta szkoleniowa to czasowe świadczenie pieniężne przysługujące ubezpieczonym pracownikom, względem których lekarz orzecznik ZUS stwierdził celowość przekwalifikowania zawodowego. Dzieje się tak, gdy pracownik został uznany za osobę niezdolną do pracy i należy mu się renta z tytułu niezdolności do pracy, ale dodatkowo nie ma możliwości kontynuowania pracy w zawodzie, który wykonywał do tej pory. Jeżeli jednak jego zdolności psychiczne i fizyczne pozwalają mu na podjęcie się pracy w nowej branży, może liczyć na przyznanie renty szkoleniowej.
Co daje renta szkoleniowa ZUS?
Celem renty szkoleniowej ZUS jest umożliwienie poszkodowanemu, który utracił możliwość wykonywania dotychczasowego zawodu, nabycia nowych kwalifikacji w profesji umożliwiającej mu swobodną pracę. W czasie zdobywania nowego doświadczenia, ZUS zapewnia zasiłek umożliwiający utrzymanie do momentu przebranżowienia. Kieruje również ubezpieczonego do powiatowego urzędu pracy, gdzie konsultanci pomogą znaleźć mu odpowiednie źródło utrzymania.
Komu przysługuje renta szkoleniowa ZUS?
Rentę szkoleniową ZUS przyznaje w sytuacji, gdy pracownik jest osobą niezdolną do pracy i posiada określony okres składkowy i nieskładkowy, zależny od wieku:
- 1 rok, w sytuacji gdy niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 roku życia,
- 2 lata, o ile niezdolność do pracy powstała pomiędzy 20 a 22 rokiem życia pracownika,
- 3 lata, gdy niezdolność do pracy stwierdzono między 22 a 25 rokiem życia poszkodowanego,
- 4 lata, w sytuacji gdy rozpoznano niezdolność do pracy w wieku między 25 a 30 rokiem życia,
- 5 lat, gdy niezdolność do pracy została orzeczona w wieku przekraczającym 30 lat.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że w sytuacji gdy ubezpieczony nie osiągnął wymaganego wieku składkowego i nieskładkowego, warunek stażu nadal może zostać spełniony. Jeżeli zgłoszenie do ubezpieczenia miało miejsce przed ukończeniem przez niego 18 roku życia (albo w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu nauki) oraz przez co najmniej 6 miesięcy od dnia powstania niezdolności do pracy pracownik posiadał okresy składkowe i nieskładkowe, ZUS przyzna rentę szkoleniową.
Dla osób w wieku powyżej 30 lat, okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 5 lat musi mieć miejsce w ciągu ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku o rentę szkoleniową. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy udowodniono okres składkowy dłuższy niż 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzny i stwierdzono całkowitą niezdolność do pracy. Dodatkowo, okres składkowy nie jest wymagany jeżeli niezdolność została wywołana wypadkiem w drodze do lub z pracy.
Ile wynosi renta szkoleniowa ZUS?
Wysokość renty szkoleniowej określa się jako 75% podstawy wymiaru renty. Istnieje również dolna granica, ustalająca minimalną wysokość renty szkoleniowej na taką samą, jak najniższej możliwej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W sytuacji gdy niezdolność do pracy ze względu na wypadek przy pracy albo chorobę zawodową, renta szkoleniowa wynosi 100% podstawy wymiaru renty. Zasiłek finansowany jest wtedy z funduszu wypadkowego.
Renta szkoleniowa – jak długo ZUS wypłaca zasiłek?
Świadczenie jakim jest renta szkoleniowa ZUS przyznaje się na okres 6 miesięcy. Jeżeli stwierdzono jednak, że poszkodowany potrzebuje więcej czasu na przekwalifikowanie, okres wypłacania świadczenia może zostać wydłużony o kolejne 30 miesięcy. Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, ile trwa renta szkoleniowa ZUS? Renta szkoleniowa jest przyznawana na maksymalnie 3 lata.
Ubezpieczeni powinni pamiętać, że to jak długo ZUS wypłaca rentę szkoleniową zależy również od ich zaangażowania oraz decyzji starosty. Jeżeli poszkodowany nie będzie skłonny poddawać się przekwalifikowaniu, albo starosta stwierdzi, że nie ma możliwości przekwalifikowania zawodowego, okres wypłacania renty szkoleniowej zostanie skrócony.
W czasie pobierania renty szkoleniowej nie można również osiągać żadnego przychodu. Bez względu na wysokość zarobków, otrzymanie wynagrodzenia z działalności lub zatrudnienia jest rozumiane jako zdolność do pracy, więc świadczenie ZUS zostanie wstrzymane.
Dokumenty do przyznania renty szkoleniowej
Uzyskanie renty szkoleniowej jest możliwe tylko wtedy, gdy ubezpieczony spełni wszystkie obowiązujące kryteria i złoży w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych niezbędne dokumenty. Do przyznania renty szkoleniowej, ZUS wymaga:
- wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy, który można pobrać z oficjalnej strony ZUS lub odebrać w placówce urzędu,
- informacji o okresach składkowych i nieskładkowych,
- decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej,
- dokumentów potwierdzających okresy pracy, nauki, pobierania zasiłków itd.,
- potwierdzenia osiąganych przychodów,
- druku OL-9 z datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku,
- wywiadu zawodowego (o ile ubezpieczony pozostaje zatrudniony),
- karty wypadku (jeżeli niezdolność do pracy została wywołana w drodze do lub z miejsca zatrudnienia) wraz z protokołem ustalenia jego okoliczności i przyczyn.
Jak złożyć dokumenty o rentę szkoleniową?
Uzupełnione druki należy przekazać do najbliższej placówki ZUS osobiście, za pośrednictwem poczty lub z pomocą pełnomocnika. Jeżeli ubezpieczony posiada konto na PUE, może przesłać dokumenty do ZUS drogą elektroniczną. Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 30 dni od wpłynięcia dokumentów przez najbliższy ze względu na miejsce zamieszkania organ Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od decyzji w sprawie przyznania renty szkoleniowej można się również odwołać w ZUS. Ubezpieczony ma na to dokładnie miesiąc od zapoznania się z decyzją urzędu.
Czytaj więcej:
ZUS renta szkoleniowa: https://www.zus.pl/documents/10182/167743/Renta+szkoleniowa.pdf/61755bb2-22c9-48b0-9405-bd7db867c834
- 2Udostępnienia
- 2