Wysokość renty z tytułu choroby zawodowej i wypadku przy pracy
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje wszystkim ubezpieczonym, którzy ulegli wypadkowi przy pracy lub chorobie zawodowej. Jakie są zasady ustalania wysokości renty z tych tytułów? Ile wynosi renta ZUS dla osób, które uległy wypadkowi przy pracy? Sprawdź jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala wysokość renty z tytułu choroby zawodowej.
Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy przez wypadek lub chorobę zawodową
Jak ZUS ustala wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy osobom, które uległy wypadkowi przy pracy lub chorobie zawodowej? W obu wymienionych uprzednio przypadkach, zasady obliczania wysokości renty są identyczne. Dla każdego poszkodowanego pracownika, którego wskaźnik wysokości postawy wymiaru renty nie przekroczył 250%, obliczenia przeprowadza się w dwóch etapach.
- Etap pierwszy polega na obliczeniu wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy. Na wysokość renty składa się:
- 24% kwoty bazowej,
- 1,3% podstawy wymiaru za wszystkie lata okresów składkowych
- 0,7% podstawy wymiaru za wszystkie lata okresów nieskładkowych
- 0,7% podstawy wymiaru za wszystkie lata, których brakuje do 25 lat łącznych okresów składkowych i nieskładkowych, od dnia złożenia wniosku o rentę aż do dnia w którym osiągnęłoby się 60 rok życia (staż hipotetyczny)
- W etapie drugim ZUS sprawdza, czy obliczona wysokość renty nie jest niższa niż:
- 60% podstawy wymiaru renty (przy częściowej niezdolności do pracy)
- 80% podstawy wymiaru renty (przy całkowitej niezdolności do pracy)
- 100% podstawy wymiaru renty (w przypadku renty szkoleniowej)
Zadaniem ZUS jest wybranie najbardziej korzystnego wariantu dla osoby poszkodowanej. Sprawdzenia dokonuje się także przy każdym przeliczeniu renty, by upewnić się, że świadczeniobiorcy zostanie przekazana największa możliwa ilość środków finansowych. Wysokość renty z tytułu choroby zawodowej i wypadku przy pracy zależy więc od analizy urzędników.
Wysokość podstawy wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy przez wypadek lub chorobę zawodową
Dla osób osiągających ponadprzeciętne zarobki, wskaźnik wysokości podstawy wymiaru renty może przekroczyć 250%. Przy obliczaniu wysokości renty, ZUS nie zastosuje ograniczenia do progu 250%, tak jak ma to miejsce w przypadku rent z ogólnego stanu zdrowia. Oznacza to, że należne świadczenie może być znacząco wyższe.
Takie osoby powinny również pamiętać, że nie będzie można obliczyć ich renty w oparciu o gwarantowany określony procent podstawy wymiaru świadczenia. Obliczając gwarantowaną kwotę ZUS musi przyjąć wskaźnik wynoszący maksymalnie 250%. W związku z tym, przy obliczeniach pomija się całkowicie drugi etap.
Podstawa wymiaru renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy i chorobą zawodową ustalana jest od przeciętnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia wypadkowe.
Czytaj więcej;
Ustalanie wysokości renty z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej: https://www.zus.pl/swiadczenia/swiadczenia-z-tytulu-wypadkow-oraz-chorob-zawodowych/zasady-ustalania-wysokosci-rent-z-tytulu-wypadkow-przy-pracy-lub-chorob-zawodowych
- 2Udostępnienia
- 2